|2021-03-17|
Teledetekcja, Sprzęt
CityMapper-2L usprawni tworzenie cyfrowych bliźniaków miast
Szwajcarska firma Leica Geosytems zaprezentowała zmodyfikowaną wersję swojego sensora fotolotniczego CityMapper. Model 2L ma jeszcze bardziej usprawnić tworzenie modeli 3D miast.
Pierwsza wersja CityMappera została wprowadzona na rynek w 2016 roku. Jak zachwalał go wówczas producent, był to pierwszy na świecie sensor lotniczy, który pozwalał gromadzić zarówno chmurę punktów ze skaningu laserowego, jak i zdjęcia – pionowe i ukośne. Wersja CityMapper-2 została zaprezentowana w 2019 roku, a wyróżniał ją m.in. skaner laserowy, którego częstotliwość pracy zwiększono z 700 kHz do 2 MHz. Dodajmy, że urządzenie to od niedawna użytkuje elbląska firma OPEGIEKA.
Co wyróżnia zaprezentowaną właśnie wersję 2L? Przede wszystkim nowy obiektyw o ogniskowej 71 mm. Jak wyjaśnia producent, pozwala on pozyskiwać dane z niższego pułapu przy zachowaniu podobnej produktywności. Przykładowo, sensor pozwala pozyskiwać zdjęcia w rozdzielczości 5 cm z wysokości 940 m. Jego możliwości są szczególnie istotne, gdy na danym obszarze kontrola lotów nie zezwala na misję na wyższym pułapie lub gdy realizację misji utrudniają chmury.
– Dzięki trzem ogniskowym (71 mm, 112 mm i 146 mm) system CityMapper-2 może teraz działać z najwyższą wydajnością dla różnych parametrów lotu. Pozwala bowiem pozyskiwać zdjęcia z pikselem 5 cm na wysokościach od zaledwie 940 do nawet 1940 metrów nad powierzchnią terenu. W związku z tym sensor spełnia zróżnicowane i rosnące wymagania rynku w zakresie tworzenia trójwymiarowych modeli miast – tłumaczy Ron Roth, menedżer produktu w dziale Geosystems firmy Hexagon (do której należy Leica).
Źródło: Leica Geosystems, JK
|