wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-15| Geodezja, Prawo

Kredki do szuflady? Czyli o wektoryzacji aktów planowania przestrzennego

W Polsce nie mieliśmy dotąd powszechnie obowiązującego standardu tworzenia cyfrowych danych planistycznych. Łączenie danych z różnych źródeł i wykonywanie analiz przestrzennych było przez to utrudnione lub wręcz niemożliwe. O najnowszych zmianach w tym zakresie piszemy w styczniowym GEODECIE.


Kredki do szuflady? Czyli o wektoryzacji aktów planowania przestrzennego <br />
fot. UM w Gliwicach
fot. UM w Gliwicach
Do cyfryzacji planowania przestrzennego przymierzano się od lat, dopiero jednak najnowsze przepisy wprowadzają podstawowe standardy w tym zakresie. Podstawowe, bo prawo mogłoby pójść zdecydowanie dalej, wymagając przygotowania aktów planowania przestrzennego (APP) w formie wektorowej. Autorzy przepisów uznali jednak, że priorytetem jest szybkie i relatywnie tanie dojście do jednolitej w skali kraju formy tych danych. Już samo to wprowadzi ich zdaniem zupełnie nową jakość w realizacji procesu inwestycyjnego.

Przepisy regulujące tworzenie i udos­tępnianie zbiorów danych przestrzennych dla APP mają być także ważnym krokiem we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE dotyczącej budowy europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP). Pozwolą bowiem przygotować jednolite zbiory dla tematu „zagospodarowanie przestrzenne”. Dotychczas ich brak mocno zaniżał wskaźniki zgodności naszej IIP z wymogami INSPIRE.

• Obowiązek cyfryzacji

Przejdźmy do konkretów. Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 16 kwietnia 2020 r. (DzU poz. 782) wprowadziła do ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (upzp) rozdział 5a. Do zawartych w nim regulacji, które weszły w życie 31 października 2020 r., wpisano obowiązek tworzenia danych przestrzennych dla wszystkich APP wraz z okreś­leniem minimalnego zakresu danych. Załącznik do uchwały przyjmującej APP stanowić mają obecnie (w wersji minimum) dane przestrzenne obejmujące jego granicę w postaci wektorowej wraz z rysunkiem w postaci rastra z odniesieniem przestrzennym (georeferencją) i linkiem do dokumentów powiązanych. Utworzenie cyfrowych danych przestrzennych jest obligatoryjne i dla planów nowych, i już obowiązujących. Samorządy mają na to czas do końca października 2022 r.

Szczegółowe kwestie reguluje rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagos­podarowania przestrzennego (DzU poz. 1916). Definiuje ono sposób tworzenia oraz prowadzenia, w tym aktualizacji i udostępniania, zbiorów danych przestrzennych. Uwzględniono w nim zakres informacyjny, strukturę, format i rozdzielczość danych gromadzonych w zbiorach danych przestrzennych, a także zakres informacyjny i strukturę metadanych IIP. Aspekty techniczne tworzenia danych przestrzennych APP określa specyfikacja zbiorów danych przestrzennych wraz ze schematem aplikacyjnym GML oraz schematem UML.
(...)

• Jakie ułatwienia przygotowało MRPiT?

Jak wyliczono w projekcie nowelizacji upzp, łączny koszt cyfryzacji APP w skali kraju i dostosowania ich do nowych przepisów wyniesie około 9,1 mln zł, czyli średnio 3,7 tys. zł na gminę. Granice w formie wektorowej są obecnie dostępne dla 38% APP i w tych przypadkach wprowadzony obowiązek ograniczy się do uspójnienia lub uzupełnienia wartoś­ci atrybutów danych. By ułatwić JST wdrożenie nowych przepisów, MRPiT przygotowało serwis „Zagos­podarowanie przestrzenne – cyf­ryzacja” (https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne) udostępniający informacje i narzędzia do cyfryzacji APP, w tym...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
koniec z kredkami! chwyćcie za flamastry! Być może gdzieś, a może gdzieś indziej również rysują w Cadzie albo Qgisie, ale pan Prezes chce żeby robili flamastrami, a później firma zeskanuje i wrzuci w system informatyczny (pożal się Boże) i opublikuje w pdf'ie albo co najwyżej wms opublikuje. Ale za to jakie uproszczenie!!! Tak prostą informatyzacja nawet wnuk przeprowadzi, a może przede wszystkim on.
odpowiedz zgłoś
odp: koniec z kredkami! chwyćcie za flamastry! ale co pan prezes ma do tego? Czy opary kleju do tapet aż tak szkodzą?
odpowiedz zgłoś
Przerażające uczucia mnie napadają jak wchodzę na geoforum raz na kilka miesięcy i widzę takie tematy... W dobie cyfrowych danych administracyjnych i ewidencyjnych nawet minimalnie zaawansowany użytkownik potrafi stworzyć prostą bazę w QGIS. Czy cyfryzacja MPZP to cały czas problem ludzi rodem z ustroju politycznego z przed 1989 roku?
 3 
odpowiedz zgłoś
Tytuł jakby ktoś w dzisiejszych czasach robił jeszcze plany kredkami.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Tytuł słuszny A bo to jeden? Rysunek planu w postaci rastra to jak rysunek kredkami.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Tytuł słuszny Raster rozumiem bierze się ze skanowania planu z kredkami czy może jednak z wydruku planu wektorowego ? Możesz mi wskazać jeden plan robiony kredkami w ciągu ostatnich 10 lat.
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Tytuł słuszny w świętokrzyskim można jeszcze takie kwiatki znaleźć
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Tytuł słuszny Są wektorowe i "wektorowe" (te drugie w cudzysłowie jakby Geoforum usunęło znaczki) - bo jakieś niepowiązane kreski, etykiety i szrafy w dxfie to nadają się jedynie jako podstawa rasteryzacji, ale nic więcej. Albo takie "bazy", w których elementy typu drogi itp. fizycznie nie istnieją, a biorą się jedynie z białego tła i etykietki.
 1 
 2 
zgłoś
odp: Tytuł jakby Zgoda że są wektorowe w różnych formatach bo dxf to jednak zazwyczaj wektorowe. Zgoda że forma i sposób wykonania różny. Ale tekst o kredkach sugeruje nie wiadomo jaki nowoczesności. Otóż wprowadzenie app to tylko i wyłącznie raster, referencja obrys, nie opisujmy to jako wystrzelenie drugiego sputnika. Tak nie jest.
odpowiedz zgłoś
@ Warto poddać pod dyskusję pomysl przedstawiony przez geodetę powiatowego aby to geodeta miał obowiązek cyfryzacji planu w zakresie pracy geodezyjnej. Takie rozwiązanie nie obciążało by budżetu państwa. Nad prawidłowością cyfryzacji czuwał by specjalny weryfikator wyznaczony przez Starostę. Geodeta miał by obowiązek sporządzić plik prawem powiatowym przewidziany i oddać go do zasobu cyfryzacji planu. Oczywiście utrzymanie takiego zasobu to będą spore koszta ale można by było wprowadzić opłatę, która płacił by geogeta przy zgłoszeniu pracy geodezyjnej tzw. Europejsko narodowa składka planistyczna. Dzięki zastosowaniu takich mechanizmów w krótkim czasie uda się doprowadzić do cyfryzacji planów i budżet państwa nie ucierpi. Dodatkowo będą potrzebne nowe stanowiska urzędnicze a to zmniejszy bezrobocie.
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół Zaczyna się raj dla firm informatycznych, które zaczęły już proces "dojenia" samorządów. Jak marne są przepisy prawa można się przekonać na: https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenn e/pytania-i-odpowiedzi. Gminy nie dajcie się zastraszać UMLami i innymi takimi.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół No cóż, władza poszczególnych partii przemija, koalicje się rozpadają a grupa trzymająca e-władzę ciągle rządzi - https://tiny.pl/r52t2 Polecam fragment o panu który - "pełnił funkcję wykładowcy w Zakładzie III Katedry Organizacji i Zarządzania w Akademii Spraw Wewnętrznych. W 1990 r. rozpoczął służbę w gabinecie ministra spraw wewnętrznych, którym był wówczas Czesław Kiszczak. W okresie Okrągłego Stołu został rzecznikiem prasowym Kiszczaka. Z resortu odszedł w 1990 r. w stopniu podpułkownika." A potem - "Doradza Głównemu Geodecie Kraju w zakresie IT " (notka dotyczy okresu wcześniejszego). Ogólnie warto przeczytać i zapamiętać o co chodzi w tej naszej, SPECYFICZNEJ, POLSKIEJ drodze do cyfryzacji państwa.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół Podniecasz się historią sprzed 30 lat ?
 2 
 6 
zgłoś
odp: odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół No... historia tak aktualna jak ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne. Prawda? A niektórzy się dziwią że ona tak wygląda i w sumie prawie się nie zmienia od 30 lat. Zbieg okoliczności? Swoją drogą szybko zareagowałeś.. na dyżurze? ;-)
 6 
 7 
zgłoś
odp: odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół Ciekawe że w Choroszczy mają internet.
 3 
 4 
zgłoś
odp: odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół Ano mają... to jeszcze żeby nie było, że jestem zorientowany tylko na jedną opcję polityczną. Tekst byłego wiceministra w ministerstwie zarządzanym przez trzeciego bliźniaka, tak żeby było jasne, że jest (było) więcej takich... z Choroszczy.. - https://tiny.pl/r525t . Mam jeszcze trochę tych linków, także zapraszam do dalszej wymiany uprzejmości :-D, w końcu lata mijają a co niektórzy czytelnicy Geoforum są słabo zorientowani w historii naszej branży.
 5 
zgłoś
odp: odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół Szpital jak szpital, wiadomo sam jeden pacjent nie siedzi.
 2 
 5 
zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS