wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-29| GIS, Mapy

Policja znów kartuje wakacyjne wypadki drogowe

Wraz z początkiem wakacji Komenda Główna Policji po raz trzeci uruchamia interaktywną mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.


Policja znów kartuje wakacyjne wypadki drogowe

Opracowanie opublikowano po raz pierwszy w 2019 r. W związku z dużym zainteresowaniem, jakie wzbudziło, również w tym roku policja postanowiła powrócić do tego pomysłu.

Mapa działa w technologii ArcGIS firmy Esri i jest aktualizowana codziennie. Wyszczególniono na niej trzy typy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym: z ostatniej doby, od początku wakacji oraz zdarzenia, w wyniku których zgon nastąpił w ciągu 30 dni. Po kliknięciu sygnatury uzyskamy dodatkowe informacje o zdarzeniu – rodzaj wypadku oraz liczbę ofiar.

Opracowanie można przeglądać nie tylko w internecie. Dzięki współpracy z firmą Screen Network będzie ono prezentowane również na ponad 20 tys. ekranów rozmieszczonych w 553 miastach, m.in.: przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych.

Jak wyjaśniają policjanci, mapa ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, a także zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. „Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia, mogą być przyczyną tragedii na drodze” – podkreśla Komenda Główna Policji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ciekawe ile jeszcze takich map powstanie zanim doczekamy się zwiększenia stawek mandatów, które nie zmieniły się od 1997...
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawe 7 osób w ciągu ostatniej doby. Ciekawe, kiedy chociaż przestaniemy sprzedawać alkohol na stacjach benzynowych. Ach, ten wolny rynek i swobody.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ciekawe Jeśli nie chcesz wypadków to zlikwiduj sprzedaż paliw na stacjach benzynowych. Ach ten wolny rynek, kto pozwala sprzedawać paliwo,vtylko jeżdżą i się zabijają.
 1 
zgłoś
odp: odp: Ciekawe Rynek jest wolny, ale regulowany... Jaki rząd wprowadzi zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych jeśli największym graczem na tym rynku jest połączony koncern Orleno-Lotosowy?
 2 
zgłoś
odp: odp: Ciekawe Polecam wycieczkę do Norwegii, to nie fantastyka.
 1 
zgłoś
odp: odp: Ciekawe A ja polecam do Turcji, też jest ciekawie i bez alkoholu mają dużo zdarzeń drogowych.
zgłoś
odp: odp: Ciekawe oczywiście, że wypadki się zdarzają i będą się zdarzać i nie zawsze po alkoholu. najczęściej po świadomym przekroczeniu prędkości (przepisy każdy zna, nie są trudne, 50/90/120/140). Ale alkoholikom możliwość kupienia alkoholu zawsze i wszędzie w czasie pracy raczej nie pomaga. Mnie raczej chodzi o kwestię kontroli i wolności. Ja jeszcze pamiętam jak się jeździło rapem 20 lat temu, 80 po mieście, wyprzedanie na czwartego na drogach typu E- było normą. Tak, to widmo nieuchronnej kary mandatu ( o śmierci lub kalectwie nikt prawie nie myśli) to zmieniło. Teraz wyobraźmy sobie, że w geodezji prawnej (syt wys jest nieistotny, o ile nie ustala się przy tym granic) czy w budownictwie znika wszelka kontrola a wszystko wyreguluje ten wolny rynek i nadzieja na to, że wszyscy beda przestrzegac zasad niczym ograniczeń prędkości (których łamanie realnie skutkuje śmiercią wielu osób, a mimo to...). Bo wypadki się zdarzają, ale bez kontroli jest świadome i nagminne łamanie prawa.
 1 
 1 
zgłoś
odp: Ciekawe minimum 10x podnieść mandaty - GWARANTUJĘ, że wypadki spadną o 70%. Jakoś od początku czerwca 80% kierowców potrafi zwalniać przed pasami. Na pozostałych 20% trzeba uważać.
 1 
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS