Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-28| Teledetekcja, Instytucje

Sat4Envi: za 2 lata szeroki dostęp do danych satelitarnych

Pod koniec 2020 r. ma zacząć działać portal projektu Sat4Envi służący do powszechnego i łatwego udostępniania danych satelitarnych. Zapowiedziano to wczoraj (27 listopada) na konferencji w siedzibie IMGW-PIB w Warszawie, który jest liderem konsorcjum wykonawczego.


Sat4Envi: za 2 lata szeroki dostęp do danych satelitarnych <br />
fot. ESA
fot. ESA

Projekt Sat4envi („System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku”) rozpoczęto w grudniu 2017 r., a jego zakończenie przewidziano na listopad 2020 r. Celem jest upublicznienie danych satelitarnych programu Copernicus (Sentinel-1, -2, -3 i -5P, a w przyszłości również -6) oraz danych pochodzących z innych satelitów środowiskowych (Terra i Aqua) i meteorologicznych (METEOSAT, NOAA, Metop). Posłuży temu budowa kompleksowego systemu pozwalającego na powszechne i łatwe korzystanie z cyfrowej informacji satelitarnej przy użyciu istniejących i modernizowanych w ramach projektu zasobów zaangażowanych instytucji.

W korzystaniu z surowych danych w postaci binarnej nie będzie żadnych ograniczeń. Każdy po zdefiniowaniu czasu i obszaru, rodzaju czujnika czy satelity będzie mógł pobrać tego rodzaju dane zarówno bieżące, jak i historyczne. Natomiast urzędy administracji publicznej, instytucje związane z zarządzaniem kryzysowym czy naukowcy będą mogli dodatkowo korzystać z danych przetworzonych na ich potrzeby, przy czym instytucje sektora bezpieczeństwa będą traktowane priorytetowo.
Koordynatorka projektu dr Bożena Łapeta z Działu Teledetekcji Satelitarnej krakowskiego oddziału IMGW-PIB zapowiedziała, że już jesienią przyszłego roku portal zostanie udostępniony wybranym użytkownikom do testowania.

Partnerami IMGW-PIB w projekcie są: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH oraz Polska Agencja Kosmiczna. Ponieważ jednym z priorytetów jest zapewnienie dostępu do danych w czasie bliskim rzeczywistemu, IMGW zakupi i uruchomi naziemną stację do bezpośredniego odbioru i przetwarzania danych satelitarnych z satelitów Sentinel. Utworzy też archiwum danych (w zasobach projektu już zgromadzono ponad 120 terrabajtów w ponad 5 mln plików).

Dostawcą niezbędnej infrastruktury informatycznej dla projektu jest Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH. Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN stworzyło z kolei Mobilne Centrum Analizowania i Opracowywania Danych Satelitarnych (MCS) złożone ze specjalistów wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt i oprogramowanie. Ma ono zapewnić wsparcie operacyjne podczas reagowania na występujące zdarzenia i zagrożenia (przeprowadzono już aktywacje pilotażowe). PAK odpowiada natomiast za przygotowanie programu edukacyjno-szkoleniowego dotyczącego wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną i za wsparcie działań promocyjnych przedsięwzięcia.

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w wysokości blisko 18 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu UE (84,63 proc.) oraz z budżetu państwa (15,37 proc.).

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS