Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-16| GNSS, Geodezja, Edukacja

Pomiary na dachu Polski

Na początku września zakończył się obóz „Tatry 2019” studentów Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Kilkanaście dni spędzonych w górach było dla członków Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” czasem wyczerpujących pomiarów i długich pieszych wędrówek.


Pomiary na dachu Polski
Pomiary na dachu Polski <br />
Przed Sanktuarium Maryjnym na Wiktorówkach
Przed Sanktuarium Maryjnym na Wiktorówkach
Pomiary na dachu Polski <br />
Na Rysach
Na Rysach
Pomiary na dachu Polski <br />
Pomiary na szczycie Rysów
Pomiary na szczycie Rysów

Obóz rozpoczął się od skanowania laserowego Sanktuarium Maryjnego na Wiktorówkach. Nie było to łatwe zadanie ze względu na ogromną liczbą turystów przybywających do tego miejsca. Sam pomiar studenci wspominają jednak bardzo miło, ponieważ dominikanie, którzy opiekują się sanktuarium, częstowali ich pyszną ciepłą herbatą i pomogli przetransportować ciężki sprzęt geodezyjny na samą górę.

Kolejny inwentaryzowany obiekt to Droga pod Reglami. W połowie prac nad skanowaniem tego szlaku, wykorzystując chwilową poprawę pogody, studenci postanowili wejść na Starorobociański Wierch – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Ich celem była weryfikacja wysokości góry w ramach projektu „Korona Gór Polski na 100-lecie AGH”. Wejście i zejście trwało około 10 godzin. W tym czasie (ze sprzętem na plecach) obozowicze pokonali 1100 m przewyższenia, wykonując aż 1600 m podejść. Nieziemskie widoki ze szczytu zrekompensowały jednak cały wysiłek.

Ostatnim – i chyba najważniejszym – punktem w planie obozu był pomiar najwyższej góry Polski – Rysów (również w ramach wspomnianego projektu). Atak szczytowy podjęła czteroosobowa ekipa. Na jednym z cięższych odcinków szlaku pojawiły się łańcuchy, a wraz z nimi kolejka, która pozwoliła na chwilę odpoczynku i złapanie oddechu. Idealna pogoda umożliwiła ponad godzinną przerwę na szczycie, podczas której wykonano pomiar, a także niezliczoną liczbę zdjęć. Odbiornik GNSS stał się wówczas główną atrakcją turystyczną i został obfotografowany ze wszystkich stron.
W tym samym czasie pozostali uczestnicy obozu kontynuowali skanowanie Drogi pod Reglami i odpowiadanie na pytania dotyczące pomiarów, a także wykorzystywanych w tej pracy „świecących” kul.
Dahltowicze zgodnie przyznają, że obóz w Tatrach łączy przyjemne z pożytecznym!

Źródło: KNG Dahlta


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS