Opracowanie 2050 Global Land Cover Map zostało wykonane we współpracy z amerykańskim instytutem Clark Labs. Bazuje ono na danych satelitarnych Europejskiej Agencji Kosmicznej z roku 2010 i 2018 przygotowanych w ramach Climate Change Initiative (CCI). Korzystając z tych materiałów, prześledzono wzorce zmian pokrycia i użytkowania terenu, by przewidzieć, jak nasza planeta może wyglądać za 30 lat. Efektem tych analiz są trzy warstwy analityczne w rozdzielczości 300 metrów, które prezentują:
- przewidywane pokrycie terenu w roku 2050,
- zmiany w pokryciu względem dzisiejszego dnia,
- stopień wrażliwości terenu na spodziewane zmiany pokrycia.
Powyższe dane można zarówno przeglądać na interaktywnych mapach serwisu Living Atlas of the World, jak i pobierać do dalszego przetwarzania w formacie GeoTIFF. Mapy są dostępne na wolnej licencji Creative Commons.
– Zdolność do zrozumienia wyzwań, przed jakimi stawiają nas zmiany klimatyczne, ma kluczowe znaczenie dla naszego przetrwania – powiedział Jack Dangermond, założyciel i prezes Esri. – Jednak możliwość cyfrowego spojrzenia w przyszłość i wizualizacji tych materialnych problemów, tak jak mogą się one rozwinąć, jest przełomowa. Ta nowa mapa pokazuje, w jaki sposób GIS może pomóc w wykorzystaniu technologii do budowania bardziej zrównoważonego świata – podkreśla.