wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-12| Geodezja, Prawo

Nowe zasady finansowania powiatowej geodezji a uchwała budżetowa

Od nowego roku wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące finansowania powiatowej geodezji. Wątpliwości w zakresie ich stosowania rozwiała niedawno Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.


Nowe zasady finansowania powiatowej geodezji a uchwała budżetowa

Zgodnie z art. 41b znowelizowanego Prawa geodezyjnego i kartograficznego na prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego powiaty muszą przeznaczać środki nie mniejsze niż wpływy z poprzedniego roku z tytułu udostępniania materiałów PZGiK oraz uzgadniania usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu. Przepis ten zaczyna obowiązywać 1 stycznia 2021 roku.

W związku z tą regulacją prezydent Słupska zwróciła się do gdańskiej RIO z pytaniem, czy przepisy te można uznać za tzw. szczególne zasady wykonywania budżetu, co reguluje ustawa o finansach publicznych.

W ocenie RIO brak jest ku temu przesłanek. Wspomniany art. 41b Pgik nie odnosi się bowiem do niewykorzystanych w danym roku środków na określone zadania, a jedynie do powinności przeznaczania na te zadania w następnym roku określonych kwot z uzyskanych wcześniej wpływów. Jest to mechanizm podobny do zasad rozliczania określonych w ustawie o izbach rolniczych – zauważa RIO.

Co to oznacza w praktyce? Jak wyjaśnia Izba, nie ma zatem wymogu wyodrębniania w projekcie uchwały budżetowej na 2021 r. dochodów oraz wydatków finansowanych z tych dochodów. Należy jednak zachować wymogi dotyczące odpowiedniego wykazywania wyżej wymienionych środków w budżecie m.in. z uwzględnieniem regulacji wynikających z rozporządzenia ws. szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów… . „W ocenie tut. Izby brak jest również wymogu wprowadzania zmian w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, dotyczących wyszczególniania wspomnianych środków w formie dodatkowego załącznika do uchwały budżetowej” – czytamy w stanowisku.

Pełna treść stanowiska

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
czyli tak w skrócie przepis jest martwy ...?
odpowiedz zgłoś
odp: czyli są też inne stanowiska oddziałów RIO niestety nie ma spójnego poglądu na tę kwestię oddziałów RIO, a poza tym jest to tylko stanowisko...
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS