wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-28| Teledetekcja, Instytucje

Sat4Envi: za 2 lata szeroki dostęp do danych satelitarnych

Pod koniec 2020 r. ma zacząć działać portal projektu Sat4Envi służący do powszechnego i łatwego udostępniania danych satelitarnych. Zapowiedziano to wczoraj (27 listopada) na konferencji w siedzibie IMGW-PIB w Warszawie, który jest liderem konsorcjum wykonawczego.


Sat4Envi: za 2 lata szeroki dostęp do danych satelitarnych <br />
fot. ESA
fot. ESA

Projekt Sat4envi („System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku”) rozpoczęto w grudniu 2017 r., a jego zakończenie przewidziano na listopad 2020 r. Celem jest upublicznienie danych satelitarnych programu Copernicus (Sentinel-1, -2, -3 i -5P, a w przyszłości również -6) oraz danych pochodzących z innych satelitów środowiskowych (Terra i Aqua) i meteorologicznych (METEOSAT, NOAA, Metop). Posłuży temu budowa kompleksowego systemu pozwalającego na powszechne i łatwe korzystanie z cyfrowej informacji satelitarnej przy użyciu istniejących i modernizowanych w ramach projektu zasobów zaangażowanych instytucji.

W korzystaniu z surowych danych w postaci binarnej nie będzie żadnych ograniczeń. Każdy po zdefiniowaniu czasu i obszaru, rodzaju czujnika czy satelity będzie mógł pobrać tego rodzaju dane zarówno bieżące, jak i historyczne. Natomiast urzędy administracji publicznej, instytucje związane z zarządzaniem kryzysowym czy naukowcy będą mogli dodatkowo korzystać z danych przetworzonych na ich potrzeby, przy czym instytucje sektora bezpieczeństwa będą traktowane priorytetowo.
Koordynatorka projektu dr Bożena Łapeta z Działu Teledetekcji Satelitarnej krakowskiego oddziału IMGW-PIB zapowiedziała, że już jesienią przyszłego roku portal zostanie udostępniony wybranym użytkownikom do testowania.

Partnerami IMGW-PIB w projekcie są: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH oraz Polska Agencja Kosmiczna. Ponieważ jednym z priorytetów jest zapewnienie dostępu do danych w czasie bliskim rzeczywistemu, IMGW zakupi i uruchomi naziemną stację do bezpośredniego odbioru i przetwarzania danych satelitarnych z satelitów Sentinel. Utworzy też archiwum danych (w zasobach projektu już zgromadzono ponad 120 terrabajtów w ponad 5 mln plików).

Dostawcą niezbędnej infrastruktury informatycznej dla projektu jest Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH. Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN stworzyło z kolei Mobilne Centrum Analizowania i Opracowywania Danych Satelitarnych (MCS) złożone ze specjalistów wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt i oprogramowanie. Ma ono zapewnić wsparcie operacyjne podczas reagowania na występujące zdarzenia i zagrożenia (przeprowadzono już aktywacje pilotażowe). PAK odpowiada natomiast za przygotowanie programu edukacyjno-szkoleniowego dotyczącego wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną i za wsparcie działań promocyjnych przedsięwzięcia.

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w wysokości blisko 18 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu UE (84,63 proc.) oraz z budżetu państwa (15,37 proc.).

Anna Wardziak


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Taki Cel Jakby Państwo się trochę interesowali powyższym tematem to byście wiedzieli, że ESA dąży do decentralizacji zbioru danych jakim jest Copernicus Hub i planuje inwestować w krajowe/regionalne centra danych. Myślę, że powyższy projekt pokazuje świadomość Polski, że inwestuje się w tego typu dane, które niedługo będą coraz popularniejsze. Co do tekstu, to IMGW jeszcze niedawno ogłaszało, że użytkownik będzie miał nieograniczony dostęp do danych z ostatnich 30 dni. Starsze dane będą traktowane jako archiwalne i będą udostępniane po ich zamówieniu. Stacja naziemna miała docelowo odbierać dane wyłącznie z Sentinel-1. Chyba że coś się pozmieniało ;)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
jaki cel? Ewa takich pytań lepiej nie zadawać ;) to tylko pieniądze UE do wydania. Nad projektami z finansowaniem z UE nikt nie panuje. Ludzie, którzy się tym zajmują nie posiadają odpowiednich kompetencji. Nie wiedzą co już jest na rynku i nie mają zielonego pojęcia na co jest aktualnie zapotrzebowanie. Przez takie inicjatywy sektor EO nigdy nie będzie wartością dodaną dla naszych przedsiębiorstw i gospodarki. Niestety.
 1 
odpowiedz zgłoś
jaki cel? czy ktoś może mi powiedzieć jaki jest cel tego działania? mamy przecież Copernicus Hub i inne tego typu rozwiązania, które ze darmo udostępniają dane. Czym ma się różnić nasze rodzime rozwiązanie?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS