Czy Babia Góra faktycznie wznosi się na 1725 metrów, a wysokość bieszczadzkiej Tarnicy to 1346 m n.p.m.? Ile tak naprawdę ma najwyższy wierzchołek Rysów po polskiej stronie? Na takie pytania dotyczące wszystkich szczytów Korony Gór Polski (i nie tylko) starała się odpowiedzieć grupa pracowników oraz studentów Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej podczas realizacji projektu „Korona Gór Polski na 100-lecie AGH »Setka w Koronie«” fundowanego ze środków uczelni.
Realizacja projektu rozpoczęła się w maju 2019 r. i wpisała się w jubileusz 100-lecia istnienia najbardziej znanej krakowskiej uczelni technicznej. Poza studentami i pracownikami zaangażowały się w niego również inne podmioty zewnętrzne, takie jak Polskie Towarzystwo Turystyki Krajoznawczej oraz Klub Zdobywców Korony Gór Polski.
Działania projektowe w pierwszej kolejności obejmowały zaplanowanie pomiarów oraz analizy dostępnych modeli terenu w systemach GIS. W ten sposób znalezione zostały inne punkty w obrębie konkretnych pasm, które mogłyby walczyć o miano najwyższych. Kluczowym punktem były wyjazdy terenowe, podczas których przeprowadzono pomiary satelitarne GPS, a w razie potrzeby również inne uzupełniające pomiary geodezyjne. Techniki te pozwalają na otrzymanie współrzędnych wysokościowych z dokładnością nawet kilku centymetrów. Zgromadzone dane zostały opracowane – wyznaczono wysokości poszczególnych wierzchołków i porównano z aktualnie dostępnymi danymi.
W ramach projektu, w realizację którego zaangażowała się ponad 60-osobowa ekipa, odbyło się około 30 wyjazdów i pomierzono 39 szczytów.
Na potrzeby promocji projektu i udostępniania relacji z bieżących działań powstał profil na Facebooku @AGHwKoronie oraz powstaje strona korona.agh.edu.pl. Podsumowaniem i graficzną wizualizacją projektu jest również Geoportal stworzony w oprogramowaniu ArcGIS Online. Tam też docelowo przedstawione zostaną wszystkie wyniki.
Ogólnodostępne seminarium, podczas którego szerzej omówione zostaną działania projektowe, a przede wszystkim zaprezentowane wyniki pomiarów (wraz z odniesieniem do obecnego stanu wiedzy), rozpocznie się o godz. 13.00 w budynku Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH (C-4), sala 301.