wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-28| Geodezja, Instytucje, Kataster

GGK apeluje do prezesa UODO o symetryczne działania ws. udostępniania numerów KW

W związku z nakazem zaprzestania publikacji numerów ksiąg wieczystych w serwisie www.geoportal.gov.pl główny geodeta kraju w wystosowanym dziś (28 maja) liście apeluje do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o zastosowanie tej samej wykładni przepisów prawa wobec komercyjnych serwisów internetowych, które robią to bez ograniczeń.


GGK apeluje do prezesa UODO o symetryczne działania ws. udostępniania numerów KW
Przypomnijmy, że UODO stoi na stanowisku, iż numery ksiąg wieczystych to dane osobowe, nie powinny być więc udostępniane na prowadzonym przez GUGiK Geoportalu. Natomiast GGK Waldemar Izdebski, powołując się na Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz rozporządzenie ws. ewidencji gruntów i budynków, utrzymuje natomiast, że numer KW jest daną przedmiotową EGiB, jest więc jawny i może być udostępniany.

Na początku marca br. prezes UODO Jan Nowak postanowił przeprowadzić w GUGiK kontrolę w zakresie udostępniania numerów KW, GGK miał jednak odmówić zgody na realizację tych działań. W związku z tym 6 kwietnia prezes UODO wszczął dwa postępowania przeciwko GGK: jedno w sprawie naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych (a w jego ramach wydał postanowienie nakazujące wstrzymanie publikacji numerów KW na Geoportalu), a drugie ws. nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za brak współpracy. Jednocześnie złożył zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a także nakazał zaprzestanie publikowania numerów KW. GGK odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wyłączył jednak publikację spornych danych na Geoportalu.

Równocześnie – jak z niepokojem zauważa w swoim liście GGK – prezes UODO nie podejmuje żadnych działań wobec wspomnianych serwisów komercyjnych. Waldemar Izdebski podkreśla, że „Serwisy te za udostępnienie numeru księgi wieczystej żądają uiszczenia dodatkowej opłaty. Opłaty, która nie jest przychodem Skarbu Państwa, ale która wpływa na prywatne konta właścicieli tych serwisów, z których większość stanowią spółki zarejestrowane w rajach podatkowych, przez co polskie państwo nie uzyskuje żadnego dochodu w związku z ich działalnością. Zwracam także uwagę na fakt, że o ile Główny Geodeta Kraju (GGK) samodzielnie nie przetwarzał jakichkolwiek danych osobowych (a jedynie udostępniał starostom możliwość publikacji danych w serwisie www.geoportal.gov.pl), o tyle operatorzy tych stron samodzielnie przetwarzają całe bazy danych numerów ksiąg wieczystych wraz z przypisaniem do nich numerów działek ewidencyjnych oraz adresów tychże działek”.

GGK dodaje dalej: „uważam obecny stan asymetrii działań Prezesa UODO (skierowanych wyłącznie wobec GGK, a nie wobec podmiotów prywatnych) za wielce szkodliwy. Co więcej, poprzez publikację informacji o podejmowanych przez Prezesa UODO działaniach wobec GGK, obywatele mogą mieć wrażenie, że działania organów państwowych promują działalność szarej strefy, co byłoby nieakceptowalnym naruszeniem zaufania obywateli wobec państwa”.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Portale i nasze dane Abstra#$%!!ąc od tego czy KW jest daną osobową czy nie, należy zwrócić uwagę na to, że wspomniane przez GGK serwisy nie tylko udostępniają numer KW lub treść KW, ale mają pobrane całe bazy ksiąg wieczystych. W innym przypadku nie mogłyby wyszukiwać danych po adresie, numerze działki. Co gorsze, posiadają również nasze numery PESEL i inne dane osobowe i w ten sposób mogą oferować usługi, które np. zwracają listę nieruchomości po numerze PESEL.
 5 
odpowiedz zgłoś
sm i się obudziłeś zlany zimnym potem? To że sobie OZZG cały weekend szykuje szpilę w stylu brawo UODO, to jedynie świadczy o waszej ułomności. Prezes UODO już dzwonił do mnie i pytał, jak może skontaktować się z tymi bohaterami z OZZG, którzy tak napisali, że aż w pięty poszło
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
@ W chwili obecnej prokuratura bada kilka głośnych afer z udziałem prezesa min. gigantyczny wyciek poufnych danych osobowych na masową skalę,sposób procedowania ustawy pgib oraz podane jak ma tacy wątpliwości w liście jednej z organizacji zawodowych, wielką aferę z zmiana nieprzychylnych osób z komisji ds. uprawnień zawodowych. Czy któraś z organizacji zawodowych występuje jako oskarżyciel subsydiarny? Które prokuratury prowadzą te śledztwa?
 9 
 9 
odpowiedz zgłoś
Ewa od geodetów zgłaszających niezakończone prace, żeby wyciągnąć dane osobowe??
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
Kw A czy ktoś mi wyjaśni skąd te komercyjne portale posiadają dane o KW?
 8 
odpowiedz zgłoś
kw gesut No właśnie, GGK udostępnia KW za darmo (zasłaniając się, że to nie on to powiaty), to samo robi z gesutem, który siłą zagarnął z podgików (nie wszystkie ośrodki na hura udostępniły gesut). I nie ma problemu że w każdym tym przypadku nie ma przepisu na darmowe udostępnianie KW i GESUT i SP traci, tylko, że gdzieś są strony które czerpią z tego zyski. Jak będzie KW i GESUT udostępniany na geoportalu tak jak chce ggk to SP (tj. powiaty) i tak będzie w plecy z kasą
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi k kasę. I tylko o kasę. Pytam czy GGK pisałby ten list gdyby te serwisy udostępniały kw za darmo? Bredzi o stratach skarbu państwa. Niech lepiej popatrzy na siebie. Ile sp stracił przez jego wspaniały program ePodgik.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Jeśli nie wiadomo o co chodzi Skarb państwa traci na udostępnianiu w geoportalu bo normalnie powiaty pobierałyby za to opłaty za wypis. Są na to nawet przepisy oraz odpowiedzialność za udostępnianie gratis zawarte w ustawie o finansach publicznych. Kolejny argument żeby tego nie robić zawarty w piśmie GGK, który to chce robić.
 5 
odpowiedz zgłoś
Y od dłuższego czasu udajesz na forum głupszego niż jesteś, tylko zastanawiam się jakie korzyści za tym stoją. Uchylisz rąbka tajemnicy?
 10 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Y Zgaduję że skoro udaje głupszego to innym wydaje się że są mądrzejsi, niektórzy przekraczają wtedy granicę krytyczną i piszą o tym na forum dając upust swojej mądrości. :):)
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Y Celna uwaga
 3 
 2 
zgłoś
odp: Y X ty przynajmniej nie musisz udawać. Lepiej udawać glupszego niż nim być tak jak Ty drogi iksie
 7 
odpowiedz zgłoś
To wreszcie jak to jest GGK? numery ksiąg są danymi osobowymi czy nie? Z apelu wynika, że GGK uznaje stanowisko Prezesa UODO i nawet zaczyna z nim współpracować. Syndrom sztokholmski? Ofiara zaczyna współpracować z oprawcą?
 4 
 14 
odpowiedz zgłoś
tiszej jediesz dalsze budiesz taka rada dla GGK. Warto czasami zacisnąć zęby, udać nawet idiotę i dalej robić swoje dla dobra ogółu.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Jako obywatel Jako obywatel uważam za niedopuszczalne by prywatne firmy takie dane o mnie posiadały. A tym bardziej na nich nie zarabiały. I nie chodzi mi tu tylko o sprzedaż numerków ale inne użycie wiedzy o posiadanym majątku. Kto nie widzi w tym zagrożenia niech zrobi krok w tył i pomyśli... Co byście uważali o udostępnianiu sald kont bankowych przez prywatne firmy?
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Jako obywatel Obywatelu, ale przecież GGK twierdzi, że dane (numery KW) powinny być jawne i każdy klikając w geoportalu na działkę mógłby zobaczyć KW. I co ty na to Obywatelu? Zgadzasz się na to?
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Jako obywatel To że są publikowane przez urząd mi nie przeszkadza. Numery KW powinny być jawne bo to ułatwia wiele spraw np. obrót nieruchomościami. Przeszkadza mi to że prywatna firma ma takie dane i nimi handluje.
 5 
 5 
zgłoś
pytanie A co na taki konflikt w rządzie premierzy i ministrowie? Prezesie (to do GGK) zmień doradcę!
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Szkoda że ggk nie widzi stanu asymetrii w naszym geodezyjnym bagnie.
 2 
 16 
odpowiedz zgłoś
Ale szczerze Czy (pomijając osobę głównego geodety kraju) to jest w porządku, że działają takie portale i nikt z tym nic nie robi?
 12 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: Ale szczerze Młody jesteś i nie masz pojęcia jakie jeszcze inne portale działają. W sieciach prywatnych.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ale szczerze czyli jakie jeszcze portale działają? Udostępniają Dane EG z adresami właścicieli?
 6 
 5 
zgłoś
odp: odp: Ale szczerze Napisz jakie bo jesteśmy ciekawi
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: Ale szczerze Stare geodeto proszę odbierz co jeszcze udostępniają
 1 
 1 
zgłoś
Co pismo gugiku to kupa śmiechu.
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
Czego nie rozumiecie, GGK musi mieć jakiegoś wroga. Dopiero wtedy wstępują w niego sił witalne, żeby owego wroga zwalczyć. Teraz do wrogów dołączył prezes UODO, żeby mu dowalić zrobił sobie wrogów z ludzi którzy prowadzą wymienione portale. Miał jednego wroga i zamienił go na kilku przy okazji dostarczając kolejnych dowodów do postępowania UODO bo to pismo oficjalne. Bez dwóch zdań, gienusz.
 3 
 25 
odpowiedz zgłoś
Jak można mówić że nasz ggk nic nie robi. Robi, knuje, nie śpi po nocach, pokrzykuje na pracowników, cały czas myśli jak tu dowalić prezesowi UODO.
 3 
 18 
odpowiedz zgłoś
On sam osobiście napisał ten apel. Człowieku czy nie masz nic innego do roboty ? To już lepiej wyślij ankiety do ośrodków. Dowiesz się jak są przygotowane na zmiany prawa. Weź się wreszcie chłopie do roboty.
 3 
 16 
odpowiedz zgłoś
Skoro GGK twierdzi że te portale przetwarzają nielegalnie dane osobowe, to widać z nich korzystał. Jak inaczej dorosły człowiek może twierdzić że to robią nie narażając się na zarzut o pomówienie. Skoro zaś korzystał to znaczy że sam przetwarzał dane osobowe z tych jego zdaniem nielegalnych portali. Czyli doniósł de facto sam na siebie, i oczywiście tradycyjnie już na powiaty.
 8 
 22 
odpowiedz zgłoś
@ Wielce szkodliwe to jest zmuszanie geodetów przez ośrodki do kupna programu geomapa i robienia w nim plików wsadowych. To jest żenujące. Dlaczego prokuratura w tej sprawie milczy?
 3 
 25 
odpowiedz zgłoś
Po co on pisze do prezesa UODO Niech pisze od razu do prokuratury na prezesa UODO. Za współudział w przestępstwie. Prezes UODO od dawna ma wiedzę o przestępstwie i nic z tym nie robi. To co nie jest to przestępstwo?
 1 
 23 
odpowiedz zgłoś
[TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA] się odezwał. Zareklamowal konkretne strony. Dziękuję. Nie miałem pojęcia że takie strony są. Teraz już wiem.
 4 
 17 
odpowiedz zgłoś
Co Panie Izdebski w tłumie raźniej? Co stare czasy donosików się panu przypomniały? Jeszcze napisz pan do prokuratury, zgłoś pan sprawę na policję i gdzie tam jeszcze pan chcesz.
 7 
 22 
odpowiedz zgłoś
@ Na strajku przedsiębiorców w Warszawie spotkałem mlodego geodetę.Twierdził, że w jego powiecie pani inspektor kontroluje operatu swojego męża szybciej. Młody człowieku o ile masz takie podejrzenie to zgłoś sprawę do organów ścigania lub jeśli się boisz to napisz o jaki powiat chodziło.
 2 
 25 
odpowiedz zgłoś
Z dedykacją Piotruś nie był dzisiaj w szkole, Antek zrobił dziurę w stole, Wanda obrus poplamiła, Zosia szyi nie umyła, Jurek zgubił klucz, a Wacek Zjadł ze stołu cały placek. Któż się ciebie o to pyta? Nikt. Ja jestem skarżypyta.
 2 
 31 
odpowiedz zgłoś
Dziś w wiadomościach: Kierowca złapany za przekroczenie prędkości na A2 apeluje do Policji o symetryczne działania ws. ścigania uczestników nielegalnych wyścigów ulicznych na Cyprze.
 6 
 30 
odpowiedz zgłoś
26 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS