wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-25| GIS, Mapy

Esri prezentuje mapę pokrycia terenu świata

Firma Esri – producent pakietu ArcGIS, wzbogaciła swój serwis kartograficzny Living Atlas o mapę pokrycia terenu całego świata w rozdzielczości 10 metrów.


Esri prezentuje mapę pokrycia terenu świata

Opracowanie Global Land Cover Map wykonał srebrny partner Esri – firma Impact Observatory. Do jego przygotowania spółka wykorzystała 400 tys. zobrazowań w rozdzielczości 10 metrów, które europejskie satelity optyczne Sentinel-2 pozyskały w ubiegłym roku. Dane te zostały następnie przetworzone przy użyciu autorskich algorytmów uczenia maszynowego, tak aby wyodrębnić 10 klas pokrycia, w tym obszary zabudowane, grunt, lasy czy uprawy.

Jak zapowiada Esri, mapa będzie aktualizowana w trybie rocznym, co pozwoli jej użytkownikom wykrywać i analizować zmiany pokrycia terenu w różnych zakątkach naszej planety, a w połączeniu z innymi warstwami – oceniać wpływ człowieka na środowisko. Zdaniem korporacji dane te przydadzą się także w modelowaniu hydrologicznym, planowaniu przestrzennym, zarządzaniu zasobami czy w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego.

By umożliwić jak najszersze wykorzystanie tego opracowania, warstwa Global Land Cover Map została udostępniona na wolnej licencji Creative Commons. Można ją bez opłat przeglądać oraz pobierać w serwisie ArcGIS Online.

Na tym jednak nie kończy się inicjatywa Esri. Firma zapowiada, że jeszcze w tym roku zacznie udostępniać na żądanie algorytm klasyfikacji pokrycia terenu, który posłużył do wykonania tej mapy. Pozwoli to zewnętrznym podmiotom generować tego typu dane znacznie częściej niż raz na rok – nawet z częstotliwością tygodniową.

Źródło: Esri, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
cIEKAWE Ciekawe jak to sie ma do tego co wypuściła w tym roku nasza wspaniała Polska Agencja Kosmiczna?
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS