Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-10-15| Mapy

Mapa i atlas na krajowej liście UNESCO

Pod koniec wrzeÅ›nia w Belwederze odbyÅ‚a siÄ™ uroczystość ogÅ‚oszenia III edycji Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Åšwiata. WÅ›ród 21 nowych obiektów wpisanych na listÄ™ znalazÅ‚ siÄ™ zbiór pn. „Atlas, mapa i rÄ™kopisy Eugeniusza Romera zwiÄ…zane z jego dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… w procesie ksztaÅ‚towania granic Polski”.


Mapa i atlas na krajowej liście UNESCO <br />
Tablica z "Geograficzno-statystycznego atlasu Polski"
Tablica z "Geograficzno-statystycznego atlasu Polski"

Jest on przechowywany na co dzieÅ„ w Bibliotece JagielloÅ„skiej. W jego skÅ‚ad wchodzÄ…: „Dzienniki paryskie z 1919 r.”, „Notatki z pobytu w Rydze w 1920 r.”, „Geograficzno-statystyczny atlas Polski redagowany i opracowany przez Eugeniusza Romera ze współudziaÅ‚em licznych współpracowników. Warszawa, Kraków 1916” oraz rosyjska mapa drogowa z odlegÅ‚oÅ›ciami podanymi w wiorstach, z rÄ™cznie naniesionÄ… czerwonym atramentem granicÄ… polsko-rosyjskÄ… z 1920 r. Na odwrocie tej mapy widnieje krótka, odrÄ™czna, techniczna informacja: „Mapa na której wykreÅ›liÅ‚em granicÄ™ polsko-rosyjskÄ… z traktatu /preliminarz/ rygskiego[!] dnia 8/X okoÅ‚o 4 rano – rysunek zaaprobowany z poprawkÄ… przez eksp. Rosyjskiego, jen. [Teodora] Nowickiego. E. Romer. Ryga 8. X. 1920”.



Na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wpisywane są unikatowe obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego obrazujące ważne wydarzenia z historii Polski, przechowywane w polskich bibliotekach i archiwach. Obecnie liczy ona 43 dokumenty i kolekcje.

W ramach III edycji na listę wpisano obiekty, z których znakomita większość związana jest z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Uroczystość ogłoszenia III edycji Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata została objęta patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Źródło: Polski Komitet ds. UNESCO, Biblioteka Jagiellońska, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama