Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-04-01| Geodezja, Mapy, Firma, Imprezy, Kataster

Od planu Hoppego do modelu 3D, czyli historia warszawskiej kartografii



„Hoppe, Lindley, WPG, kartografia warszawska 1641-2009” to hasło otwartej wczoraj (31 marca) wystawy w siedzibie Muzeum Geodezyjnego WPG SA, kolejnej w ostatnim czasie prezentacji dziejów kartografii warszawskiej.

Tematyka wystawy podporządkowana została głównie zaprezentowaniu poprzedników i prekursorów Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego oraz wybranych osiągnięć kartograficznych. Założeniem organizatorów było także uczczenie 150. rocznicy urodzin Josepha Lindleya „najbardziej warszawskiego ze wszystkich Lindleyów” – jak określił go konsultant historyczny wystawy prof. Ryszard Żelichowski, autor monografii rodziny Lindleyów.

Przybyłych gości przywitał prezes WPG S.A. Ryszard Brzozowski, a w atmosferę dawnej Warszawy wprowadził wystrój jednej z sal ekspozycji, w której swoje miejsce znalazła m.in. replika warszawskiej syrenki. Opowieść o dziejach kartografii Warszawy otwiera najstarszy znany plan miasta z 1641 r. autorstwa Israela Hoppego. Obok znajdziemy największą (7 m w podstawie) reprodukcję znaczącego dzieła kartografii warszawskiej, jakim jest plan M. Pierre Ricaud de Tirregaille’a (1762 r.), którego wersja rękopiśmienna spłonęła w czasie powstania warszawskiego. Trudno nie zauważyć też map wykreślonych przez oficerów Korpusu Inżynierów Wojskowych, a także – bezpośrednio poprzedzających prace lindleyowskie – planów Służby Inżynierskiej Miasta.

Głównym elementem ekspozycji są kartograficzne dzieła rodziny Lindleyów – ojca Williama, synów: Williama Heerleina oraz Josepha. Pokazano tu materiały z wcześniejszych wystaw „Inżynierowie bez granic. Lindleyowskie plany Warszawy przełomu XIX i XX wieku” (z 2006 r.) i „Warszawa. Obrazy dziejów. Plany, mapy i widoki Warszawy 1641-2007” (z 2007 r.). Tak zwane Plany Lindleyów opracowane zostały w latach 1883-1915 na potrzeby budowy warszawskich wodociągów, realizowanej pod kierunkiem Williama H. Lindleya. W ocenie fachowców z dokładnością, szczegółowością i wysoką kartometrycznością tych map idzie w parze najwyższej klasy „sztuka kartograficzna”. Jak czytamy w przewodniku do wystawy, to dzieło niesie w sobie istotne walory użytkowe, ale jest też skarbnicą wiedzy o historii miasta, o kształcie jego nieistniejącej już przestrzeni.

Rozwinięciem i przedłużeniem dzieła Lindleyów są dokonania służb miejskich w 20-leciu międzywojennym i w latach powojennych. Znaczącym elementem wystawy są prace WPG S.A. z jednej strony uzupełniające i wykorzystujące materiały mierniczych okresu lindleyowskiego, a później międzywojennego, z drugiej – niepodobne do nich, ale nie mniej wartościowe współczesne opracowania.
Ekspozycja powstała przy współpracy WPG S.A. i Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Kustoszem wystawy jest Paweł E. Weszpiński z APW. W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in.: minister infrastruktury Olgierd Dziekoński, główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, radca ambasady Federacji Rosyjskiej Dimitr Polański, posłowie Michał Szczerba i Józef Racki, przedstawiciele wojska, warszawskich uczelni, administracji centralnej i samorządowej.

Wystawa będzie prezentowana w siedzibie Muzeum Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego przy ul. Nowy Świat 2 co najmniej do końca czerwca br. Można ją zwiedzać po uprzednim umówieniu się w sekretariacie WPG, tel. (0 22) 621-44-61

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS