wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-13| Geodezja, Prawo

Jak będzie wyglądało nowe zgłoszenie pracy geodezyjnej?

GUGiK opublikował do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wzorów zgłoszenia prac geodezyjnych, zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac oraz protokołu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych.


Jak będzie wyglądało nowe zgłoszenie pracy geodezyjnej?

Akt ten ma zastąpić rozporządzenie ws. formularzy dotyczących zgłaszania prac geodezyjnych i prac kartograficznych, zawiadomienia o wykonaniu tych prac oraz przekazywania ich wyników do PZGiK, które obowiązuje od 2014 r. Przygotowanie nowego rozporządzenia jest związane z nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która zacznie obowiązywać 31 lipca br.

Co zmieni się w formularzach? W zgłoszeniu pracy geodezyjnej zmieniono rubryki, w których wykonawca ma określić położenie obszaru zgłoszenia – jego powierzchnia posłuży teraz do wyliczenia opłaty ryczałtowej za materiały PZGiK. W projekcie przewidziano 4 możliwości określenia tego obszaru, tj. poprzez:

 • jednostki podziału terytorialnego kraju lub podziału dla celów EGiB,
 • godło mapy,
 • współrzędne punktów wielokąta (poligonu),
 • zakres określony w załączniku.

W formularzu pojawiła się również rubryka „Szerokość bufora (określona w metrach), powiększającego określony obszar zgłoszenia”. O ile powyższe pola wypełnia wykonawca pracy geodezyjnej, o tyle powierzchnia obszaru zgłoszenia wyliczana ma być przez adresata zgłoszenia – wynika z projektu.

Zgodnie z nowelizacją Pgik jedna praca geodezyjna będzie mogła obejmować tylko jeden cel – ich katalog (wymieniono 9 celów) znajduje się zatem w nowym wzorze formularza.

W dokumencie pojawiły się także pola „Termin rozpoczęcia zgłaszanych prac geodezyjnych” oraz „Przewidywany termin przekazania do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zbiorów danych lub dokumentów”. Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją Pgik ten drugi termin nie może być dłuższy niż rok od rozpoczęcia pracy. Jeśli wykonawca nie przekaże do tego czasu wyników swojej pracy bądź nie przedłuży terminu jej wykonania, jest ona automatycznie uznawana za zaniechaną.

Nowością w formularzu jest adnotacja, w której wskazano prawo geodety do: wstępu na grunt, dokonywania przecinek oraz umieszczania znaków geodezyjnych.

W związku z wprowadzeniem ryczałtów z formularza znikło pole „Lista zbiorów danych lub innych materiałów zasobu, które w ocenie wykonawcy prac geodezyjnych są potrzebne do wykonania zgłaszanych prac geodezyjnych”.

Projekt rozporządzenia określa także wzór zgłoszenia uzupełniającego. Zgodnie z nowelizacją Pgik zgłoszenie takie pozwala:

 • zwiększyć obszar objęty zgłoszeniem o obszar bezpośrednio do niego przyległy,
 • wydłużyć przewidywany termin przekazania wyników pracy,
 • zmienić kierownika pracy,
 • zgłosić dodatkowy cel niezbędny do realizacji celu zasadniczego (do wyboru są dwie opcje: • wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych oraz • ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych).

Jako że nowelizacja Pgik znosi obowiązek zgłaszania prac kartograficznych, projekt rozporządzenia nie obejmuje już formularza w tej sprawie.

Drugi wzór to „Zawiadomienie o przekazaniu wyników zgłoszonych prac geodezyjnych” – tu główną zmianą jest usunięcie z tytułu „lub prac kartograficznych”.

Trzeci wzór to „Protokół weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych”. Tak jak dotychczas weryfikator wpisze tu rezultat weryfikacji przekazanych wyników w zakresie • zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz • kompletności. Nowością wprowadzoną w nowelizacji Pgik jest natomiast kontrola również w zakresie „spójności przekazywanych zbiorów danych z prowadzonymi przez ten organ bazami danych”. Do wzoru wprowadzono zatem stosowną rubrykę.

Rozporządzenie ma wejść w życie 31 lipca, a więc razem z nowelizacją Pgik.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ZGŁOSZENIE PRACY Ktoś może mi jak komu głupiemu wyjaśnić PO CO jest zgłoszenie pracy geodezyjnej? Oczywiście oprócz tego, że trzeba kasę od nas brać.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: ZGŁOSZENIE PRACY PO CO?? Choćby po to żeby starosta mógł Ci wydać dane do twojej pracy geodezyjnej, żeby wiedział z jakiego obszaru mają być te dane. Niestety starosta nie ma zdolności telepatycznych i nie wyśle Ci tych danych na twojego np. e-maila bez jakiejś informacji od Ciebie. Już teraz jest to w wielu ośrodkach zautomatyzowane do takiego stopnia że tego nie obsługuje człowiek tylko komputer, ale nawet ten komputer musi mieć od Ciebie jakąś informację że coś od niego potrzebniejszy bo chcesz jakieś wygenerowane dane z baz.
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: ZGŁOSZENIE PRACY ale normalnie, żeby coś kupić w sklepie internetowym, nie trzeba nikomu w powiecie zgłaszać, po co mi to potrzebne ani do kiedy zużyję zakupione towary. Np. kupując kiełbasę nie zgłaszam zamiaru zjedzenia jej na kolację do sanepidu. Ale zgłasza się np. zamiar rozpoczęcia robót budowlanych. Producenci kiełbasy, restauratorzy oraz sklepy też nie mają tak łatwo jak ja w swoim domu. Dane to towar, który tak samo można kupować i wykorzystywać zgodnie z obowiązującym prawem. Prawo wydaje się dziwne, dane mają różne ceny w zależności od celów wykorzystania. Ale to dość zgodne z zasadami wykorzystywania utworów wg prawa autorskiego (licencje na określone pola eksploatacji itd). Tylko prawa przysługują skarbowi państwa, nie wy-twórcom danych, kwerend, kompilacji zbiorów danych. Teraz jeszcze będą miały termin przydatności do spożycia - rok od zgłoszenia. Na razie zgłoszenia upoważniają nas do pobrania danych osobowych i zakupów z obniżoną stawką 0.5 ale tylko do celu z tego zgłoszenia.
 2 
 2 
zgłoś
odp: odp: ZGŁOSZENIE PRACY ssss ma rację. Zgłoszenie służy zlokalizowaniu kolizji z innymi pracami. Służy również uzasadnieniu wydania danych osobowych właścicieli. Sklep internetowy nie musi ani jednego ani drugiego wariantu obsługiwać. Dorabianie teorii o prawach autorskich i wyzysku murzynów zbierających bawełnę jest poniżej godności czytelników geoforum.
 3 
zgłoś
"Wznowienie granic" A co to jest "wznowienie granic"? Jakie procedury to regulują?Gdzie jest definicja tego pojęcia?
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: "Wznowienie granic" no właśnie w tym rzecz, że mamy tak niepotrzebnie dużo rodzajów "wznowienia granic", mamy nawet różne granice (nieruchomości, ewidencyjne) opisanych w różnych aktach prawnych i mających różny skutek, że nie sposób jest w każdym poście szczegółowo wymieniać wszystkich ewentualności. Nawet zgłszając pracę nie wiemy, jaki tryb będzie trzeba zastosować. Zamiast tego łatwiej posłużyć się skrótem myślowym, zrozumiałym dla każdego specjalisty i osób postronnych. Też bym wolał, żeby wznowienie granic było jedno, wykonywane przez geodetę do tego uprawnionego z jednym skutkiem prawnym i do każdej okoliczności. Ale mamy co mamy i w świecie administracyjnych baz raczej niczego innego się nie doczekamy.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: "Wznowienie granic" a może warto zgłosić do GUGIK postulat ujednolicenia celów prac. W końcu czemu one służą? Statystyce? Temu, żebyś nie dostał danych osobowych jak ich nie potrzebujesz? Jak jest cel rozbijania prac prawnych na 5-6 różnych celów. Czy ktoś się nad tym pochylił?
 3 
zgłoś
odp: "Wznowienie granic" Po uwolnieniu danych nie będzie żadnych "wznowień granic".
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: "Wznowienie granic" Oczywiście, bo najbardziej popularnym "wznowieniem granic" jest pominięcie samych punktów granicznych, do których potrzeba protokołów i zawiadomień. Czyli tzw. wytyczenie osi ogrodzenia w offsecie 10cm od linii wyznaczonych przez punkty graniczne. Szkoda tylko, że poza miastami te wiarygodne i wolne dane ewidencyjne wymagają weryfikacji na odszukanych punktach w okolicy, bo to zwykle tylko jakieś transformowane układy lokalne z przesunięciami po kilkadziesiąt cm względem sieci RTN
 1 
zgłoś
odp: "Wznowienie granic" Wznowienie i wyznaczenie reguluje rozporządzenie w sprawie standardów §30
 1 
odpowiedz zgłoś
Jak myślicie? Czy uzupełniające zgłoszenie na dodatkowy asortyment: wznowienie granic mogę zgłosić od razu, na przykład z mdcp? Czy mogę to zrobić dopiero następnego dnia jak pierwotne zgłoszenie zostanie przyjęte? I czy takie dwie prace będę musiał oddawać razem w jednym operacie czy mogę oddać etap pierwszy i 2 drugi?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Jak myślicie? Sądzę, że GGK wymyśli coś aby nie trzeba było zgłoszenia uzupełniającego jeśli na etapie zgłaszania mdcp wiesz już, że trzeba będzie robić wznowienie.
 1 
odpowiedz zgłoś
temat Dlaczego formularz zgłoszenia dopuszcza posługiwanie się uprawnieniami bez wiedzy uprawnionego ?
 8 
 3 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS