Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-09| GIS

Co wynikło z pomiaru Korony Gór Polski?

W internecie można już przeglądać wyniki pomiarów najwyższych szczytów pasm należących do Korony Gór Polski, które przeprowadzili studenci i pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Co wynikło z pomiaru Korony Gór Polski?

Udostępniony właśnie serwis mapowy jest częścią projektu „Setka w koronie”, którego celem była weryfikacja i pomiar 28 szczytów należących do Korony Gór Polski. W ramach przedsięwzięcia pomierzono także najwyższe szczyty według nowo wyodrębnionych mezoregionów pasm górskich, które nie należą oficjalnie do KGP.

Na potrzeby projektu ponad 60-osobowa ekipa odbyła około 30 wyjazdów i pomierzyła 39 szczytów. Ich wysokość wyznaczono z centymetrową dokładnością przy użyciu odbiorników GNSS, w razie potrzeby posiłkując się innymi technikami.

Wyniki pomiarów dostępne są w serwisie mapowym, który bazuje na usłudze ArcGIS Online. Dla każdego szczytu zestawiono jego wysokość z precyzyjnego pomiaru z wartościami podawanymi w serwisach: Wikipedia, MapaTurystyczna.pl oraz KGP. Jak można się przekonać z porównania tych wartości, z reguły cechuje je wysoka zgodność, choć nie brak przypadków, gdy rozbieżności sięgają kilku metrów, a w przypadku góry Chełmiec w Górach Wałbrzyskich nawet kilkunastu. Co najważniejsze, wysokość Rysów nie uległa zmianie – to wciąż 2499 m n.p.m.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS