Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-04-14| Mapy, Prawo, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Powrót Polski na mapę. Traktat wersalski 1919


W stołecznym Muzeum Niepodległości można oglądać ekspozycję, na której prezentowane są w większości niepublikowane wcześniej dokumenty, listy, fotografie, a także mapy. Ilustrują one prace polskiej delegacji, a zwłaszcza szefa Komitetu Narodowego Polskiego Romana Dmowskiego, na konferencji pokojowej w Paryżu, podczas której podpisano traktat wersalski przywracający Polskę po ponad wieku na mapę Europy.

28 czerwca 1919 roku w Wersalu Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski złożyli podpisy pod traktatem w imieniu odrodzonego państwa polskiego. Traktat wpisywał nasz kraj na mapę nowej, powojennej Europy, kreślił jego zachodnią granicę. Był zasadniczym dokumentem konstruującym tzw. Europę Wersalską, w której II Rzeczpospolita była ważnym podmiotem.

Wystawa dokumentuje wysiłek dyplomatyczny Narodowej Demokracji w latach 1914-19, głównie Romana Dmowskiego, twórcy Komitetu Narodowego Polskiego. Prezentowane są unikatowe dokumenty, listy, fotografie i inne pamiątki, które znalazły się w posiadaniu Muzeum Niepodległości dzięki umowie z Fundacją Narodową im. Romana Dmowskiego. Część ekspozycji jest poświęcona postaci Ignacego Jana Paderewskiego, współtwórcy polityki, która doprowadziła Polskę do Wersalu. Po raz pierwszy pokazywane są także grafiki Włodzimierza Bartoszewicza, które powstały w czasie trwania konferencji.

Ekspozycję uzupełnia zestaw map etnograficznych i historycznych przygotowanych przez specjalną komórkę polską pod kierownictwem członka polskiej delegacji, znanego kartografa Eugeniusza Romera. Miały one przybliżyć państwom zachodnim często mało im znane tereny, na których miała odrodzić się Polska.

Wystawa „Powrót Polski na mapę. Traktat wersalski 1919” w Muzeum Niepodległości przy al. Solidarności 62 będzie czynna do 28 czerwca.

Źródło: Muzeum Niepodległości, PAP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS