wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-09| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

Jak sztuczna inteligencja zmieni GIS i geodezję?

Odpowiedź na tytułowe pytanie była tematem dzisiejszego (9 czerwca) posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej.


Jak sztuczna inteligencja zmieni GIS i geodezję? <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay
Jak sztuczna inteligencja zmieni GIS i geodezję? <br />
Posiedzenie odbyło się na zdalnie na platformie Zoom
Posiedzenie odbyło się na zdalnie na platformie Zoom

Zagadnienie to prezentował dr hab. Adam Iwaniak, który sztuczną inteligencją (AI) zajmuje się od lat zarówno naukowo (jako pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), jak i biznesowo (jako prezes Wrocławskiego Instytutu Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji). Zauważył on, że choć o wykorzystaniu tych rozwiązań w przetwarzaniu danych przestrzennych mówi się już od kilku dekad, to dopiero ostatnie lata przynoszą ogromny postęp w tym zakresie. Składa się na w szczególności popularyzacja rozwiązań big data oraz oprogramowania open source, a także uproszczenie języków programowania, rozwój technologii przetwarzania języka naturalnego (NLP) oraz wdrażanie narodowych strategii rozwoju AI.

Wszystkie te elementy sprawiają, że próg wejścia na ten rynek stał się znacznie niższy niż jeszcze kilka lat temu. – Gdy zaczynałem zajmować się tym zagadnieniem, opracowanie nawet prostej aplikacji bazującej na sztucznej inteligencji wymagało żmudnego pisania tysięcy linijek kodu. Teraz wystarczy przygotowanie nawet kilku linijek, co jest w zasięgu możliwości studenta, który nie opanował jeszcze umiejętności programowania – powiedział Adam Iwaniak.

Co ten dynamiczny rozwój AI oznacza dla szeroko rozumianej branży geodezyjnej? Pierwsze, co przychodzi do głowy, to oczywiście jeszcze lepsza automatyczna analiza zobrazowań lotniczych i satelitarnych, a więc zagadnienia badane przez naukowców już od lat. Ale zdaniem Adama Iwaniaka na możliwości tej technologii w kontekście danych przestrzennych trzeba patrzeć znacznie szerzej. Ogromny niewykorzystany potencjał tkwi chociażby we wspomnianym przetwarzaniu języka naturalnego, dziś powszechnie kojarzonym np. z Asystentem Google i Siri czy z automatycznymi tłumaczami. Według Adama Iwaniaka już za kilka lat rozwiązania te będą nieporównanie popularniejsze niż dziś, co sprawi, że informacja przestrzenna stanie się dostępna dla znacznie szerszego grona użytkowników.

Jak można skutecznie wykorzystać NLP w przetwarzaniu danych przestrzennych? Na posiedzeniu Rady IIP Adam Iwaniak zaprezentował kilka praktycznych przykładów. W jednym z nich algorytmy AI analizowały artykuły prasowe w poszukiwaniu pozytywnych i negatywnych sentymentów, jakie pojawiają się w kontekście poszczególnych części Wrocławia. Badania na ten temat prowadzi dr Iwona Kaczmarek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Dwa pozostałe przykłady to projekty realizowane przez WIZIPiSI. Pierwszy to algorytm, który łączy dane z usługi Krajowa Integracja Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego oraz z tekstów gminnych uchwał, by dostarczyć użytkownikowi przystępną informację o zapisanym w MPZP przeznaczeniu interesujących go obszarów. Drugi przykład to projekt Bazy Wiedzy o Nieruchomościach, która na podstawie rozproszonych źródeł danych (w tym np. automatycznej analizy aktów notarialnych) generuje raporty o nieruchomościach będące pomocne chociażby w ich wycenie.

Jakie płyną z tego wnioski dla Rady IIP? W ocenie Adama Iwaniaka inwestowanie w rozwój technologii bazujących na sztucznej inteligencji będzie w XXI wieku kluczowe dla budowy nowoczesnej gospodarki. Tu pojawia się nowa rola IIP, a mianowicie dostarczanie danych do uczenia maszynowego. W tym celu należy nie tylko uwalniać kolejne rejestry, ale także dbać o ich integrację oraz harmonizację.

Sztuczna inteligencja daje także możliwość rozwoju zupełnie nowych usług, które służyć będą np. do automatycznego rozpoznawania i ekstrakcji informacji, a także kategoryzacji czy predykcji. Tak oto infrastruktura informacji przestrzennej będzie ewoluować w kierunku infrastruktury wiedzy przestrzennej. – Obecne systemy GIS dostarczają użytkownikowi danych, na bazie których ten może podejmować odpowiednie decyzje. Ale dzięki rozwiązaniom AI decyzje będą mogły być podejmowane samodzielnie przez komputer – podsumował swoje wystąpienie Adam Iwaniak. W toku dyskusji dodał, że rozwój AI to oczywiście nie tylko szanse, ale i zagrożenia, których już dziś musimy być świadomi. A należy do nich zaliczyć chociażby wyeliminowanie niektórych zawodów bądź znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na ludzką siłę roboczą w pewnych profesjach.

Co nowego w GUGiK?

Tradycyjnie już podczas posiedzenia Rady IIP główny geodeta kraju zaprezentował podsumowanie działalności GUGiK z ostatnich tygodni. Waldemar Izdebski przedstawił m.in. stan prac nad 7 rozporządzeniami wykonawczymi do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Trzy są jeszcze w trakcie konsultacji (ws. GESUT, BDOT10k oraz BDOT500 i mapy zasadniczej), przy czym w przypadku tego pierwszego kończą się one już dziś, a ostatniego – 21 czerwca. Trzy kolejne akty (tj. ws. PRG, EMUiA oraz EGiB) są już po konsultacjach i wkrótce będą uzgadniane z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Na podpis ministra rozwoju czeka natomiast rozporządzenie ws. osnów. W dalszych planach legislacyjnych GUGiK jest nowelizacja Pgik, która ma m.in. zapewnić bezpłatny dostęp do zdjęć lotniczych i map topograficznych.

GGK chwalił się ponadto nowymi usługami pobierania WFS i WCS, rosnącymi statystykami Geoportalu oraz postępami w cyfryzacji geodezji, w tym dotyczącymi wykorzystania elektronicznych narad koordynacyjnych, e-operatów czy wymiany zawiadomień między sądami wieczystoksięgowymi a starostwami. W ramach tej ostatniej funkcji lada moment powinna zostać uruchomiona komunikacja również w drugą stronę, a więc z EGiB do sądów – zapowiedział GGK.

Następne posiedzenie Rady IIP wyznaczono na 15 września.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ważny Przepraszam za "nieważny" :-)
odpowiedz zgłoś
Opinie "Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej, zwana dalej ?Radą?, przyjmuje Plan Pracy Rady na rok 2021: 1) Opiniowanie projektów: aktów prawnych, ..." to wyciąg z uchwały RIIP. Jeśli nie teraz, to kiedy, taka opinia będzie? Po wakacjach? Rozumiem, że członkowie RIIP akceptują wszystkie zmiany bez zastrzeżeń w najważniejszych dla geodezji i kartografii procedowanych obecnie rozporządzeniach. Zobaczymy jak Rada odniesie się do ewentualnych prac nad nieuchronnym podatkiem katastralnym i Agencją Katastralną? Też bez uwag? Czy też pojawi się wtedy jakiś temat zastępczy? Co nie znaczy, że nie ważny! Bezpłatny dostęp do map topograficznych (należy rozumieć, że cyfrowych), przy mizernych wpływach za ich udostępnianie to bardzo dobry pomysł. Pytanie tylko, kiedy one będę i czy w ogóle będą, przy takim jak obecnie tempie ich wykonania? A co z mapami ogólnogeograficznymi i tematycznymi, będącymi w zakresie zadań SGiK? Kiedy o tym temacie debata Rady?
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Opinie Odświeżę Panu pamięć. https://geoforum.pl/news/19225/gdzie-jest-bdoo-
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
AI - kontra kształcenie geodetów Wkraczanie w obszar AI oraz uczenia maszynowego jest prawidłowym działaniem w naszej branży. Wymaga to zmian w programach studiów (a może już nastąpiły). Dobrze że GGK wywołuje te tematy. Jak każda nowość budzi opór w naszym środowisku.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: AI - kontra kształcenie geodetów Lubię nowości które działają. PowerPointy i opowieści dziwnej treści zostawię naukowcom. Tyle komentarza.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: AI - kontra kształcenie geodetów GGK natomiast polecę po przeczytaniu propozycji projektu o BDOT i BDOO zapoznanie się z pojęciem danych znormalizowanych i przynajmniej podstawowy kurs bazy danych relacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem pojęcia relacji oraz wydajności bazy przed i po normalizacji danych.
 2 
zgłoś
odp: odp: AI - kontra kształcenie geodetów Pod koniec lat 90-tych podobnie reagowało nasze środowisko środowisko na obliczenia w komputerach i mapy cyfrowe. Przepracowałem w zawodzie już grubo ponad 35 lat, więc coś wiem nie tylko z historii ale i teraźniejszości. Zmiany następują szybko, "dzięki koronawirusowi" przyśpieszyła informatyzacja.
 2 
zgłoś
Qvo vadis Wstyd Panie Iwaniak, wstyd pozostali członkowie rady !!! Profesorowie, doswiadczeni urzędnicy, prezesi firm, większość miała szanse być obiektywna i obiektywnie odnosić się do działań ggk w obszarze infrastruktury INFORMACJI przestrzennej, w tym do destrukcja przepisów ale NIE,bo po co drażnić ggk, po co się irytować, lepiej nieszkodliwie zająć wszystkim czas dokonaniami WIZIPISI - dno i 10 m mułu :(
 4 
odpowiedz zgłoś
Tak, to bardzo ciekawe czytać o projektach WIZIPiSi, AI, opowieściach o sztucznej inteligencji itd. Tylko chciałem zauważyć że mamy zmiany prawne w geodezji i wolałbym poczytać o dyskusjach nad projektami rozporządzeń geodezyjnych których kilka się pojawiło. Zamiast prezentacji GGK nad stanem prac wolałbym poczytać opinie Rady IIP po zapoznaniu się z tymi projektami. Zamiast cytuję "chwalenia się" GGK nowymi statystykami i usługami WFS wolałbym zobaczyć rzetelne opinie fachowców typu dr Iwaniak a nie jakieś pseudo marketingowe opowieści czego by tu WIZIPISI nie zrobił. Wiem, dziwny jestem że czytając uchwałę o Planie prac Rady na 2021 rok gdzie to wszystko czego nie widzę miało być zrobione zastanawiam się czy będzie. Będzie ?
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Tak, pytanie mam, Co znaczy WIZIPiSi
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Tak, Musisz wejść w wyszukiwarkę nekst - pierwszą semantyczną wyszukiwarkę stworzoną przez naukowców i wpisać taką frazę "Co znaczy WIZIPiSi?", a wówczas Sztuczna Inteligencja (koniecznie z dużej litery) automatycznie rozpozna i wykona ekstrakcję informacji i otrzymasz efekt mówiący wszystko o tym zagadnieniu.
 3 
zgłoś
odp: Tak, ale szanowny interlokutor musi zdać sobie sprawę, że to RADA INFRASTEUKTURY INFORMACJI RPZESTRZSNNEJ a nie rada konsultacji rozporządzeń branżowych. Czy rozporządzenia z zakresu budownictwa i geologii tez mają dyskutować?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Tak, Odpowiedź zawiera Ustawa o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej która ową Radę powołuje. Zawiera ona w sobie określenie również organów wiodących i tematy które w ramach tej ustawy są poruszane oraz zakres spraw które rada powinna rozpatrywać. Jeśli natomiast szanowny interlokutor pochyli się nad załącznikiem do tej ustawy to z pewnością zauważy że w grupach tematycznych konkretnie w drugiej znajduje się np. geologia i dlatego też w radzie jest Główny Geolog Kraju wymieniony w punkcie drugim po Głównym Geodecie Kraju. Rozporządzenia geodezyjne o których mowa odwołują się również w swoim brzmieniu do artykułów dotyczących usług sieciowych zdefiniowanych w ustawie o IIP więc jak najbardziej występuje powiązanie tematyczne i logiczne. Całość IIP ma stanowić zbiór powiązanych ze sobą elementów zdefiniowanych prawnie i o to właśnie chodzi w działaniu Rady aby w swej mądrości mogła tak doradzić żeby tak się stało. Nie będzie miała takiej szansy jeśli nie będzie opiniowała rozporządzeń.
 2 
zgłoś
Jak GGK przepchnie nowe rozporządzenie o BDOT10k, to takie mapy tylko za darmo będzie można dawać, bo nikt za byle co nie będzie chciał płacić. Ja złamanego grosza bym nie zapłacił.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Szkoda Może warto do pisania tych projektów rozporządzeń uruchomić mechanizmy AI byłyby o niebo lepsze bo na razie to głównie wycinanie i destrukcja i ograniczanie.tym się Rada powinna zająć! GUGIK na etapie WMS więc ok. 10 lat do tyłu i o AI to nie to miejsce i czas.
 4 
odpowiedz zgłoś
Czy kiedyś doczekamy czasów gdy posiedzenia Rady będą transmitowane żeby można było zapoznać się z tymi niezmiernie waznymi zagadnieniami a nie tylko z ich opisem ?
 3 
odpowiedz zgłoś
Panie GGK dziękuję za informację o zakończeniu konsultacji ale niestety RCL nic o tym na stronie nie mówi. Gdzie można zapoznać się ze stanowiskiem strony rządowej do uwag ?
 4 
odpowiedz zgłoś
Panie prezesie Iwaniak, a te projekty to są zrealizowane czy realizowane ? Bo cos mi terminy z czasem niedokonanym się nie zbiegają.
 2 
odpowiedz zgłoś
Mapa Hydrograficzna Polski 1:50 000 i inne mapy tematyczne Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej, czy zajmie się tematami dokończenia kartowania Mapą Hydrograficzną Polski 1:50 000 i innymi mapami tematycznymi ? Nie trzeba sztucznej inteligencji, by zauważyć ,ze nie jest dokończone kartowanie Polski Mapami tematycznymi.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Mapa Hydrograficzna Polski 1:50 000 i inne mapy tematyczne Siedem lat minęło jak jeden dzień a map topograficznych w skali 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000 jak nie ma tak nie ma. Co Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej na to? Może opinię swą wyrazić raczy?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS