Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-07-16| Geodezja, Prawo

Nowelizacja Pgik 2020. Część 1: zgłaszanie prac geodezyjnych

Już 31 lipca wejdzie w życie najpoważniejsza nowelizacja prawa geodezyjnego przynajmniej od 6 lat. W kolejnych odcinkach naszego nowego cyklu na Geoforum.pl będziemy wyjaśniać, na czym polegają poszczególnie zmiany. Na początek: zgłaszanie prac geodezyjnych.


Nowelizacja Pgik 2020. Część 1: zgłaszanie prac geodezyjnych

Przypomnijmy, że część zmian w tym zakresie w przyspieszonym trybie wprowadziła tzw. Tarcza Antykryzysowa 4.0, która obowiązuje od 24 czerwca. Na czas stanu epidemii zawieszony zostaje obowiązek zgłaszania prac geodezyjnych polegających na tyczeniu budynków lub sieci uzbrojenia terenu i przekazywania ich wyników do PZGiK. Tymczasem na mocy nowelizacji Pgik 31 lipca zostanie on całkowicie zniesiony. By było to możliwe, ustawa znosi również pobieranie opłat za osnowę. Warto jednak pamiętać, że jeśli do tyczenia geodeta będzie potrzebował innych danych (np. EGiB), nadal będzie musiał złożyć stosowny wniosek i uiścić opłatę.

Zdaniem głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego likwidacja tego obowiązku to istotne ułatwienie zarówno dla wykonawców prac, jak i ODGiK-ów, bo operaty z tyczeń rzadko trafiały do ośrodków, a nawet jeśli, to urzędnicy często nie wiedzieli, co z nimi zrobić. Z drugiej strony część geodetów powiatowych krytykuje tę zmianę. Zwracają bowiem uwagę, że wyniki tych prac służą do aktualizacji użytków Bp (zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy), co ma wpływ na wysokość podatku od nieruchomości. Nowelizacja może zatem doprowadzić do stopniowego zanikania tego użytku w EGiB.

Warto też zauważyć, że Pgik będzie określać wprost, iż obowiązkowi zgłaszania nie podlegają prace, których wykonanie nie będzie skutkowało zmianami w bazach EGiB, BDOT500, GESUT i osnów. Ale nawet jeśli geodeta będzie musiał dokonać zgłoszenia, to niekoniecznie z takim pośpiechem jak dziś. Nowelizacja pozwala bowiem zgłosić pracę w terminie 5 dni roboczych od jej rozpoczęcia (podobne rozwiązanie wprowadziła Tarcza 4.0, tyle że przewiduje 10 dni na zgłoszenie). Jest to korzystne rozwiązanie chociażby przy inwentaryzacji przewodów – inwestor nie będzie musiał zwlekać z ich zasypaniem, aż ośrodek „przemiele” zgłoszenie. Jak już pisaliśmy na Geoforum.pl, brak takich regulacji doprowadzał do absurdalnych sytuacji, gdy wykonanie pomiaru przed zgłoszeniem traktowane było przez inspekcję geodezyjną jako wykorzystanie materiałów PZGiK niezgodnie z licencją, a to wiązało się z karą finansową.

Zmieni się także dokument zgłoszenia. Kluczowa nowość: jedno zgłoszenie będzie mogło obejmować tylko jeden cel. Ustawodawca przewidział następujące kategorie prac podlegających obowiązkowemu zgłaszaniu staroście:

  1. Wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych lub ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych.
  2. Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych.
  3. Sporządzenie mapy z projektem podziału nieruchomości.
  4. Sporządzenie projektu scalenia i podziału nieruchomości.
  5. Sporządzenie innej niż wymienione w pkt 3 i 4 mapy do celów prawnych.
  6. Sporządzenie mapy do celów projektowych.
  7. Sporządzenie projektu scalenia lub wymiany gruntów.
  8. Sporządzenie dokumentacji geodezyjnej na potrzeby rozgraniczenia nieruchomości.
  9. Wykonanie innych niż wymienione wyżej czynności lub dokumentacji geodezyjnej w postaci map, rejestrów lub wykazów, których wykonanie może skutkować zmianą w bazach danych EGiB, BDOT500, GESUT i osnów z wyjątkiem prac wykonywanych na zamówienie SGiK.

Oznacza to, że nie będzie można wykonać łącznie prac niezwiązanych ze sobą. W uzasadnionych przypadkach nowelizacja pozwoli na zgłoszenie celu dodatkowego, niezbędnego do realizacji zgłoszonego wcześniej celu głównego, np. w zakresie: wznowienia znaków granicznych, wyznaczenia punktów granicznych lub ustalenia przebiegu granic.

Bodaj największe emocje podczas prac legislacyjnych wzbudziły przepisy dotyczące przewidywanego terminu przekazania wyników pracy do ODGiK. Dziś w praktyce nie ma znaczenia, co geodeta wpisze w tej rubryce, ale 31 lipca diametralnie się to zmieni. Po pierwsze, będzie mógł podać termin odległy maksymalnie o rok (nie dotyczy jedynie scalania), ale jeśli praca się przeciągnie, może zadeklarowany termin dowolną liczbę razy przedłużać o kolejny rok. Po drugie, jeśli w tym terminie nie zakończy pracy, jest to równoznaczne z jej zaniechaniem. Ponowne podjęcie takiej pracy będzie zatem wymagało nowego zgłoszenia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ SGiK może na wniosek wykonawcy przywrócić termin na uzupełnienie zgłoszenia w zakresie wydłużenia czasu realizacji pracy.

Dlaczego zapisy te wywołały taki opór? Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów twierdzą, że ingerują one w umowę między geodetą a jego klientem. Jeśli umowa ta przewiduje realizację pracy choćby i przez 100 lat, to ODGiK-owi nic do tego. Poza tym geodeta też człowiek i przy wykonywaniu wielu prac (szczególnie o charakterze prawnym, które potrafią ciągnąć się latami) może po prostu o którejś zapomnieć. Konieczność jej ponownego zgłoszenia będzie w takim przypadku sporym utrudnieniem.

Wprowadzenie kwestionowanych regulacji GGK tłumaczył natomiast koniecznością uporządkowania PZGiK, tak aby było dokładnie wiadomo, kto i gdzie aktualnie prowadzi prace. – Deklarowanie terminów na 100-?200 lat do przodu to ośmieszanie państwa i nie możemy sobie na to pozwolić, bo wtedy nie wiemy, co się dzieje z daną pracą – argumentował w Sejmie Waldemar Izdebski. Dodał też, że według jego szacunków nawet 95% prac wykonywanych jest w ciągu roku lub krócej.

Nowelizacja wprowadza ponadto obowiązek ustanowienia kierownika legitymującego się uprawnieniami w przypadku każdej pracy geodezyjnej, a nie tylko wówczas, gdy poszczególne czynności nie są realizowane w całości samodzielnie przez geodetę uprawnionego.

Dodajmy, że nowe przepisy zawierają również istotną deregulację w zakresie wykonywania prac kartograficznych, m.in. likwidują obowiązek ich zgłaszania. Zmianę tę oprotestowała Polska Geodezja Komercyjna, która obawia się, że aktualizacja BDOT10k będzie realizowana siłami urzędów, a nie – jak obecnie – firm. Miałoby to doprowadzić do spadku jakości tej bazy oraz dotkliwego odpływu zleceń z rynku. GGK ripostuje jednak, że pracy dla wykonawców nie zabraknie, a celem zmiany jest umożliwienie bieżącej aktualizacji tego rejestru np. w zakresie nowych inwestycji. Dziś bywa przecież tak, że w BDOT10k nie znajdziemy ważnych dróg ekspresowych oddanych do użytku nawet kilka lat temu.

Ujednolicony tekst Prawa geodezyjnego i kartograficznego po nowelizacji

JK

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

nowelizacja??????? Jaka to nowelizacja,komu po tej pseudonowelizacji będzie lepiej?Pewnie ggk i podgik,bo napewno nie NAM,tzn.tym którzy na w/w płacą podatki i haracze (opłaty w ośrodkach).I oto ggk szło!!!!!
    2 
 2 
śmieszny termin Co takiego śmiesznego było w tym,że ktoś umówił się z kimś na roboty geodezyjne na 100 lat.Śmiesznie to jest teraz,że się tego zabrania p.ggk.Raczej chodzi znowu o wyciąganie kasy z NASZYCH kieszeni.
    3 
 5 
nowelizacja czy drenaż??? teraz zamiast 30,-PLN za zgłoszenie (Mdcp,wytyczenie i inwentaryzacja) zapłacimy 3 x 100,-PLN,bo na każdy asortyment,będzie oddzielne zgłoszenie. [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
    2 
 2 
ffffffff ddddd
    1 
 1 
Konczmy z komuna a nie pudrojmy jej Komuna, komuna, komuna i kolejna odsłona komuny. Cep Cepa Cepem Pogania.
    7 
 8 
Czytajmy i piszmy (redaktorze) ze zrozumieniem. Cytat z tekstu redaktora: "nie będzie można wykonać łącznie prac niezwiązanych ze sobą, np. podziału nieruchomości i wytyczenia budynku z przyłączami". Skoro wytyczenie nie podlega zgłoszeniu, to akurat te prace będzie można wykonać łącznie. Zły przykład redaktorze.
    3 
 7 
odp: Czytajmy i piszmy (redaktorze) ze zrozumieniem. Słuszna uwaga. Usunęliśmy błędny fragment. Bezkrytycznie zapożyczyliśmy go z uzasadanienia do nowelizacji :)
  
 9 
odp: odp: Czytajmy i piszmy (redaktorze) ze zrozumieniem. Oho pierwsza oficjalna krytyka. Teraz to będzie już z górki.
    2 
odp: odp: Czytajmy i piszmy (redaktorze) ze zrozumieniem. Skoro uzasadnienie jest chybione, to tylko potwierdza, że chodziło w nowelizacji wyłącznie o kasę. A tak ogólnie o reformach (nowelizacjach): W bardzo dawnych czasach pewien dobrze opłacany urzędnik carski zastanawiał się obracając z nudów w palcach ołówek: - po co ołówki wypełniane są do końca rysikiem, skoro do końca nie można go wypisać, bo takiej końcówki to nawet w palcach nie można utrzymać i wydał ukaz, aby od tej pory ostatnie 3 cm ołówka nie wypełniać rysikiem. Ale po paru latach nowy urzędnik (też carski) z zastanawiał się obracając z nudów w palcach ołówek: - czemu te ołówki nie są do końca wypełnione rysikiem, skoro łatwiej jest produkować z rysikiem do końca i wydał ukaz, aby od tej pory ołówki do końca wypełniać rysikiem. Ale po paru latach nowy urzędnik (też carski) z zastanawiał się obracając z nudów w palcach ołówek: - po co ołówki wypełniane są do końca rysikiem i wydał ukaz... Carskich urzędników już nie ma, ale dzisiejsi też się nudzą. Szkoda, że nie mają ołówków.
    2 
 12 
odp: Czytajmy i piszmy (redaktorze) ze zrozumieniem. tralala,ciekawe jak wytyczysz budynek nie majć SWDE???
    1 
Jakby brak pomiaru przeszkadzał inwestorowi w zasypywaniu sieci.. niestety dość rzadko respektowany zapis. Zwłaszcza przy budowie jednorodzinnych.
    2 
 14 
porządkowanie pzgik czy kontrola działalności gospodarczej Nie do końca chyba rozumiem w jaki sposób dokładna wiedza o tym kto i co gdzie robi ma uporządkować zasób. Dlaczego urząd MUSI wiedzieć co się dzieje z daną pracą? Moim zdaniem to bardzo silna ingerencja w moją działalność gospodarczą.
    4 
 20 
nieprawidłowości Tak jak wykonawcy wskazują na nieprawidłowości w PODGiK, to pracownicy PODGiK od lat wskazują na nieprawidłowości podczas realizacji prac przez wykonawców. Rzeczywiście niektóre operaty powinny być przemielone, bo pozytywnie zweryfikować się ich nie da;) Również jestem za ograniczeniem ingerencji urzędników w prace tzw. wykonawców.
    5 
 16 
odp: nieprawidłowości Powiatowy jest bardzo dużo prawdy w tym co piszesz. Jednak trzeba zaznaczyć, że "czarne owce" zdarzają się po obu stronach ośrodkowej lady. Są też protokoły weryfikacji, które nadają się jedynie do niszczarki. Dlatego uwaźam, źe weryfikację należy ograniczyć jedynie do sprawdzania kompletności oraz spójności głównie topologicznej. Oczywiście przy takim rozwiązaniu cięźar odpowiedzialności musiałby zostać przeniesiony na geodetę.
    1 
 4 
zmiany Panie Redaktorze, coś mi się wydaje że jeszcze dla Pana kampania wyborcza się nie skończyła. Po te uszczypliwości pod kątem, że urzędnicy nie wiedzieli co zrobić z dokumentacją z wytyczenia, czy o przemieleniu zgłoszenia. Oczywiście zmiany są potrzebne, ja bym poszedł z nimi jeszcze dalej z ograniczeniem ingerencji urzędników. Z szacunkiem, pozdrawiam.
    4 
 11 
@ Wykonawcy prac geodezjnych od lat wskazują na nieprawidłowości działania służby geodezyjnej. Kontakty urzędników z firmami geoinformatycznymi to ośmiesznie Państwa Polskiego. Tworzenie w każdym powiecie innych plików wymiany danych to jest jakiś żart z Pańtwa Polskiego i nie możemy sobie na to pozwolić. Teraz kiedy na jaw wychodzą afery w kolejnych ośrodkach geodezyjnych poraz na zmiany.
    8 
 16 
odp: @ Były juz próby ujednolicania oprogramowania - sam na kilku prezentacjach byłem i co ? Kolejny GGK i nic. A wie Pan dlaczego? Bo w skali Polski mamy różny poziom jakości materiałow . Każdy powiat ma inne dane, inne materiały wiec próby jednolicenia należy chyab zacząć od ujednolicenia zasobów. Ale jeśli co chwila zmienia się prawo i wymagania, a nie dofinansowuje się PODGIK to jak to zrobic ? Nie sztuką jest kupić program jak nie ma spójności danych w skali kraju
    4 
 9 
odp: odp: @ Sztuką za to było dopuszczenie do tej sytuacji, nie przez wykonawców przecież, tylko przez tzw. służbę geodezyjną. Bo nigdy prawo i instrukcje nie były różne w powiatach, tylko jednolite w kraju. Może szukać pieniędzy u tych, co temu zawinili, może nawet czerpali zyski z wdrożeń takich nieelastycznych systemów? Nikt tego nie widział, nikt niczego nie mógł? To po co nam były te służby? Ach, żeby tylko nas, wykonawców dyscyplinować i pouczać, no tak.
    6 
 12 
odp: @ szkolenie w McDonald's 1. powinno być dla tzw "słuzby geodezyjnej - korpusu urzędników" zrobione przez McDonalds żeby powiedzieli "jak to się robi że w całym kraju jest tak samo" . 2. to my wykonawcy tez jesteśmy w tzw. "służbie geodezyjnej" tylko służymy w darmowym korpusie parobków.
    2 
 6 
odp: odp: @ szkolenie w McDonald's Nie chcesz być parobkiem zaciągnij się do "służby geodezyjnej-korpusu urzędników" - w czym problem???
    2 
 2 



wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-07 | KOSZALIN | Uroczyste przekazanie do zasobu archiwów państwowych osmienastowiecznej mapy Pomorza i Meklemburgii
7 marca o godzinie 17.00 w Archigalerii na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie (ul. Marii ...
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1835-36 geometra Joachim łuszczewski wykonał szczegółowe pomiary Płocka?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zygmunt Kowalczyk (1908-1985)

Zygmunt  Kowalczyk  (1908-1985)
Urodził się w Porębie k. Zawiercia 29 maja 1908 roku. W 1928 roku ukończył gimnazjum matematyczno-przyrodnicze w Dąbrowie Górniczej. W 1936 roku ukończył studia na Wydziale Górniczym Akademii Górniczej w Krakowie (obecnie AGH), gdzie w latach ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1814
Peter Barlow (1776-1862), angielski matematyk, opublikował pracę znaną jako "Tablice Barlowa", w której podał kwadraty, sześciany, pierwiastki kwadratowe, odwrotności i logarytmy wszystkich liczb z zakresu 1-10000.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama