wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-11| GNSS, Geodezja

Czterosystemowe korekty ASG-EUPOS również w Małopolsce

Przez ostatnie dwa lata województwo małopolskie pozostawało jedynym regionem w kraju, gdzie państwowa sieć ASG-EUPOS nie oferowała czterosystemowych korekt. Teraz wreszcie się to zmieniło.


Czterosystemowe korekty ASG-EUPOS również w Małopolsce <br />
Stacja na budynku AGH
Stacja na budynku AGH
Czterosystemowe korekty ASG-EUPOS również w Małopolsce <br />
Mapa stacji ASG-EUPOS
Mapa stacji ASG-EUPOS

Czterosystemowe korekty (tj. uwzględniające sygnały GPS, GLONASS, Galileo oraz BeiDou) zostały udostępnione użytkownikom ASG-EUPOS jeszcze na początku 2019 roku. Objęły one zasięgiem cały kraj właśnie za wyjątkiem województwa małopolskiego, gdzie wciąż pracowały stacje referencyjne śledzące jedynie GPS i GLONASS.

Jak poinformował właśnie GUGiK, czterosystemowe odbiorniki działają już także na stacjach referencyjnych w: Krakowie (KRA1), Tarnowie (TRNW), Nowym Sączu (NWSC) oraz Nowym Targu (NWT1). W związku czym na terenie całego województwa można korzystać z danych korekcyjnych umożliwiających wyznaczanie pozycji z wykorzystaniem systemów GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou. Dla użytkowników oznacza to możliwość korzystania ze znacznie większej liczby satelitów GNSS, co przekłada się chociażby na szybszą inicjalizację i dokładniejszą pracę przy ograniczonej widoczności nieba – np. wśród wysokiej zabudowy czy pod drzewami (więcej o zaletach czterosystemowych korekt pisaliśmy w GEODECIE 2/2019).

Jak wynika z mapy ASG-EUPOS, jedyną stacją dwusystemową w regionie pozostaje instalacja w Proszowicach pod Krakowem.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
4 systemowe korekty Nastąpiło chyba jakieś przejęzyczenie w tej informacji. Odbiorniki są 4 systemowe tyle ze dane wciąż sa zapisywane tylko dla NAVSTAR_GPS oraz GLONASS. Krok uczyniony ale co z tego skoro nie można z tych danych skorzystac (informacja sprawdzona direct w ASG-EUPOS).
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS