wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-27| Geodezja, Prawo

Ile geodezja otrzyma w budżecie 2022?

W tym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Na realizację szeroko rozumianych zadań z zakresu geodezji i kartografii zapisano w nim ponad pół miliarda złotych.


Ile geodezja otrzyma w budżecie 2022?

Powrót na ścieżkę wzrostu

Zgodnie z rządowymi planami łączne dochody budżetu państwa wyniosą 475,6 mld zł, a wydatki – 505,6 mld zł. Deficyt budżetu państwa na koniec 2022 r. wyniesie nie więcej niż 30 mld zł. – Przyjęty dziś projekt budżetu na rok 2022 jest odpowiedzią na potrzeby polskiej gospodarki, która powraca na ścieżkę wzrostu po kryzysie związanym z pandemią. Zakładamy, że w tym roku PKB zwiększy się w ujęciu realnym o 4,9%, a w 2022 r. tempo jego wzrostu wyniesie 4,6%. W budżecie na 2022 rok zapewnimy środki zarówno na realizację zadań inwestycyjnych, stymulujących rozwój gospodarki, jak i na kluczowe programy społeczne – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

– Zakładamy m.in. zwiększenie w budżecie wydatków na zdrowie do 5,75 % PKB, waloryzację rent i emerytur (wskaźnikiem na poziomie 104,89 %), obronę narodową (w wysokości 2,2% PKB) oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Zwiększamy też fundusz wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej – zaznacza wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Więcej również dla geodezji i kartografii

W porównaniu z budżetem na ten rok niemal we wszystkich przeanalizowanych przez nas pozycjach widać wzrost wydatków, choć nie wszędzie jest tak samo duży. Najwięcej, bo aż o 135%, mają wzrosnąć środki na prace geodezyjno-urządzeniowe na potrzeby rolnictwa. Oczywiście należy w tym miejscu podkreślić, że tylko niewielka część z tej kwoty zostanie przeznaczona na zadania stricte geodezyjne.

O blisko 3 mln zł wzrośnie budżet Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Jeszcze większy wzrost wydatków (o ponad 7 mln zł) przewidziano ponadto dla prac geodezyjnych i kartograficznych realizowanych przez GUGiK.

Wydatki na geodezję i kartografię przewidziane w budżecie państwa
2022 [mln zł] 2021 [mln zł] zmiana
Główny Urząd Geodezji i Kartografii (bez dotacji UE) 35,25 32,38 9%
Zadania z zakresu geodezji i kartografii GUGiK 23,947 16,705 43%
Prace geodezyjno-urządzeniowe na potrzeby rolnictwa 329,095 139,895 135%
Samorządowe zadania z zakresu geodezji i kartografii 122,539 121,753 1%
RAZEM 510,831 310,733 64%

Zwiększą się również wydatki na prace geodezyjne w samorządach, choć niestety tylko nieznacznie (o niecały milion złotych w skali całego kraju). W rozbiciu na województwa największy wzrost rządowych dotacji (o 5%) przewidziano dla województwa świętokrzyskiego. Jedynym województwem, które otrzyma mniejsze środki niż w tym roku, jest podkarpackie. W jego przypadku rządowa dotacja ma być mniejsza aż o 14%.

Samorządowe zadania z zakresu geodezji i kartografii
województwo 2022 [mln zł] 2021 [mln zł] zmiana
dolnośląskie 10,4 10,2 2%
kujawsko-pomorskie 7,7 7,4 4%
lubelskie 11,1 10,8 3%
lubuskie 5,6 5,6 0%
łódzkie 3,9 3,9 0%
małopolskie 10,0 9,8 2%
mazowieckie 13,2 12,8 3%
opolskie 3,8 3,7 3%
podkarpackie 9,4 10,9 -14%
podlaskie 4,6 4,6 0%
pomorskie 6,4 6,3 2%
śląskie 12,2 11,9 3%
świętokrzyskie 4,5 4,3 5%
warmińsko-mazurskie 5,6 5,4 4%
wielkopolskie 6,9 6,8 1%
zachodniopomorskie 7,2 7,2 0%

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
no i lata ściemniania, że w geodezji jest dobrze, cyfrowe mapy są wszędzie, a analogi zaś są zamierzchłą przeszłością widać tutaj. Rządzący nie wiedzą i nie rozumieją jakie jest bajzel. Przy okazji planu budowy mieszkań na gruntach Skarbu Pańśtwa zbierali o nich dane. Niby zobaczyli wtedy jakiej jakości są informacje w egib i jak super się z tego korzysta, ale nie wyciągnęli wniosków. Lepiej połączyć port w Elblągu z oceanem, bo to się da sfotografować. Do czego doprowadzi ta Instagramizacja życia?
odpowiedz zgłoś
A gdzie budżet GUGiK? No Redakcjo, gdzie budżet GUGiK czyli ile oni przejedzą ile na EGiB itd.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: A gdzie budżet GUGiK? W normalnym urzędzie wszedlbys na Bip ściągnąłbyś projekt budżetu lub budżet z tamtego roku który według przepisów musi być opublikowany sprawdzilbys kategorię wydatków dla płac i wiedziałbyś. Zobacz czy GUGiK to normalny urząd czy bizancjum politycznego nominata ?
 2 
odpowiedz zgłoś
niezly budzet Na cąłą geodezje budżet jak na remont kilku średnich dróg powiatowych lub remont kilku urzędów;) Tyle warta jest ta nasza geodezja ...
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Złudzenie trafności Cóż za kreatywny podział środków. Ktoś chyba nie zauważył że organ nadzoru geodezyjnego dostaje miliony na wykonywanie zadań geodezyjnych których de facto nie wykonuje!!!. Byłem przekonany że organy nadzoru (gugik i wingik) sprawują nadzór a organy administracji geodezyjnej (marszałek i starosta) są organem wykonawczym. Poza tym jeśli gugik realizuje zadania z zakresu geodezji to kto sprawuje nadzÓr? Ludzie ogarnijcie się w końcu. Stanowicie prawo którego sami nie rozumiecie!
 10 
odpowiedz zgłoś
GUGiK kosztuje państwo 100 tysięcy dziennie. A roczne dotacje dla organów prowadzacych zasób są na jakim poziomie ?
 6 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje "Samorządowe zadania z zakresu geodezji i kartografii" - 1% . Gratulacje skokowy wzrost proponuję zrobić za to modernizację ewidencji gruntów na obszarze całego województwa mazowieckiego.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Gratulacje za to na informatyczne fanaberie GGK 43%. Przemianować GUGiK na Główny Urząd Pomysłów Informatycznych (skrót nie przypadkowy).
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
Najbardziej cieszy wzrost na prace scaleniowe Oznacza to zwiększenie zatrudnienia w "marszałkowskich" biurach, bo przecież tylko oni mogą robić scalenia. Czyli likwidujemy działalność gospodarczą i w te pędy lecimy do WBG.
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
Rząd jest zły! ...
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS