Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-03-17| Teledetekcja, Sprzęt

CityMapper-2L usprawni tworzenie cyfrowych bliźniaków miast

Szwajcarska firma Leica Geosytems zaprezentowała zmodyfikowaną wersję swojego sensora fotolotniczego CityMapper. Model 2L ma jeszcze bardziej usprawnić tworzenie modeli 3D miast.


CityMapper-2L usprawni tworzenie cyfrowych bliźniaków miast

Pierwsza wersja CityMappera została wprowadzona na rynek w 2016 roku. Jak zachwalał go wówczas producent, był to pierwszy na świecie sensor lotniczy, który pozwalał gromadzić zarówno chmurę punktów ze skaningu laserowego, jak i zdjęcia – pionowe i ukośne. Wersja CityMapper-2 została zaprezentowana w 2019 roku, a wyróżniał ją m.in. skaner laserowy, którego częstotliwość pracy zwiększono z 700 kHz do 2 MHz. Dodajmy, że urządzenie to od niedawna użytkuje elbląska firma OPEGIEKA.

Co wyróżnia zaprezentowaną właśnie wersję 2L? Przede wszystkim nowy obiektyw o ogniskowej 71 mm. Jak wyjaśnia producent, pozwala on pozyskiwać dane z niższego pułapu przy zachowaniu podobnej produktywności. Przykładowo, sensor pozwala pozyskiwać zdjęcia w rozdzielczości 5 cm z wysokości 940 m. Jego możliwości są szczególnie istotne, gdy na danym obszarze kontrola lotów nie zezwala na misję na wyższym pułapie lub gdy realizację misji utrudniają chmury.

– Dzięki trzem ogniskowym (71 mm, 112 mm i 146 mm) system CityMapper-2 może teraz działać z najwyższą wydajnością dla różnych parametrów lotu. Pozwala bowiem pozyskiwać zdjęcia z pikselem 5 cm na wysokościach od zaledwie 940 do nawet 1940 metrów nad powierzchnią terenu. W związku z tym sensor spełnia zróżnicowane i rosnące wymagania rynku w zakresie tworzenia trójwymiarowych modeli miast – tłumaczy Ron Roth, menedżer produktu w dziale Geosystems firmy Hexagon (do której należy Leica).

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama