|2020-11-12|
Geodezja, Prawo
Nowe zasady finansowania powiatowej geodezji a uchwała budżetowa
Od nowego roku wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące finansowania powiatowej geodezji. Wątpliwości w zakresie ich stosowania rozwiała niedawno Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.
Zgodnie z art. 41b znowelizowanego Prawa geodezyjnego i kartograficznego na prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego powiaty muszą przeznaczać środki nie mniejsze niż wpływy z poprzedniego roku z tytułu udostępniania materiałów PZGiK oraz uzgadniania usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu. Przepis ten zaczyna obowiązywać 1 stycznia 2021 roku.
W związku z tą regulacją prezydent Słupska zwróciła się do gdańskiej RIO z pytaniem, czy przepisy te można uznać za tzw. szczególne zasady wykonywania budżetu, co reguluje ustawa o finansach publicznych.
W ocenie RIO brak jest ku temu przesłanek. Wspomniany art. 41b Pgik nie odnosi się bowiem do niewykorzystanych w danym roku środków na określone zadania, a jedynie do powinności przeznaczania na te zadania w następnym roku określonych kwot z uzyskanych wcześniej wpływów. Jest to mechanizm podobny do zasad rozliczania określonych w ustawie o izbach rolniczych – zauważa RIO.
Co to oznacza w praktyce? Jak wyjaśnia Izba, nie ma zatem wymogu wyodrębniania w projekcie uchwały budżetowej na 2021 r. dochodów oraz wydatków finansowanych z tych dochodów. Należy jednak zachować wymogi dotyczące odpowiedniego wykazywania wyżej wymienionych środków w budżecie m.in. z uwzględnieniem regulacji wynikających z rozporządzenia ws. szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów… . „W ocenie tut. Izby brak jest również wymogu wprowadzania zmian w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, dotyczących wyszczególniania wspomnianych środków w formie dodatkowego załącznika do uchwały budżetowej” – czytamy w stanowisku.
Pełna treść stanowiska
JK
|