Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-07| Geodezja, Prawo

Dobre perspektywy dla geodezji

O tym, czego branża geodezyjna może się spodziewać po nowych przepisach i unijnym budżecie – mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.


Dobre perspektywy dla geodezji <br />
fot. MRPiT
fot. MRPiT
JERZY KRÓLIKOWSKI: Podczas webinarium zorganizowanego przez głównego geodetę kraju wspomniała pani, że sprawy geodezji i kartografii nie są pani obce.

ANNA KORNECKA: Faktycznie. Oprócz mojego doś­wiadczenia jako radcy prawnego, kiedy prowadziłam sprawy dotyczące nieruchomości, gdzie kwestie geodezyjne były często istotnym elementem, to doświadczenie związane z geodezją zdobyłam, pracując jako orzecznik w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Krakowie. Orzekałam w sprawach dotyczących odwołań od decyzji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zatwierdzających podziały nieruchomości. Ponadto prowadziłam szkolenia dla administracji publicznej, w tym pracowników starostw, dotyczące ustalania stanu prawnego gruntów oraz podziałów nieruchomości.

I jakie są z pani perspektywy mocne i słabe strony naszej branży?

Przede wszystkim należy wskazać, że branża geodezyjna odpowiada za gromadzenie i aktualizowanie olbrzymich ilości danych opisujących nasze nieruchomoś­ci. W związku z tym niejako w sposób naturalny stała się pionierem w cyfryzacji zbiorów danych oraz procesów ich przetwarzania. Dzięki temu w wielu miejscach w kraju w sposób zdalny możliwe jest dokonanie praktycznie wszystkich czynności związanych z obsługą prac geodezyjnych oraz dostępem do materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym uzyskiwaniem wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków. To istotne ułatwienie dla przedsiębiorców i obywateli. Rozwój pandemii COVID-19 unaocznił nam, że w wielu sytuacjach życiowych cyfryzacja oraz wdrażanie nowych technologii dają jedyną możliwość zaspokojenia naszych potrzeb. Również w kontekś­cie kontaktów z organami administracji publicznej.

Z racji realizowanych zadań branża geodezyjna jest głównym dostawcą danych przestrzennych. Towarzyszą one wielu dziedzinom naszej aktywności, a obecnie ich znaczenie dynamicznie wzrasta, do czego szczególnie przyczynia się łatwość ich pozyskiwania i przetwarzania. To w dużej mierze skutek ogólnego rozwoju technologii informacyjnych, w szczególności popularyzacji urządzeń mobilnych. Zapewnia to potencjał do wykorzystania w wielu innych gałęziach gospodarki – i tak się dzieje już dziś. Dane przestrzenne wykorzystywane są na olbrzymią skalę dzięki dostępowi do zasobów wysokiej jakości. Dzięki jasno określonemu modelowi funkcjonowania geodezji, który koncentruje się na dążeniu do pełnej cyfryzacji, branża ta systematycznie się rozwija. Wzrasta też świadomość wykorzystania innowacji technologicznych.

Jakie kluczowe wyzwania stoją dziś przed branżą geodezyjną?
Aby wzmacniać potencjał...

Pełna treść wywiadu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS