wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-15| Mapy

Mapa i atlas na krajowej liście UNESCO

Pod koniec września w Belwederze odbyła się uroczystość ogłoszenia III edycji Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Wśród 21 nowych obiektów wpisanych na listę znalazł się zbiór pn. „Atlas, mapa i rękopisy Eugeniusza Romera związane z jego działalnością w procesie kształtowania granic Polski”.


Mapa i atlas na krajowej liście UNESCO <br />
Tablica z "Geograficzno-statystycznego atlasu Polski"
Tablica z "Geograficzno-statystycznego atlasu Polski"

Jest on przechowywany na co dzień w Bibliotece Jagiellońskiej. W jego skład wchodzą: „Dzienniki paryskie z 1919 r.”, „Notatki z pobytu w Rydze w 1920 r.”, „Geograficzno-statystyczny atlas Polski redagowany i opracowany przez Eugeniusza Romera ze współudziałem licznych współpracowników. Warszawa, Kraków 1916” oraz rosyjska mapa drogowa z odległościami podanymi w wiorstach, z ręcznie naniesioną czerwonym atramentem granicą polsko-rosyjską z 1920 r. Na odwrocie tej mapy widnieje krótka, odręczna, techniczna informacja: „Mapa na której wykreśliłem granicę polsko-rosyjską z traktatu /preliminarz/ rygskiego[!] dnia 8/X około 4 rano – rysunek zaaprobowany z poprawką przez eksp. Rosyjskiego, jen. [Teodora] Nowickiego. E. Romer. Ryga 8. X. 1920”.Na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wpisywane są unikatowe obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego obrazujące ważne wydarzenia z historii Polski, przechowywane w polskich bibliotekach i archiwach. Obecnie liczy ona 43 dokumenty i kolekcje.

W ramach III edycji na listę wpisano obiekty, z których znakomita większość związana jest z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Uroczystość ogłoszenia III edycji Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata została objęta patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Źródło: Polski Komitet ds. UNESCO, Biblioteka Jagiellońska, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS