Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-07| GNSS, Geodezja

Cztery lepsze niż dwa. Testujemy czterosystemowe poprawki GNSS

Ogłoszenie pod koniec ubiegłego roku globalnej dostępności usług chińskiego BeiDou oznacza, że mamy już cztery systemy GNSS! W lutowym GEODECIE sprawdzamy, jakie oznacza to korzyści dla użytkowników precyzyjnych odbiorników satelitarnych.


Cztery lepsze niż dwa. Testujemy czterosystemowe poprawki GNSS
Na wstępie zaznaczamy, że choć mówimy o czterech GNSS, to europejski Galileo i chiński BeiDou nie są jeszcze rozwiązaniami w pełni samodzielnymi, tzn. nie można liczyć na to, że w dowolnym czasie i miejscu pozwolą wyznaczyć pozycję bez posiłkowania się innymi sygnałami.

UsÅ‚ugi nawigacyjne Galileo zostaÅ‚y uruchomione w grudniu 2016 roku. DziÅ› konstelacja ta skÅ‚ada siÄ™ z 22 satelitów, z czego sygnaÅ‚y nadaje 18, a 4 czekajÄ… na wÅ‚Ä…czenie. SÄ… jeszcze dwa aparaty, które w 2014 roku wskutek usterki rakiety noÅ›­nej Sojuz trafiÅ‚y na zÅ‚Ä… orbitÄ™ i wciąż nie wiadomo, czy bÄ™dzie z nich jakiÅ› pożytek. PeÅ‚ne pokrycie globu sygnaÅ‚ami Galileo ma zostać osiÄ…gniÄ™te w 2020 roku.

W grudniu ubiegÅ‚ego roku chiÅ„ski system BeiDou zrobiÅ‚ geodetom bardzo miÅ‚Ä… niespodziankÄ™. Jednym ruchem jego administratorzy wÅ‚Ä…czyli bowiem nadawanie sygnałów aż w 19 satelitach! Tym samym konstelacja ta skÅ‚ada siÄ™ obecnie z 33 aparatów. Tak duża liczba jest jednak tylko stanem tymczasowym. JednoczeÅ›­nie nadajÄ… bowiem zarówno satelity II, jak i III generacji, a docelowo pracować majÄ… tylko te ostatnie. Do 2020 roku bÄ™dzie ich Å‚Ä…cznie 35, w tym: 27 na orbicie Å›redniej, 5 na geostacjonarnej oraz 3 na orbicie geosynchronicznej (te dwie ostatnie grupy bÄ™dÄ… widoczne przede wszystkich nad wschodniÄ… AzjÄ…).

• Liczy siÄ™ nie tylko liczba

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wcale czekać do 2020 roku, by czerpać korzyÅ›ci, jakie dajÄ… cztery systemy GNSS. Najbardziej oczywistÄ… jest zdecydowanie wiÄ™ksza liczba satelitów widocznych na naszym niebie, co można Å‚atwo sprawdzić przy użyciu aplikacji do planowania pomiarów. WykorzystujÄ…c stronÄ™ gnssmissionplanning.com, wygenerowaliÅ›my wykres dostÄ™pnoÅ›ci satelitów dla Warszawy na 25 stycznia przy masce 10°. Wynika z niego, że użytkownik dwusystemowego odbiornika (GPS + GLONASS) może liczyć na 13-20 satelitów. JeÅ›li jednak mamy sprzÄ™t czterosystemowy, a wiÄ™c doÅ‚Ä…czymy Galileo i Bei­Dou, liczba aparatów wzroÅ›nie do 24-40! Warto jednak podkreÅ›­lić, że w rzeczywistoÅ›ci liczba satelitów przydatnych w pomiarach RTK (tj. nadajÄ…cych przynajmniej na dwóch czÄ™stotliwoÅ›ciach) jest mniejsza. Dotyczy to w szczególnoÅ›ci aparatów BeiDou III generacji, z których część pracuje tylko na jednej czÄ™stotliwoÅ›ci.

Dodatkowe satelity to oczywiÅ›cie wiÄ™ksze prawdopodobieÅ„stwo zÅ‚apania i utrzymania fiksa, co jest szczególnie istotne przy gorszej widocznoÅ›ci nieba – wÅ›ród zabudowy, w obniżeniach terenu czy pod koronami drzew. Można by siÄ™ zatem odważyć na wykonywanie pomiarów satelitarnych w miejscach dotychczas niedostÄ™pnych dla tej technologii.

WiÄ™cej satelitów to także lepsza geometria ich poÅ‚ożenia na niebie, co powinno przekÅ‚adać siÄ™ na wyższÄ… dokÅ‚adność pomiaru. Analiza danych z narzÄ™dzia do planowania misji GNSS pokazuje, że przy dobrej widocznoÅ›ci nieba korzyść z dodatkowych aparatów jest niewielka, roÅ›nie ona natomiast wraz z przesÅ‚anianiem horyzontu. Przy dwóch systemach i masce 30° wskaźnik PDOP (opisujÄ…cy wpÅ‚yw geometrii konstelacji satelitów GNSS na dokÅ‚adność wyznaczania pozycji – im niższy, tym lepszy) aż dziesiÄ™ciokrotnie w ciÄ…gu dnia przekroczy 4,0, a w skrajnym przypadku osiÄ…gnie 15. Przy pomiarach czterosystemowych w takich samych warunkach maksymalny PDOP wyniesie raptem 3,7...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersjÄ™ papierowÄ… • Zamów wersjÄ™ cyfrowÄ…

Redakcja


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS