wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-17| Teledetekcja, Sprzęt

CityMapper-2L usprawni tworzenie cyfrowych bliźniaków miast

Szwajcarska firma Leica Geosytems zaprezentowała zmodyfikowaną wersję swojego sensora fotolotniczego CityMapper. Model 2L ma jeszcze bardziej usprawnić tworzenie modeli 3D miast.


CityMapper-2L usprawni tworzenie cyfrowych bliźniaków miast

Pierwsza wersja CityMappera została wprowadzona na rynek w 2016 roku. Jak zachwalał go wówczas producent, był to pierwszy na świecie sensor lotniczy, który pozwalał gromadzić zarówno chmurę punktów ze skaningu laserowego, jak i zdjęcia – pionowe i ukośne. Wersja CityMapper-2 została zaprezentowana w 2019 roku, a wyróżniał ją m.in. skaner laserowy, którego częstotliwość pracy zwiększono z 700 kHz do 2 MHz. Dodajmy, że urządzenie to od niedawna użytkuje elbląska firma OPEGIEKA.

Co wyróżnia zaprezentowaną właśnie wersję 2L? Przede wszystkim nowy obiektyw o ogniskowej 71 mm. Jak wyjaśnia producent, pozwala on pozyskiwać dane z niższego pułapu przy zachowaniu podobnej produktywności. Przykładowo, sensor pozwala pozyskiwać zdjęcia w rozdzielczości 5 cm z wysokości 940 m. Jego możliwości są szczególnie istotne, gdy na danym obszarze kontrola lotów nie zezwala na misję na wyższym pułapie lub gdy realizację misji utrudniają chmury.

– Dzięki trzem ogniskowym (71 mm, 112 mm i 146 mm) system CityMapper-2 może teraz działać z najwyższą wydajnością dla różnych parametrów lotu. Pozwala bowiem pozyskiwać zdjęcia z pikselem 5 cm na wysokościach od zaledwie 940 do nawet 1940 metrów nad powierzchnią terenu. W związku z tym sensor spełnia zróżnicowane i rosnące wymagania rynku w zakresie tworzenia trójwymiarowych modeli miast – tłumaczy Ron Roth, menedżer produktu w dziale Geosystems firmy Hexagon (do której należy Leica).

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Sprostowanie informacji. Nie mamy w zwyczaju komentować postów, ale skoro ktoś się próbuje podszywać pod naszą firmę to ad vocem sprostujemy tylko te podstawowe informacje. Taki zestaw zrodził się w naszych głowach pod koniec 2010 roku natomiast pierwszy projekt zrealizowaliśmy już w 2011 roku. Nie chodzi o budowanie sensorów bo nawet najwięksi producenci kupują komponenty tak podstawowe jak matryce i składają w całość, ale o samą ideę. Tu mamy na myśli pomysły na nowe produkty, usługi jak i wykorzystanie technologii w konkretnym celu. Do dziś wykonaliśmy blisko 60 dużych i unikalnych projektów w Europie. Wspomniany prototyp i jego udoskonalona wersja trafiła już na muzealny regał w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym. To już dziesięć lat technologii zdjęć ukośnych zintegrowanych z pionowymi i lotniczym skaningiem laserowym. _Bez odbioru_
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Sprostowanie informacji. Aero nie jest chyba słowem zastrzeżonym dla jednej firmy w kraju takim jak Polska ? Firma o której domyślam się że Pan pisze nazywa się chyba nieco inaczej ? Czemu więc mowa o jakimś podszywaniu się ? BTW, słyszeliście Państwo kiedyś w zamierzchłych czasach starszych niż 10 lat o takim powiedzmy Pictometry albo SAABie ? Czyli 10 lat technologii zdjęć ukośnych w wykonaniu pewnej polskiej firmy co najwyżej. Nie ujmując nic z fachowości tej firmy i jej pracowników skoro sprostowanie to niech to będzie rzetelne.
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
Wcale nie pierwszy To nieprawda że CityMapper był pierwszym sensorem co robił lidar i foto z 5 kierunków. Taki zestaw powstał w Polsce już w 2012 roku i do 2016 (premiera CityMapper) zrealizował kilkadziesiąt projektów na terenie kraju.
odpowiedz zgłoś
odp: Wcale nie pierwszy Mamy w Polsce jakaś firmę która produkuje sensory fotogrametryczne?
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS