Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-15| GIS, Mapy

Świat za 30 lat na mapie Esri

Serwis mapowy ArcGIS Living Atlas of the World firmy Esri został rozbudowany o nowe warstwy prezentujące, jak może wyglądać pokrycie terenu świata w roku 2050.


Świat za 30 lat na mapie Esri <br />
Mapa pokrycia w roku 2050
Mapa pokrycia w roku 2050
Świat za 30 lat na mapie Esri <br />
Mapa wrażliwości terenu
Mapa wrażliwości terenu

Opracowanie 2050 Global Land Cover Map zostało wykonane we współpracy z amerykańskim instytutem Clark Labs. Bazuje ono na danych satelitarnych Europejskiej Agencji Kosmicznej z roku 2010 i 2018 przygotowanych w ramach Climate Change Initiative (CCI). Korzystając z tych materiałów, prześledzono wzorce zmian pokrycia i użytkowania terenu, by przewidzieć, jak nasza planeta może wyglądać za 30 lat. Efektem tych analiz są trzy warstwy analityczne w rozdzielczości 300 metrów, które prezentują:

  • przewidywane pokrycie terenu w roku 2050,
  • zmiany w pokryciu względem dzisiejszego dnia,
  • stopień wrażliwości terenu na spodziewane zmiany pokrycia.

Powyższe dane można zarówno przeglądać na interaktywnych mapach serwisu Living Atlas of the World, jak i pobierać do dalszego przetwarzania w formacie GeoTIFF. Mapy są dostępne na wolnej licencji Creative Commons.

– Zdolność do zrozumienia wyzwań, przed jakimi stawiają nas zmiany klimatyczne, ma kluczowe znaczenie dla naszego przetrwania – powiedział Jack Dangermond, założyciel i prezes Esri. – Jednak możliwość cyfrowego spojrzenia w przyszłość i wizualizacji tych materialnych problemów, tak jak mogą się one rozwinąć, jest przełomowa. Ta nowa mapa pokazuje, w jaki sposób GIS może pomóc w wykorzystaniu technologii do budowania bardziej zrównoważonego świata – podkreśla.

Źródło: Esri, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS