wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-26| GNSS, Geodezja, Prawo

GUGiK o dokładności serwisów pozycjonowania systemu ASG-EUPOS

Wątpliwości pojawiły się w związku z zapisami w § 12 ust. 2 oraz § 14 ust. 5 rozporządzenia ministra rozwoju z 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (DzU poz. 1429).


GUGiK o dokładności serwisów pozycjonowania systemu ASG-EUPOS
Dokładności serwisów systemu ASG-EUPOS stosowanych w pomiarach kinematycznych GNSS, czyli RTK i RTN wynoszą 0,03 m dla pozycjonowania poziomego oraz 0,05 m dla pozycjonowania pionowego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.asgeupos.pl w zakładce „Serwisy”.

Dane korekcyjne z pojedynczej stacji referencyjnej (Real Time Kinematic, RTK) to podstawowa technologia pomiarów kinematycznych, pozwalająca na pozycjonowanie odbiornika w czasie rzeczywistym z dokładnością pojedynczych centrymetrów (powtarzalnością wyznaczania pozycji). Dane korekcyjne przesyłane z wybranej przez użytkownika stacji ASG-EUPOS zawierają między innymi, obserwacje GNSS zbierane przez daną stację referencyjną. W oparciu o jednoczesne obserwacje satelitarne z dwóch punktów, algorytmy odbiornika użytkownika rugują główne źródła błędów w pomiarach satelitarnych (błędy zegarów satelitów, błędy zagara odbiornika, błędy orbit, wpływ troposfery) i uzyskać aktualną pozycję względem stacji referencyjnej.

Sieciowe dane korekcyjne RTN (Real Time Network) to podstawowy serwis systemu ASG-EUPOS udostępniający dane korekcyjne do pomiarów w czasie rzeczywistym. Umożliwia uzyskiwanie najwyższych dokładności zarówno w pomiarach kinematycznych, jak i określaniu położenia obiektów statycznych. Dzięki wielu dostępnym formatom danych korekcyjnych, korekcyjne dane sioeciowe RTN pozwalają użytkownikowi wykorzystać szeroką gamę sprzętu pomiarowego dostępnego na rynku. Ze względu na możliwą do uzyskania wysoką dokładność pomiarów, usługa dedykowana między innymi do precyjnego pozycjoniwania maszyn rolniczych oraz pomiarów geodezyjnych.

Źródło: GUGiK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Super, jednak zdaje się takie dokładności ASG podawało jeszcze gdy korzystało jedynie z systemu GPS. W praktyce powtarzalność pomiaru osnowy w dobrych warunkach zawierał się w niższych odchyłkach, nawet w znacznych przerwach pomiędzy kolejnymi składowymi obserwacjami. Kontrolne pomiary niwelacją klasyczną tylko to potwierdzały, często stare punkty osnowy miały większe błędy wynikające z czasu i naleciałości historycznych. Jednak przecież teraz mamy naciągać wszystko do osnowy a nie błędne wyniki pomiarów do układu obowiązującego.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Kanalizacja ALE SZANOWNA KOMISJA EGZAMINACYJNA NA EGZAMINIE MÓWI ZE MOZNA MIERZYC KANALIZACJE JESLI KONTROLA WYSOKOSCIOWA BĘDZIE WYNOSIŁA PONIŻEJ 2CM. PYTANIE O POMIAR ZADAŁ UŻYTKOWNIK NA KONFERENCJI.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Kanalizacja Bo ten użytkownik co zadał pytanie zasiadał swojego czasu w komisji.
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS