wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-09| Geodezja, Prawo

W 2021 r. ceny za materiały PZGiK w górę

Znamy już stawki opłat za materiały z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w 2021 r. Wzrosną one o rekordowe 3,9%.


W 2021 r. ceny za materiały PZGiK w górę

Wczoraj (8 października) w „Monitorze Polskim” zostało opublikowane obwieszczenie ministra rozwoju z 24 września 2020 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących od dnia 1 stycznia 2021 r. stawek opłat za udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Przypomnijmy, że coroczną waloryzację stawek opłat za materiały z PZGiK wprowadziła nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego obowiązująca od lipca 2014 r. Waloryzacja ta odpowiada „wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki te są waloryzowane, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego”.

Pierwsza zmiana wysokości opłat miała zostać przeprowadzona wraz z początkiem 2016 roku. Określony w Pgik wskaźnik okazał się jednak ujemny, ceny pozostały więc bez zmian. Podobna sytuacja była również rok później. Ogłoszona w 2017 r. roku waloryzacja podniosła opłaty o 1,9%, w 2018 r. – o 1,6%, w 2019 r. – o 1,8%, a tegoroczna – o wspomniane już 3,9%.

Waloryzacja dotyczy również stawek opłat ryczałtowych za udostępnianie materiałów zasobu dotyczących zgłoszonych prac geodezyjnych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 Pgik, obowiązujących od 31 lipca 2020 r.

DC


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
rodzaj wykonawców, róznica cen Najpierw należy zacząć od różnicy cen na starcie w zależności od kategorii wykonawcy. 1. Rencista/emeryt brak vatu opłacony ZUS 2.Urzędnik dorabiający opłacony ZUS. 3. Pojedynczy geodeta na VAT_cie lub bez Vatu. Podatek dochodowy 30% lub 18 %, wpisał dochód do księgi dochodów lub nie wpisał. To jest bardzo dobry temat na artykuł do "Geodety" -Różnica ceny za robotę geodezyjną na starcie. Z tego przede wszystkim wynika czy ktoś bieże 1000 czy 500 za robotę.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: rodzaj wykonawców, róznica cen Zapomniałeś o jeszcze jednej grupie: dorabiający urzędnik. Taki urzędnik ma firmę na żonę, biurko w urzędzie robotę robi w godzinach pracy, terminy weryfikacji ma najkrótsze bo sam się weryfikuje, kosztów żadnych nie ma. I tacy dyktują ceny "mapek".
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: rodzaj wykonawców, róznica cen W księdze przychodów i rozchodów wpisuje się przychód, nie dochód. Nie ma księgi dochodów. Dochód się wylicza. To nie kreatywna księgowość PZGK, gdzie politykom pokazuje się tylko wpływy z opłat a nie koszty prowadzenia zasobu. Ale chyba wielu geodetów też tak funkcjonuje. Ale mdcp już nie wymaga wizyty w urzędzie, zgłoszenie i pobór danych online w kilkanaście minut, operat elektroniczny, bez konieczności drukowania to już tylko parę stron, głównie mama wywiadu. Nawet 30m nie jest wymagane. Efekt często nieznacznie różni się od mapy widocznej w tym geoportalu. Najdłużej trwa obiektowanie, jak jednak zrobi się jakiś pomiar, ale od tego jest koleżanka w ODGiK. No cóż, są miasta, gdzie wystarczy postawić kolejną budkę z lodami i biznes się kręci i są wioski, gdzie ledwo zipie jeden sklep spożywczy. Gdzie ludzie najpierw budują, a potem dowiadują się, że była potrzebna jakaś "niezbędna" mapka przed budową i że będzie potrzebna mapka po budowie. W takim terenie 1000zł za mapkę to marzenie.
 1 
 1 
zgłoś
@ness Widać musisz zweryfikować swój model biznesu. Najlepiej daj sobie spokój z geodezją. Zmień pracę i weź kredyt.
 11 
 1 
odpowiedz zgłoś
Kto odważny podniesie mdcp powyżej 1000 zł?
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Kto Ja wolę zrobić dwie mapki za 500 zł niż jedną za 1000 zł. Na zlecenia nie narzekam. Jak toś jest pazerny na kasę to i 1000 mu mało za mapkę. Trochę pokory.
 34 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Kto Ja widziałem takich, co robili przede wszystkim szybkie mapy, z szybkimi klauzulami. By zadowolić projektantów i wkurzyć potem wykonawstwo przez obiekty w drzewach. Nawet nie mam pojęcia, jakim cudem niektóre z nich przechodziły weryfikację, ale cena zapewne była bardzo konkurencyjna. Co do wszelkich cen to trzeba też wziąć pod uwagę dużo czynników, a w tym region. Dojazd z biura do obiektu robi różnicę, zatrudnianie pracowników ze stażem kontra wymienianie studentów lub pracę samodzielną to też różnica. Wysyłanie jednej osoby, lub dwóch itd.
 1 
zgłoś
odp: odp: Kto a powiedz ile Ci zostaje dochodu z takiej "mapki" za 500zł brutto? Tylko szczerze. I jakie koszty liczysz? Bo ja np.: 0. czy płacisz VAT? 1. koszt PODGiK, 2. koszt transportu, 3. koszt amortyzacji sprzętu, 4. koszt ZUS-u, 5. koszt pracownika, 6. koszt biura, 7. koszt amortyzacji oprogramowania, 8. koszt wydruku. Założenia: działka do 0.5ha, 10km od biura Jestem bardzo ciekaw...;-) Chyba, że piszesz o kserokopii/wydruku mapy z PODGiK za te 500zł. No to wtedy to dość sporo zdzierasz z klienta...;-))
 12 
zgłoś
odp: odp: Kto Ja mam ceny na sztywno 1500 netto do 1 ha. Za każdy kolejny ha 700 zł. Praktycznie zawsze mierzę 90 % sytuacji - rzetelność mam zakodowaną od moich mistrzów rzemiosła. Mój operat techniczny z MDCP to opasłe tomiszcze. Co ciekawe zleceniodawcy wracają a zdarzają się przypadki że ponownie przychodzą zleceniodawcy którzy zaufali innemu geodecie. Nie wierzę w mapki za 500 zł.
 1 
 5 
zgłoś
odp: odp: Kto Wymiana szczotek węglowych w pralce 150-250 zł. Praca na ok. godzinę. Podłączenie elektryki w mieszkaniu - 300 zł. Praca na ok. 2 godz. MDCP wiąże się z wizytą w urzędzie, wyjazdem w teren, opracowaniem pomiarów itd. Proszę sobie odpowiedzieć, w którym miejscu jest geodezja i ceny w geodezji.
 7 
zgłoś
odp: odp: Kto Jesteś botem i tyle
zgłoś
odp: Kto nie wiem koledzy z jakich rejonów Polski jestescie, ale jak można robić mapy po 500 zł ? Niszczycie ten zawód. Wybroni was jedynie powierzchnia przy takiej cenie np. 100 ha, osobiście nie zdarzyło mi się zejśc poniżej 1000 zł dla takiej małej mapki bez kontroli granic, teraz będzie u mnie tylko drożej. I nie narzekam na brak zleceń. To jest Wasza wina !!
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Kto 1200 netto za ha, 500 za każdy następny. Zleceń wystarczająco, da się żyć. Przy czym jak mierzymy, to porządnie - od 3 lat nie zdarzyło mi się zrobić mdcp poniżej 80 pikiet.
 3 
odpowiedz zgłoś
Wszystko do góry a u mnie dalej znajdzie się typ co przyjdzie i będzie pitolił że obsługa domu ok3tys zł to bardzo dużo jak na to co robimy na budowie.
 10 
odpowiedz zgłoś
Ceny Policzcie sobie rożnice na mapach nieaktualizowanych i porównajcie współczynniki z tymi co byly wcześniej. Dopiero się zdziwicie.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
4 lata 10 % do góry
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS