|2021-02-23|
Mapy, Ludzie
O prof. Eugeniuszu Romerze w Polskim Radiu
W tym roku 3 lutego obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin prof. Eugeniusza Romer, wybitnego polskiego uczonego, geografa, kartografa, klimatologa, statystyka, demografa i geopolityk, który swoją wiedzą i autorytetem naukowym przyczynił się do określenia granic II Rzeczpospolitej. Z tej okazji Program 1 Polskiego Radia wyemitował specjalną audycję.
Eugeniusz Romer (1928), fot. Wikipedia
|
|
|
|
|
|
W audycji wzięli udział: prof. Józefina Hrynkiewicz (socjolog z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej) i prof. Przemysław Śleszyński (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk).
Prof. Józefina Hrynkiewicz zauważa, że jego życie było bardzo bogate, a on sam miał osiągnięcia w wielu dziedzinach. Jej zdaniem nazwisko Romera powinno być znane nie tylko w środowisku kartografów czy geografów, ale także ogólnie w Polsce. – Jako przykład uczonego, który w chwili, kiedy wymagała tego ojczyzna, zaangażował swoją pracę, talent, wyobraźnię, czas, wszystko, co miał na rzecz ojczyzny – mówi profesor.
Prof. Przemysław Śleszyński zwraca z kolei uwagę na taką cechę Eugeniusza Romera, jak ciekawość świata wynikająca z wszechstronnego wykształcenia. Podkreśla, że Romer kochał góry, nie tylko polskie. Chodził po wszystkich kontynentach poza Antarktydą. – On wydawał atlasy, a na mapach prezentowano skład narodowościowy społeczeństwa, przepływy finansowe i inne statystyki, które pozwalały później uzasadnić, że Polska jest odtąd dotąd – mówi profesor.
Eugeniusz Romer uznawany jest za twórcę nowoczesnej kartografii polskiej. Urodzony we Lwowie 3 lutego 1871 roku, wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Jagiellońskim, u Alfreda Kirchoffa w Halle oraz w rodzinnym mieście, gdzie uzyskał również doktorat i habilitację.
Po zajęciu 30 czerwca 1941 r. Lwowa przez Niemców ukrył się w klasztorze ojców zmartwychwstańców. Uniknął w ten sposób losu dwudziestu czterech profesorów lwowskich zamordowanych przez Niemców w nocy z 3/4 lipca 1941 r. i w następnych dniach. Organizacja podziemna przeniosła go konspiracyjnie do Warszawy, gdzie pod nazwiskiem Edmunda Piotrowskiego przeżył Powstanie Warszawskie, po którym trafił do obozu w Pruszkowie, skąd wydostał się dzięki swojej bratanicy. Po wojnie osiadł w Krakowie, gdzie objął katedrę geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kierownictwo krakowskiego Instytutu Geograficznego.
W kancelarii Prezydenta RP na rozpatrzenie oczekuje wniosek o nadanie Eugeniuszowi Romerowi Orderu Orła Białego.
Link do audycji wyemitowanej 22 lutego
Źródło: PR, AW
|