Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-12| Geodezja

Jak przebiegła weryfikacja Korony Gór Polski?

18 grudnia w Krakowie odbÄ™dzie siÄ™ seminarium podsumowujÄ…ce wyniki projektu „Setka w Koronie”, którego celem byÅ‚a weryfikacja i pomiar najwyższych szczytów pasm górskich należących do Korony Gór Polski.


Jak przebiegła weryfikacja Korony Gór Polski?

Czy Babia Góra faktycznie wznosi siÄ™ na 1725 metrów, a wysokość bieszczadzkiej Tarnicy to 1346 m n.p.m.? Ile tak naprawdÄ™ ma najwyższy wierzchoÅ‚ek Rysów po polskiej stronie? Na takie pytania dotyczÄ…ce wszystkich szczytów Korony Gór Polski (i nie tylko) staraÅ‚a siÄ™ odpowiedzieć grupa pracowników oraz studentów WydziaÅ‚u Geodezji Górniczej i Inżynierii Åšrodowiska krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej podczas realizacji projektu „Korona Gór Polski na 100-lecie AGH »Setka w Koronie«” fundowanego ze Å›rodków uczelni.

Realizacja projektu rozpoczęła się w maju 2019 r. i wpisała się w jubileusz 100-lecia istnienia najbardziej znanej krakowskiej uczelni technicznej. Poza studentami i pracownikami zaangażowały się w niego również inne podmioty zewnętrzne, takie jak Polskie Towarzystwo Turystyki Krajoznawczej oraz Klub Zdobywców Korony Gór Polski.

DziaÅ‚ania projektowe w pierwszej kolejnoÅ›ci obejmowaÅ‚y zaplanowanie pomiarów oraz analizy dostÄ™pnych modeli terenu w systemach GIS. W ten sposób znalezione zostaÅ‚y inne punkty w obrÄ™bie konkretnych pasm, które mogÅ‚yby walczyć o miano najwyższych. Kluczowym punktem byÅ‚y wyjazdy terenowe, podczas których przeprowadzono pomiary satelitarne GPS, a w razie potrzeby również inne uzupeÅ‚niajÄ…ce pomiary geodezyjne. Techniki te pozwalajÄ… na otrzymanie współrzÄ™dnych wysokoÅ›ciowych z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… nawet kilku centymetrów. Zgromadzone dane zostaÅ‚y opracowane – wyznaczono wysokoÅ›ci poszczególnych wierzchoÅ‚ków i porównano z aktualnie dostÄ™pnymi danymi.
W ramach projektu, w realizację którego zaangażowała się ponad 60-osobowa ekipa, odbyło się około 30 wyjazdów i pomierzono 39 szczytów.

Na potrzeby promocji projektu i udostępniania relacji z bieżących działań powstał profil na Facebooku @AGHwKoronie oraz powstaje strona korona.agh.edu.pl. Podsumowaniem i graficzną wizualizacją projektu jest również Geoportal stworzony w oprogramowaniu ArcGIS Online. Tam też docelowo przedstawione zostaną wszystkie wyniki.

Ogólnodostępne seminarium, podczas którego szerzej omówione zostaną działania projektowe, a przede wszystkim zaprezentowane wyniki pomiarów (wraz z odniesieniem do obecnego stanu wiedzy), rozpocznie się o godz. 13.00 w budynku Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH (C-4), sala 301.

Organizatorzy


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS