wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-28| Geodezja

Geodezja w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok

Wczoraj (27 sierpnia) Rada Ministrów przyjęła wstępnie projekt ustawy budżetowej na rok 2020 przedłożony przez ministra finansów. W przyjętym projekcie nie zaplanowano deficytu budżetu państwa. To pierwsza taka sytuacja od 1990 r. My natomiast – jak co roku – sprawdzamy, ile środków zapisano w nim na realizację zadań z zakresu geodezji i kartografii.


Geodezja w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok

Generalnie pieniędzy ma być więcej. W budżecie dla geodezji zaplanowano blisko 328 mln zł, czyli o 28% środków więcej niż na bieżący rok. Za ten wzrost odpowiedzialne są jednak w zasadzie 2 pozycje: „Prace geodezyjno-urządzeniowe na potrzeby rolnictwa”, a także „Zadania z zakresu geodezji i kartografii GUGiK”. Wydatki na pierwszy z tych celów wzrosną o ponad połowę, choć oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że tylko niewielka część z blisko 166 mln zł zostanie przeznaczona na same prace geodezyjne. Natomiast znacząco, bo aż 4-krotnie, zwiększy się kwota przeznaczona na realizację przez GUGiK prac geodezyjnych i kartograficznych – wyniesie blisko 15 mln zł.

Sam budżet Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, jak widać w tabeli, wzrośnie nieznacznie i wyniesie blisko 33 mln zł. Dodajmy też, że – tak jak w latach poprzednich – nie uwzględniamy dla tej pozycji dotacji unijnych, których faktyczna wysokość często znacznie odbiega od kwot przewidzianych w ustawie budżetowej. Zresztą, w przyszłym roku planowana wysokość unijnego dofinansowania dla GUGiK-u jest niewielka i wynosi raptem 176 tys. zł.

Wydatki na geodezję i kartografię
przewidziane w budżecie państwa

2019
kwota
[mln zł]

2020
kwota
[mln zł]

zmiana
[%]

Główny Urząd Geodezji
i Kartografii (bez dotacji UE)

32,729

32,842

0,3

Zadania z zakresu geodezji
i kartografii GUGiK

3,821

14,705

284,8

Prace geodezyjno-urządzeniowe na potrzeby rolnictwa

101,750

165,577

62,7

Samorządowe zadania
z zakresu geodezji i kartografii

117,584

114,797

-2,4

RAZEM

255,884

327,921

28,2

Natomiast mniejsze środki na prace geodezyjne otrzymają w przyszłym roku samorządy. W projekcie ustawy budżetowej zapisano na ten cel niecałe 115 mln zł, czyli o blisko 3 mln zł mniej niż w tym roku. Zmniejszenia tych kwot mogą się spodziewać 4 województwa: podlaskie (aż o blisko 40%), podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie (przypomnijmy jednak, że rok temu w podkarpackim i podlaskim wzrost środków wyniósł około 70%). Co istotne, w większości województw – zgodnie z projektem ustawy – w przyszłym roku ma to być jednak wzrost środków, choć skromny, bo na poziomie kilku procent.

Samorządowe zadania z zakresu geodezji i kartografii

województwo

kwota [mln zł]

zmiana [%]

dolnośląskie

9,6

4,3

kujawsko-pomorskie

6,4

4,9

lubelskie

10,4

3,0

lubuskie

5,3

3,9

łódzkie

3,9

0,0

małopolskie

8,8

-12,0

mazowieckie

11,9

4,4

opolskie

3,5

2,9

podkarpackie

12,0

-12,4

podlaskie

3,4

-39,2

pomorskie

5,9

3,5

śląskie

11,3

3,7

świętokrzyskie

4,1

-8,9

warmińsko-mazurskie

4,9

2,1

wielkopolskie

6,8

0,0

zachodniopomorskie

6,6

3,1


Jak co roku do projektu budżetu załączono wskaźniki mające mierzyć efektywność wydatkowania pieniędzy podatników na geodezję. Pierwszym z nich jest „powierzchnia kraju objęta aktualizacją danych wchodzących w skład centralnej części państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w danym roku kalendarzowym”. W przyszłym roku miernik ten ma wynieść 19%, a w kolejnych dwóch latach 17%. Drugi wskaźnik to „średnia miesięczna liczba odwiedzin Geoportalu”, która w 2020 r. ma wynieść 505 tys., a w kolejnych dwóch latach odpowiednio 515 tys. i 525 tys. Zrezygnowano tym samym ze wskaźnika „ilość zbiorów danych przestrzennych w ramach Infrastruktury Informacji Przestrzennej (w terabajtach) udostępnionych do publikacji”, który w tym roku miał wynieść 25 TB, a w kolejnych latach: 33, 34 i 35 TB.

Dodajmy, że od wielu lat w ustawie budżetowej stosowano również wskaźnik „udział skarg zasadnych na wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w stosunku do liczby skarg ogółem rozpatrywanych przez głównego geodetę kraju”. W ubiegłorocznym projekcie jednak z niego zrezygnowano, nie wrócono też do niego w tegorocznym projekcie.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
uzupełnienie * ~100mb nakładki asfaltowej.
odpowiedz zgłoś
potem śrdniej wielkości powiat dostanie mniej więcej tyle środków na modernizację w skali roku, ile kosztuje ~nakładki asfaltowej. To pokazuje rangę zawodu
 2 
odpowiedz zgłoś
Te pieniądze na zadania z zakresu geodezji i kartografii (poprawnie GGK) przeznaczone zostaną zapewne na skaning laserowy, więc o mapach topograficznych zapomnij nie będzie ich już nigdy. Nie ma obecnie klimatu dla tego rodzaju prac w Polsce, taki wniosek można wyciągnąć z realizowanej polityki państwa w tym zakresie.
odpowiedz zgłoś
19% powierzchni kraju ma być objętymi zaktualizowanymi danymi centralnego zasobu. Ile jest map topograficznych 1:25000, 1:50000, 1:100000 wytworzonych według rozporządzenia z 2010 roku i przyjętych do zasobu ? Czy to jest ujęte w jakimś wskaźniku ? Czyli za 6 lat już będą ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Dziękujemy za merytoryczny i obiektywny komentarz Komentatora. Mobilizuje nas to do dalszego rozczulania Komentatora :-*
 1 
odpowiedz zgłoś
grunt że obserwator i obywatel wiedzą więcej i lepiej niż redakcja. To rozczulające:)
odpowiedz zgłoś
Redakcja Geodety, z ostrożności biznesowej, powstrzymuje się od wyrażania samodzielnych opinii. Nie zauważyłeś tego? :-D
 1 
odpowiedz zgłoś
Opinia Oprócz suchych faktów tutaj przedstawionych brakuje mi trochę opinii redakcji lub osoby piszącej artykuł na ten temat.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Wskaźniki efektywności wydatkowania pieniędzy podatników na geodezję - dziwnym trafem te wskaźniki nie mają żadnego związku ze stopniem zaspokajania potrzeb obywateli, gospodarki czy państwa. Pierwszy dotyczy stopnia realizacji projektu którego celu nikt nie chce zdradzić. Drugi wskaźnik dotyczy kliknięć, konia z rzędem temu kto powiąże te kliknięcia z realizacją potrzeb za które powinni płacić podatnicy. W kontekście niedoinwestowanej służby zdrowia czy edukacji dziwnym wydaje się wydawanie pieniędzy na klikanie ale podobno to ważniejsze niż zamykane oddziały szpitalne. Brawo rząd, brawo politycy. Jednego nie można GGK i służbie geodezyjnej odmówić. Sprzedają mrzonki i gruszki na wierzbie za bardzo duże pieniądze, nasze pieniądze.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS