Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-11-30 | GIS, Teledetekcja

POLSA zapowiada kolejne wsparcie administracji w wykorzystaniu danych satelitarnych

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) szykuje nowe aplikacje, które zapewnią urzędnikom wyniki analiz bazujące na zobrazowaniach satelitarnych.


Ilustracja: POLSA zapowiada kolejne wsparcie administracji w wykorzystaniu danych satelitarnych <br />
Przekop przez Mierzeję Wiślaną [Contains modified Copernicus Sentinel data (2020)]
Przekop przez Mierzeję Wiślaną [Contains modified Copernicus Sentinel data (2020)]

Zapowiedź padła podczas dzisiejszej (30 listopada) konferencji prasowej POLSA. Tematem spotkania było podsumowanie działań agencji wspierających administrację publiczną w wykorzystaniu danych satelitarnych. W jej trakcie sporo miejsca poświęcono finiszującemu projektowi Sat4Envi kierowanemu przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak chwalił się prezes agencji Michał Szaniawski, w jego trakcie przeszkolono z wykorzystania danych satelitarnych kilkuset przedstawicieli administracji – zarówno rządowej, jak i samorządowej. Przygotowano także bezpłatne materiały szkoleniowe (w tym podręcznik) oraz kursy dostępne na platformie e-learningowej.

– Jeszcze kilka lat temu administracja publiczna bała się korzystania z danych satelitarnych, ale dziś zainteresowanie nimi jest ogromne – podkreślił Michał Szaniawski. – Liczby przeszkolonych przez nas osób oraz pobrań materiałów szkoleniowych przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Dobrze pokazuje to, że w administracji nie brak otwartych umysłów, które chcą wdrażać technologie kosmiczne, ale potrzebują w tym zakresie wsparcia – dodała Kinga Gruszecka, dyrektor Departamentu Edukacji POLSA.

Jednym z problemów sygnalizowanych przez uczestników szkoleń Sat4Envi jest zamawianie aplikacji do przetwarzania danych satelitarnych. Barierą są nie tylko koszty tych rozwiązań, ale także brak rozeznania w ich ofercie. By pomóc administracji w tym zakresie, POLSA przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczęła realizację pilotażowych projektów, których efektem będą aplikacje do wykonywania konkretnych analiz na danych satelitarnych. Na razie zainicjowano prace nad dwoma produktami.

Pierwszy z nich będzie dostarczać użytkownikom dane dotyczące pokrycia terenu dla całego kraju. Stosowną aplikację przygotowuje Centrum Badań Kosmicznych PAN. Będzie ona bazować na algorytmach automatycznego generowania tego typu map przygotowanych przez CBK na zlecenie ESA w ramach projektu S2GLC. Przetwarzanie danych ma się z kolei odbywać w chmurze obliczeniowej Creodias uruchomionej przez polską firmę Creotech Instruments.

Przedmiotem drugiego projektu są prace badawczo-rozwojowe, które mają zweryfikować przydatność danych satelitarnych w określaniu klas bonitacyjnych gruntów. – Podstawowe źródło danych do określania tych klas pozostanie bez zmian. Chcemy jednak sprawdzić, na ile prace te mogą być usprawnione przez zobrazowania satelitarne, doprowadzając tym samym do przyspieszenia niektórych czynności urzędowych, np. odrolnienia działki – wyjaśnia Michał Szaniawski.

Przedstawiciele POLSA nie podają na razie, kiedy wspomniane aplikacje ujrzą światło dzienne. Stan prac nad tymi rozwiązaniami ma być natomiast jednym z zagadnień konferencji, jaką agencja planuje zorganizować w dniach 14-15 grudnia br. Jej tematem będą potrzeby i możliwości wykorzystania danych satelitarnych w przemyśle, nauce oraz administracji.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@ Fantastyczna wiadomość. Polska nie tyło może ale i powinna stać się o liderem w wykorzystaniu danych satelitarnych w Europie wschodniej. W tym celu niezbędne jest powołanie powiatowych ośrodków dokumentacji satelitarnej. Nadzór nad nimi powinny sprawować wojewódzcy inspektorzy nadzoru satelitarnego. Oczywiście zadania rządowe powinien pełnic główny urząd satelitarny przy pomocy głównego satelity kraju. Dzięki tym instytucja, które na co dzień będą dbały o jakość danych satelitarnych, nasz kraj wkrótce będzie liderem w Europie wschodniej. Ten model byłby nieco podobny do tzw.modelu bialoruskiego wprowadzonego w dziedzinie geodezji.
  
 2 
Były Prezes Szczęśliwy to dzien dla branży kosmicznej ... pan Szaniawski juz nie jest Prezesem PAK
  
odp: Były Prezes O to chyba jakiś nieszczęśliwy pracownik bo w mediach nic nie ma - czyli z informacji wewnętrznych. Kim jesteś obrońco branży !
  



zobacz też:

POLSA uruchomiła platformę e-learningową

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) uruchomiła ogólnodostępną platformę do nauki wykorzystania danych...

PAK: przetarg na szkolenia z możliwości wykorzystania danych satelitarnych

Polska Agencja Kosmiczna, jako członek Partnerstwa realizującego projekt...

Sat4Envi: za 2 lata szeroki dostęp do danych satelitarnych

Pod koniec 2020 r. ma zacząć działać portal projektu Sat4Envi służący do powszechnego i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Piotr Kruger, profesor gimnazjum w Gdańsku, konstruował kieszonkowe zegary słoneczne? Było to na początku XVII wieku.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Różanka (1927-2018)

Stanisław Różanka (1927-2018)
Geodeta, nauczyciel z 40-letnim stażem, związany z tzw. Warszawską Szkołą Geodezyjną im. Stanisława Kluźniaka, współautor programów nauczania dla zawodu technik geodeta. Stanisław Edward Różanka urodził się 26 października 1927 r. w Gorlicach. Z...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1978
Firma Spectra Precision wprowadziła na rynek pierwszy dalmierz elektroniczny automatycznie redukujący pomierzoną długość do poziomu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2