Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-01-15 | Geodezja, Prawo

Kredki do szuflady? Czyli o wektoryzacji aktów planowania przestrzennego

W Polsce nie mieliśmy dotąd powszechnie obowiązującego standardu tworzenia cyfrowych danych planistycznych. Łączenie danych z różnych źródeł i wykonywanie analiz przestrzennych było przez to utrudnione lub wręcz niemożliwe. O najnowszych zmianach w tym zakresie piszemy w styczniowym GEODECIE.


Ilustracja: Kredki do szuflady? Czyli o wektoryzacji aktów planowania przestrzennego <br />
fot. UM w Gliwicach
fot. UM w Gliwicach
Do cyfryzacji planowania przestrzennego przymierzano się od lat, dopiero jednak najnowsze przepisy wprowadzają podstawowe standardy w tym zakresie. Podstawowe, bo prawo mogłoby pójść zdecydowanie dalej, wymagając przygotowania aktów planowania przestrzennego (APP) w formie wektorowej. Autorzy przepisów uznali jednak, że priorytetem jest szybkie i relatywnie tanie dojście do jednolitej w skali kraju formy tych danych. Już samo to wprowadzi ich zdaniem zupełnie nową jakość w realizacji procesu inwestycyjnego.

Przepisy regulujące tworzenie i udos­tępnianie zbiorów danych przestrzennych dla APP mają być także ważnym krokiem we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE dotyczącej budowy europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP). Pozwolą bowiem przygotować jednolite zbiory dla tematu „zagospodarowanie przestrzenne”. Dotychczas ich brak mocno zaniżał wskaźniki zgodności naszej IIP z wymogami INSPIRE.

• Obowiązek cyfryzacji

Przejdźmy do konkretów. Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 16 kwietnia 2020 r. (DzU poz. 782) wprowadziła do ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (upzp) rozdział 5a. Do zawartych w nim regulacji, które weszły w życie 31 października 2020 r., wpisano obowiązek tworzenia danych przestrzennych dla wszystkich APP wraz z okreś­leniem minimalnego zakresu danych. Załącznik do uchwały przyjmującej APP stanowić mają obecnie (w wersji minimum) dane przestrzenne obejmujące jego granicę w postaci wektorowej wraz z rysunkiem w postaci rastra z odniesieniem przestrzennym (georeferencją) i linkiem do dokumentów powiązanych. Utworzenie cyfrowych danych przestrzennych jest obligatoryjne i dla planów nowych, i już obowiązujących. Samorządy mają na to czas do końca października 2022 r.

Szczegółowe kwestie reguluje rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagos­podarowania przestrzennego (DzU poz. 1916). Definiuje ono sposób tworzenia oraz prowadzenia, w tym aktualizacji i udostępniania, zbiorów danych przestrzennych. Uwzględniono w nim zakres informacyjny, strukturę, format i rozdzielczość danych gromadzonych w zbiorach danych przestrzennych, a także zakres informacyjny i strukturę metadanych IIP. Aspekty techniczne tworzenia danych przestrzennych APP określa specyfikacja zbiorów danych przestrzennych wraz ze schematem aplikacyjnym GML oraz schematem UML.
(...)

• Jakie ułatwienia przygotowało MRPiT?

Jak wyliczono w projekcie nowelizacji upzp, łączny koszt cyfryzacji APP w skali kraju i dostosowania ich do nowych przepisów wyniesie około 9,1 mln zł, czyli średnio 3,7 tys. zł na gminę. Granice w formie wektorowej są obecnie dostępne dla 38% APP i w tych przypadkach wprowadzony obowiązek ograniczy się do uspójnienia lub uzupełnienia wartoś­ci atrybutów danych. By ułatwić JST wdrożenie nowych przepisów, MRPiT przygotowało serwis „Zagos­podarowanie przestrzenne – cyf­ryzacja” (https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne) udostępniający informacje i narzędzia do cyfryzacji APP, w tym...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

koniec z kredkami! chwyćcie za flamastry! Być może gdzieś, a może gdzieś indziej również rysują w Cadzie albo Qgisie, ale pan Prezes chce żeby robili flamastrami, a później firma zeskanuje i wrzuci w system informatyczny (pożal się Boże) i opublikuje w pdf'ie albo co najwyżej wms opublikuje. Ale za to jakie uproszczenie!!! Tak prostą informatyzacja nawet wnuk przeprowadzi, a może przede wszystkim on.
  
odp: koniec z kredkami! chwyćcie za flamastry! ale co pan prezes ma do tego? Czy opary kleju do tapet aż tak szkodzą?
  
Przerażające uczucia mnie napadają jak wchodzę na geoforum raz na kilka miesięcy i widzę takie tematy... W dobie cyfrowych danych administracyjnych i ewidencyjnych nawet minimalnie zaawansowany użytkownik potrafi stworzyć prostą bazę w QGIS. Czy cyfryzacja MPZP to cały czas problem ludzi rodem z ustroju politycznego z przed 1989 roku?
  
 3 
Tytuł jakby ktoś w dzisiejszych czasach robił jeszcze plany kredkami.
    2 
 5 
odp: Tytuł słuszny A bo to jeden? Rysunek planu w postaci rastra to jak rysunek kredkami.
    1 
 2 
odp: odp: Tytuł słuszny Raster rozumiem bierze się ze skanowania planu z kredkami czy może jednak z wydruku planu wektorowego ? Możesz mi wskazać jeden plan robiony kredkami w ciągu ostatnich 10 lat.
    1 
 2 
odp: odp: Tytuł słuszny w świętokrzyskim można jeszcze takie kwiatki znaleźć
    1 
 2 
odp: odp: Tytuł słuszny Są wektorowe i "wektorowe" (te drugie w cudzysłowie jakby Geoforum usunęło znaczki) - bo jakieś niepowiązane kreski, etykiety i szrafy w dxfie to nadają się jedynie jako podstawa rasteryzacji, ale nic więcej. Albo takie "bazy", w których elementy typu drogi itp. fizycznie nie istnieją, a biorą się jedynie z białego tła i etykietki.
    1 
 2 
odp: Tytuł jakby Zgoda że są wektorowe w różnych formatach bo dxf to jednak zazwyczaj wektorowe. Zgoda że forma i sposób wykonania różny. Ale tekst o kredkach sugeruje nie wiadomo jaki nowoczesności. Otóż wprowadzenie app to tylko i wyłącznie raster, referencja obrys, nie opisujmy to jako wystrzelenie drugiego sputnika. Tak nie jest.
  
@ Warto poddać pod dyskusję pomysl przedstawiony przez geodetę powiatowego aby to geodeta miał obowiązek cyfryzacji planu w zakresie pracy geodezyjnej. Takie rozwiązanie nie obciążało by budżetu państwa. Nad prawidłowością cyfryzacji czuwał by specjalny weryfikator wyznaczony przez Starostę. Geodeta miał by obowiązek sporządzić plik prawem powiatowym przewidziany i oddać go do zasobu cyfryzacji planu. Oczywiście utrzymanie takiego zasobu to będą spore koszta ale można by było wprowadzić opłatę, która płacił by geogeta przy zgłoszeniu pracy geodezyjnej tzw. Europejsko narodowa składka planistyczna. Dzięki zastosowaniu takich mechanizmów w krótkim czasie uda się doprowadzić do cyfryzacji planów i budżet państwa nie ucierpi. Dodatkowo będą potrzebne nowe stanowiska urzędnicze a to zmniejszy bezrobocie.
    6 
 6 
Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół Zaczyna się raj dla firm informatycznych, które zaczęły już proces "dojenia" samorządów. Jak marne są przepisy prawa można się przekonać na: https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne/pytania-i-odpowiedzi. Gminy nie dajcie się zastraszać UMLami i innymi takimi.
    4 
 5 
odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół No cóż, władza poszczególnych partii przemija, koalicje się rozpadają a grupa trzymająca e-władzę ciągle rządzi - https://tiny.pl/r52t2 Polecam fragment o panu który - "pełnił funkcję wykładowcy w Zakładzie III Katedry Organizacji i Zarządzania w Akademii Spraw Wewnętrznych. W 1990 r. rozpoczął służbę w gabinecie ministra spraw wewnętrznych, którym był wówczas Czesław Kiszczak. W okresie Okrągłego Stołu został rzecznikiem prasowym Kiszczaka. Z resortu odszedł w 1990 r. w stopniu podpułkownika." A potem - "Doradza Głównemu Geodecie Kraju w zakresie IT " (notka dotyczy okresu wcześniejszego). Ogólnie warto przeczytać i zapamiętać o co chodzi w tej naszej, SPECYFICZNEJ, POLSKIEJ drodze do cyfryzacji państwa.
    3 
 3 
odp: odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół Podniecasz się historią sprzed 30 lat ?
    2 
 6 
odp: odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół No... historia tak aktualna jak ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne. Prawda? A niektórzy się dziwią że ona tak wygląda i w sumie prawie się nie zmienia od 30 lat. Zbieg okoliczności? Swoją drogą szybko zareagowałeś.. na dyżurze? ;-)
    6 
 7 
odp: odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół Ciekawe że w Choroszczy mają internet.
    3 
 4 
odp: odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół Ano mają... to jeszcze żeby nie było, że jestem zorientowany tylko na jedną opcję polityczną. Tekst byłego wiceministra w ministerstwie zarządzanym przez trzeciego bliźniaka, tak żeby było jasne, że jest (było) więcej takich... z Choroszczy.. - https://tiny.pl/r525t . Mam jeszcze trochę tych linków, także zapraszam do dalszej wymiany uprzejmości :-D, w końcu lata mijają a co niektórzy czytelnicy Geoforum są słabo zorientowani w historii naszej branży.
    5 
odp: odp: Kredki do szuflady, a grube pieniądze na stół Szpital jak szpital, wiadomo sam jeden pacjent nie siedzi.
    2 
 5 



zobacz też:

Jak Polacy zakładali osnowę w Kurdystanie

To trudne zadanie nasi geodeci i ratownicy górscy realizowali w ekstremalnych warunkach. W styczniowym...

Właściciele nieruchomości zaczynają się budzić

Dramatyczne skutki robionej na chybcika modernizacji ewidencji gruntów i budynków w styczniowym...

Dobre perspektywy dla geodezji

O tym, czego branża geodezyjna może się spodziewać po nowych przepisach i unijnym budżecie – mówi wiceminister...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
W 1643 r. Evangelista Torricelli, włoski fizyk i uczeŃ Galileusza, skonstruował barometr rtęciowy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Sobczyński (1947-2025)

Eugeniusz Sobczyński (1947-2025)
Eugeniusz Sobczyński urodził się 26 października 1947 r. w Sianowie koło Koszalina. W latach 1962–1965 uczęszczał do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego w Celestynowie, w którym zdał maturę. W latach 1965–1968 był podchorążym w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2005
Trzynaście polskich uczelni kształcących w dziedzinie geodezji, kartografii i GIS, przyjęło na te kierunki 2880 studentów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2