wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-23| Mapy, Ludzie

O prof. Eugeniuszu Romerze w Polskim Radiu

W tym roku 3 lutego obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin prof. Eugeniusza Romer, wybitnego polskiego uczonego, geografa, kartografa, klimatologa, statystyka, demografa i geopolityk, który swoją wiedzą i autorytetem naukowym przyczynił się do określenia granic II Rzeczpospolitej. Z tej okazji Program 1 Polskiego Radia wyemitował specjalną audycję.


O prof. Eugeniuszu Romerze w Polskim Radiu <br />
Eugeniusz Romer (1928), fot. Wikipedia
Eugeniusz Romer (1928), fot. Wikipedia

W audycji wzięli udział: prof. Józefina Hrynkiewicz (socjolog z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej) i prof. Przemysław Śleszyński (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk).

Prof. Józefina Hrynkiewicz zauważa, że jego życie było bardzo bogate, a on sam miał osiągnięcia w wielu dziedzinach. Jej zdaniem nazwisko Romera powinno być znane nie tylko w środowisku kartografów czy geografów, ale także ogólnie w Polsce. – Jako przykład uczonego, który w chwili, kiedy wymagała tego ojczyzna, zaangażował swoją pracę, talent, wyobraźnię, czas, wszystko, co miał na rzecz ojczyzny – mówi profesor.


Prof. Przemysław Śleszyński zwraca z kolei uwagę na taką cechę Eugeniusza Romera, jak ciekawość świata wynikająca z wszechstronnego wykształcenia. Podkreśla, że Romer kochał góry, nie tylko polskie. Chodził po wszystkich kontynentach poza Antarktydą. – On wydawał atlasy, a na mapach prezentowano skład narodowościowy społeczeństwa, przepływy finansowe i inne statystyki, które pozwalały później uzasadnić, że Polska jest odtąd dotąd – mówi profesor.

Eugeniusz Romer uznawany jest za twórcę nowoczesnej kartografii polskiej. Urodzony we Lwowie 3 lutego 1871 roku, wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Jagiellońskim, u Alfreda Kirchoffa w Halle oraz w rodzinnym mieście, gdzie uzyskał również doktorat i habilitację.

Po zajęciu 30 czerwca 1941 r. Lwowa przez Niemców ukrył się w klasztorze ojców zmartwychwstańców. Uniknął w ten sposób losu dwudziestu czterech profesorów lwowskich zamordowanych przez Niemców w nocy z 3/4 lipca 1941 r. i w następnych dniach. Organizacja podziemna przeniosła go konspiracyjnie do Warszawy, gdzie pod nazwiskiem Edmunda Piotrowskiego przeżył Powstanie Warszawskie, po którym trafił do obozu w Pruszkowie, skąd wydostał się dzięki swojej bratanicy. Po wojnie osiadł w Krakowie, gdzie objął katedrę geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kierownictwo krakowskiego Instytutu Geograficznego.

W kancelarii Prezydenta RP na rozpatrzenie oczekuje wniosek o nadanie Eugeniuszowi Romerowi Orderu Orła Białego.

Link do audycji wyemitowanej 22 lutego

Źródło: PR, AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS