|2009-04-14|
Mapy, Prawo, Edukacja, Ludzie, Instytucje
Powrót Polski na mapę. Traktat wersalski 1919
W stołecznym Muzeum Niepodległości można oglądać ekspozycję, na której prezentowane są w większości niepublikowane wcześniej dokumenty, listy, fotografie, a także mapy. Ilustrują one prace polskiej delegacji, a zwłaszcza szefa Komitetu Narodowego Polskiego Romana Dmowskiego, na konferencji pokojowej w Paryżu, podczas której podpisano traktat wersalski przywracający Polskę po ponad wieku na mapę Europy.
28 czerwca 1919 roku w Wersalu Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski złożyli podpisy pod traktatem w imieniu odrodzonego państwa polskiego. Traktat wpisywał nasz kraj na mapę nowej, powojennej Europy, kreślił jego zachodnią granicę. Był zasadniczym dokumentem konstruującym tzw. Europę Wersalską, w której II Rzeczpospolita była ważnym podmiotem.
Wystawa dokumentuje wysiłek dyplomatyczny Narodowej Demokracji w latach 1914-19, głównie Romana Dmowskiego, twórcy Komitetu Narodowego Polskiego. Prezentowane są unikatowe dokumenty, listy, fotografie i inne pamiątki, które znalazły się w posiadaniu Muzeum Niepodległości dzięki umowie z Fundacją Narodową im. Romana Dmowskiego. Część ekspozycji jest poświęcona postaci Ignacego Jana Paderewskiego, współtwórcy polityki, która doprowadziła Polskę do Wersalu. Po raz pierwszy pokazywane są także grafiki Włodzimierza Bartoszewicza, które powstały w czasie trwania konferencji.
Ekspozycję uzupełnia zestaw map etnograficznych i historycznych przygotowanych przez specjalną komórkę polską pod kierownictwem członka polskiej delegacji, znanego kartografa Eugeniusza Romera. Miały one przybliżyć państwom zachodnim często mało im znane tereny, na których miała odrodzić się Polska.
Wystawa „Powrót Polski na mapę. Traktat wersalski 1919” w Muzeum Niepodległości przy al. Solidarności 62 będzie czynna do 28 czerwca.
Źródło: Muzeum Niepodległości, PAP
|