Jest on przechowywany na co dzień w Bibliotece Jagiellońskiej. W jego skład wchodzą: „Dzienniki paryskie z 1919 r.”, „Notatki z pobytu w Rydze w 1920 r.”, „Geograficzno-statystyczny atlas Polski redagowany i opracowany przez Eugeniusza Romera ze współudziałem licznych współpracowników. Warszawa, Kraków 1916” oraz rosyjska mapa drogowa z odległościami podanymi w wiorstach, z ręcznie naniesioną czerwonym atramentem granicą polsko-rosyjską z 1920 r. Na odwrocie tej mapy widnieje krótka, odręczna, techniczna informacja: „Mapa na której wykreśliłem granicę polsko-rosyjską z traktatu /preliminarz/ rygskiego[!] dnia 8/X około 4 rano – rysunek zaaprobowany z poprawką przez eksp. Rosyjskiego, jen. [Teodora] Nowickiego. E. Romer. Ryga 8. X. 1920”.

Na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wpisywane są unikatowe obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego obrazujące ważne wydarzenia z historii Polski, przechowywane w polskich bibliotekach i archiwach. Obecnie liczy ona 43 dokumenty i kolekcje.
W ramach III edycji na listę wpisano obiekty, z których znakomita większość związana jest z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Uroczystość ogłoszenia III edycji Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata została objęta patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018.