wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-10-15| Mapy

Mapa i atlas na krajowej liście UNESCO

Pod koniec września w Belwederze odbyła się uroczystość ogłoszenia III edycji Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Wśród 21 nowych obiektów wpisanych na listę znalazł się zbiór pn. „Atlas, mapa i rękopisy Eugeniusza Romera związane z jego działalnością w procesie kształtowania granic Polski”.


Mapa i atlas na krajowej liście UNESCO <br />
Tablica z "Geograficzno-statystycznego atlasu Polski"
Tablica z "Geograficzno-statystycznego atlasu Polski"

Jest on przechowywany na co dzień w Bibliotece Jagiellońskiej. W jego skład wchodzą: „Dzienniki paryskie z 1919 r.”, „Notatki z pobytu w Rydze w 1920 r.”, „Geograficzno-statystyczny atlas Polski redagowany i opracowany przez Eugeniusza Romera ze współudziałem licznych współpracowników. Warszawa, Kraków 1916” oraz rosyjska mapa drogowa z odległościami podanymi w wiorstach, z ręcznie naniesioną czerwonym atramentem granicą polsko-rosyjską z 1920 r. Na odwrocie tej mapy widnieje krótka, odręczna, techniczna informacja: „Mapa na której wykreśliłem granicę polsko-rosyjską z traktatu /preliminarz/ rygskiego[!] dnia 8/X około 4 rano – rysunek zaaprobowany z poprawką przez eksp. Rosyjskiego, jen. [Teodora] Nowickiego. E. Romer. Ryga 8. X. 1920”.Na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wpisywane są unikatowe obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego obrazujące ważne wydarzenia z historii Polski, przechowywane w polskich bibliotekach i archiwach. Obecnie liczy ona 43 dokumenty i kolekcje.

W ramach III edycji na listę wpisano obiekty, z których znakomita większość związana jest z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Uroczystość ogłoszenia III edycji Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata została objęta patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Źródło: Polski Komitet ds. UNESCO, Biblioteka Jagiellońska, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt