wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-15| GIS, Mapy

Świat za 30 lat na mapie Esri

Serwis mapowy ArcGIS Living Atlas of the World firmy Esri został rozbudowany o nowe warstwy prezentujące, jak może wyglądać pokrycie terenu świata w roku 2050.


Świat za 30 lat na mapie Esri <br />
Mapa pokrycia w roku 2050
Mapa pokrycia w roku 2050
Świat za 30 lat na mapie Esri <br />
Mapa wrażliwości terenu
Mapa wrażliwości terenu

Opracowanie 2050 Global Land Cover Map zostało wykonane we współpracy z amerykańskim instytutem Clark Labs. Bazuje ono na danych satelitarnych Europejskiej Agencji Kosmicznej z roku 2010 i 2018 przygotowanych w ramach Climate Change Initiative (CCI). Korzystając z tych materiałów, prześledzono wzorce zmian pokrycia i użytkowania terenu, by przewidzieć, jak nasza planeta może wyglądać za 30 lat. Efektem tych analiz są trzy warstwy analityczne w rozdzielczości 300 metrów, które prezentują:

 • przewidywane pokrycie terenu w roku 2050,
 • zmiany w pokryciu względem dzisiejszego dnia,
 • stopień wrażliwości terenu na spodziewane zmiany pokrycia.

Powyższe dane można zarówno przeglądać na interaktywnych mapach serwisu Living Atlas of the World, jak i pobierać do dalszego przetwarzania w formacie GeoTIFF. Mapy są dostępne na wolnej licencji Creative Commons.

– Zdolność do zrozumienia wyzwań, przed jakimi stawiają nas zmiany klimatyczne, ma kluczowe znaczenie dla naszego przetrwania – powiedział Jack Dangermond, założyciel i prezes Esri. – Jednak możliwość cyfrowego spojrzenia w przyszłość i wizualizacji tych materialnych problemów, tak jak mogą się one rozwinąć, jest przełomowa. Ta nowa mapa pokazuje, w jaki sposób GIS może pomóc w wykorzystaniu technologii do budowania bardziej zrównoważonego świata – podkreśla.

Źródło: Esri, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Te analizy nie maja żadnego sensu bo i klasyfikacja jest niezbyt dobrze zrobiona. Ziemia uprawna nad morzem w Sopocie, tereny na maksa zalesione to urban area, szkoda czasu.
 3 
 6 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS