|2009-01-16|
Geodezja, Mapy, Imprezy
„Inżynierowie bez granic” w RONiK
W Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie 13 stycznia otwarto kolejną edycję wystawy wielkoskalowych planów Warszawy przełomu XIX i XX w. opracowanych pod kierunkiem W. H. Lindleya.
W 2006 roku Archiwum Państwowe m.st. Warszawy we współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji zorganizowało opracowaną przez Pawła E. Weszpińskiego i dr. hab. Ryszarda Żelichowskiego wystawę „Inżynierowie bez granic. Lindleyowskie plany Warszawy przełomu XIX i XX w.” Intencją organizatorów było przygotowanie wystawy, która mogłaby być wielokrotnie prezentowana, przybliżając jedno z największych dzieł XIX-wiecznej kartografii.
Na otwartej właśnie kolejnej edycji wystawy prezentowane są dzieje rodziny Lindleyów ze wskazaniem postaci twórców planów Warszawy i warszawskich wodociągów i kanalizacji oraz jedno z największych dzieł kartograficznych XIX w., jakim jest opracowany pod kierunkiem Lindleyów zbiór planów przygotowanych na potrzeby budowy warszawskich wodociągów i kanalizacji. Odnajdziemy tu też m.in. prezentowane w formie reprodukcji rękopiśmienne plany ulic w skali 1:200, plany kwartałów zabudowy w skali 1:200 i 1:250, drukowane sekcyjne plany miasta w skali 1:250, plany peryferii Warszawy, plan sytuacyjny rękopiśmienny i drukowany oraz plan wysokościowy w skali 1:2500. W stosunku do ekspozycji z roku 2006 wystawa została uzupełniona o wielkoformatowy wydruk zmontowanych arkuszy planu centrum miasta w skali 1:2500. Plan opracowany został w wersji rękopiśmiennej w 1897 roku.
Do grona organizatorów, obok RONiK dołączyło Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne (które wzbogaciło ekspozycję o muzealny sprzęt geodezyjny z końca XIX w.) oraz Stowarzyszenie „Arka Przemierza” będące inicjatorem i wspierające współpracę polsko-rosyjską przy tym przedsięwzięciu. Otwarcie wystawy uświetnili swą obecnością, obok gości związanych z dziełem Lindleyów swymi pasjami i działalnością naukową główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, dyrektor Biura Geodezji i Katastru m.st. Warszawy Tomasz Myśliński, stołeczny konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Ryszard Wojtkowski oraz prezes WPG SA Ryszard Brzozowski. Wystawę otworzył dyrektor RONiK Sergiej Skaczko, a o prezentowanej ekspozycji opowiedział autor wystawy Paweł E. Weszpiński.
Wystawa będzie czynna do 12 lutego 2009 r. w godzinach 9-17 w siedzibie RONiK w Warszawie przy ul. Belwederskiej 25 (wejście od ul. Spacerowej).
Fot. RONiK
Paweł E. Weszpiński
|