wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-07| Geodezja, Prawo

Dobre perspektywy dla geodezji

O tym, czego branża geodezyjna może się spodziewać po nowych przepisach i unijnym budżecie – mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.


Dobre perspektywy dla geodezji <br />
fot. MRPiT
fot. MRPiT
JERZY KRÓLIKOWSKI: Podczas webinarium zorganizowanego przez głównego geodetę kraju wspomniała pani, że sprawy geodezji i kartografii nie są pani obce.

ANNA KORNECKA: Faktycznie. Oprócz mojego doś­wiadczenia jako radcy prawnego, kiedy prowadziłam sprawy dotyczące nieruchomości, gdzie kwestie geodezyjne były często istotnym elementem, to doświadczenie związane z geodezją zdobyłam, pracując jako orzecznik w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Krakowie. Orzekałam w sprawach dotyczących odwołań od decyzji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zatwierdzających podziały nieruchomości. Ponadto prowadziłam szkolenia dla administracji publicznej, w tym pracowników starostw, dotyczące ustalania stanu prawnego gruntów oraz podziałów nieruchomości.

I jakie są z pani perspektywy mocne i słabe strony naszej branży?

Przede wszystkim należy wskazać, że branża geodezyjna odpowiada za gromadzenie i aktualizowanie olbrzymich ilości danych opisujących nasze nieruchomoś­ci. W związku z tym niejako w sposób naturalny stała się pionierem w cyfryzacji zbiorów danych oraz procesów ich przetwarzania. Dzięki temu w wielu miejscach w kraju w sposób zdalny możliwe jest dokonanie praktycznie wszystkich czynności związanych z obsługą prac geodezyjnych oraz dostępem do materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym uzyskiwaniem wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków. To istotne ułatwienie dla przedsiębiorców i obywateli. Rozwój pandemii COVID-19 unaocznił nam, że w wielu sytuacjach życiowych cyfryzacja oraz wdrażanie nowych technologii dają jedyną możliwość zaspokojenia naszych potrzeb. Również w kontekś­cie kontaktów z organami administracji publicznej.

Z racji realizowanych zadań branża geodezyjna jest głównym dostawcą danych przestrzennych. Towarzyszą one wielu dziedzinom naszej aktywności, a obecnie ich znaczenie dynamicznie wzrasta, do czego szczególnie przyczynia się łatwość ich pozyskiwania i przetwarzania. To w dużej mierze skutek ogólnego rozwoju technologii informacyjnych, w szczególności popularyzacji urządzeń mobilnych. Zapewnia to potencjał do wykorzystania w wielu innych gałęziach gospodarki – i tak się dzieje już dziś. Dane przestrzenne wykorzystywane są na olbrzymią skalę dzięki dostępowi do zasobów wysokiej jakości. Dzięki jasno określonemu modelowi funkcjonowania geodezji, który koncentruje się na dążeniu do pełnej cyfryzacji, branża ta systematycznie się rozwija. Wzrasta też świadomość wykorzystania innowacji technologicznych.

Jakie kluczowe wyzwania stoją dziś przed branżą geodezyjną?
Aby wzmacniać potencjał...

Pełna treść wywiadu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Pani Wiceminister jest ładna prawda?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Pani Wiceminister jest ładna Jeśli do kobiety na stanowisku mówisz że jest ładna to znaczy że chcesz ją wkurzyć.
 1 
odpowiedz zgłoś
prawda jest taka. że jako branża nie mamy w świecie otaczającym sejm, senat żadnych ludzi związanych z branżą. I możemy sobie dzwonić. Dryń, dryń, dryń. Wystarczy wypromować jednego ale skutecznego, który będzie miał siłę przebicia i zmieni to wszystko dla dobra nie tylko naszego ale i wszystkich obywateli. Nie udaje się od 89 roku i temu jest jak jest.
odpowiedz zgłoś
odp: prawda jest taka. Branża czyli kto ? Geodeci, urzędnicy, producenci oprogramowania, droniarze ? Kto ?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: prawda jest taka. Pisalem o branży geodetów i tylko i wyłącznie branży geodetów.
zgłoś
odp: odp: prawda jest taka. Geodetów czy mierniczych ?
zgłoś
odp: odp: prawda jest taka. geodetów. A kto jest geodetą? No kto jest nim w istniejącym systemie prawnym? To należy uporządkować od nowa właśnie.
zgłoś
odp: prawda jest taka. Najbliższa naszej idei była posłanka Anna Paluch z PIS,też geodezja, ale jej problemy geodezyjne raczej niestety nie obchodziły...
odpowiedz zgłoś
odp: prawda jest taka. Nie mamy bo geodezja to biedota i się kółko zamyka. Zobacz ilu jest adwokatów lub lekarzy w sejmie. Ci ludzie mieli pieniądze i byli lokalnie znani, to im umożliwiło znalezienie się tam. I się kółko zamyka.
odpowiedz zgłoś
panowie i panie... Przecież to jest Pani prawnik. Jak Pani prawnik może rozumieć problemy geodezyjne o których nie ma najmniejszego pojęcia...
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: panowie i panie... Może bo widziała kiedyś geodetę :D
odpowiedz zgłoś
Ta Pani powiedziała że doświadczenie związane z geodezją zdobyła pracując w SKO i orzekając w sprawach dotyczących podziałów nieruchomości... Czy to jakiś żart? Powinna dodać: W związku z powyższym nie wiem za co się biorę, ale zdobędę doświadczenie w geodezji uczestnicząc w wideokonferencjach organizowanych przez GUGIK i będę dobrym wiceministrem
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Ta Pani Mnie też to bawi i jeszcze te szkolenia dla urzędników w momencie jak ona i oni nigdy w terenie nie przepracowali godziny a się będzie mądrzyć panienka ja też mogę szkolić i mówić komu co jak ma robić w momencie jak nikt mi niczego nie wytłumaczył i sam sobie stwierdziłem że inni też tak mają robić to są jakieś żarty
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ta Pani Generalnie to nikt nie powinien nikomu niczego mówić, a do zarządzania krajem i geodezją dajmy Leszka Piszczka. Ma doświadczenie w walce z komuną, gdy rozsadzał ją od środka jako burmistrz z SLD. Do pomocy dać mu harcerza z ZHP i ewentualnie kogoś z SGP dla łagodzenia wypowiedzi. Tylko i wyłącznie wtedy geodezja podąży w najsłuszniejszym, bo naszym antylewicowym kierunku kierunku. Doświadczenia z likwidacji nomenklatury uwłaszczonej pozyskają od Antoniego M. zwanego Maciarewiczem.
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Ta Pani Lubię zdania które są tak długie i nacechowane emocjami że nic nie można z nich zrozumieć.
 1 
zgłoś
Jedyną sprawą, którą można tu komentować poważnie to... ...wypowiedź realisty, czyli "Nieodmiennie zadziwia mnie brak zdolności dostrzegania rzeczywistości u osób nadzorujących geodezję". Hmmm....wiesz co? Mnie przestało już to zadziwiać, bo poziom i jakość manipulacji przeprowadzanych przez poszczególne osoby obecnej władzy, dawny wymknął się spod ich kontroli. Oczywiście wiąże się to z kompletnym brakiem rozeznania w faktycznych problemach, no i z brakiem jakiejkolwiek woli w chęci tego rozeznania. Bo po prostu tak jest wygodnie. Nie chcę tu pisać nic złego na temat Pani Korneckiej, bo nie jej wina, że... nie zdaje sobie sprawy z tego co mówi. Szczególnie w sytuacji, gdy jest skutecznie manipulowana i nie zdaje sobie z tego sprawy.
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
Pani Wiceminister już po praniu mózgu? No jakże by nie - cyfryzacja, cyfryzacja i oczywiście cyfryzacja. Bo jak wiadomo to jest najlepsza recepta na właściwe ustalanie stanów prawnych i prawidłowe realizowanie podziałów nieruchomości, którymi Pani Wiceminister zajmowała się w poprzednim życiu. Nieodmiennie zadziwia mnie brak zdolności dostrzegania rzeczywistości u osób nadzorujących geodezję. I jeszcze ten "jasno określony model funkcjonowania geodezji" z istotnymi nowelizacjami ustawy czy zmianami rozporządzeń co parę miesięcy, a ostatnio nawet już tygodni. Jeszcze gdyby te teksty wygłaszał ignorant w dziedzinie prawa to może bym zrozumiał, ale tak to stwierdzam, że pora już zacząć się urządzać w tej d.... Nasi nadzorcy solidarnie dopilnują żebyśmy z niej nie wyszli, a my sami będziemy im gorliwie w tym pomagać.
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: Pani Wiceminister już po praniu mózgu? brawo, a teraz wyślij pisemko że chcesz się spotkać i przedstawić swoją wizję geodezji. Grunt to dobrze przygotować rozmówcę ;D
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Pani Wiceminister już po praniu mózgu? Ponieważ szansa że spotkam się z Panią Wiceminister jest zerowa, z całą pewnością żyje w bańce informacyjnej którą otoczyło ją towarzystwo z mnisterstwa i z GUGiKu, a przebić przez tą bańkę moga co najwyżej performensi którym takie przebijanie się umożliwia GGK czy nasze "branżowe" media, to tego aspektu nie muszę brać pod uwagę. Biorę natomiast inny i Ty śmieszku doskonale wiesz o jaki chodzi.
zgłoś
ale czyje perspektywy są dobre? bo wszędzie ceny rosną, a w geodezji maleją
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: ale czyje perspektywy są dobre? bo geodezja to branża, która trzyma inflację w ryzach!!! Jesteśmy bohaterami!
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: ale czyje perspektywy są dobre? Być może Pani Wiceminister ma przed sobą perspektywy. Geodetom nikt nie broni zapisac się do partii. To chyba najlepsza inwestycja w tym układowym kolesiowskim kraju
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: ale czyje perspektywy są dobre? Geodeta który zapisze się do partii i zrobi w niej karierę przestanie być geodetą. Znamy konkretne przykłady takich sytuacji i nie powinniśmy mieć złudzeń.
 2 
zgłoś
Pitu Pitu Bajdu Bajdu gadanie o niczym
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
Ile projektów będzie realizował z pieniędzy unijnych GUGiK i na jaką kwote w do roku 2023 ?
 3 
odpowiedz zgłoś
Geodezja A ceny wzrosna?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Geodezja wyrównają się z Biedronką :-)
 5 
odpowiedz zgłoś
Proszę uprzejmie nie obrażać Biedronki!
 3 
zgłoś
odp: odp: Geodezja Z Biedronką? Chyba za 100 lat
zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS