wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-16| GNSS, Geodezja, Edukacja

Pomiary na dachu Polski

Na początku września zakończył się obóz „Tatry 2019” studentów Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Kilkanaście dni spędzonych w górach było dla członków Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” czasem wyczerpujących pomiarów i długich pieszych wędrówek.


Pomiary na dachu Polski
Pomiary na dachu Polski <br />
Przed Sanktuarium Maryjnym na Wiktorówkach
Przed Sanktuarium Maryjnym na Wiktorówkach
Pomiary na dachu Polski <br />
Na Rysach
Na Rysach
Pomiary na dachu Polski <br />
Pomiary na szczycie Rysów
Pomiary na szczycie Rysów

Obóz rozpoczął się od skanowania laserowego Sanktuarium Maryjnego na Wiktorówkach. Nie było to łatwe zadanie ze względu na ogromną liczbą turystów przybywających do tego miejsca. Sam pomiar studenci wspominają jednak bardzo miło, ponieważ dominikanie, którzy opiekują się sanktuarium, częstowali ich pyszną ciepłą herbatą i pomogli przetransportować ciężki sprzęt geodezyjny na samą górę.

Kolejny inwentaryzowany obiekt to Droga pod Reglami. W połowie prac nad skanowaniem tego szlaku, wykorzystując chwilową poprawę pogody, studenci postanowili wejść na Starorobociański Wierch – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Ich celem była weryfikacja wysokości góry w ramach projektu „Korona Gór Polski na 100-lecie AGH”. Wejście i zejście trwało około 10 godzin. W tym czasie (ze sprzętem na plecach) obozowicze pokonali 1100 m przewyższenia, wykonując aż 1600 m podejść. Nieziemskie widoki ze szczytu zrekompensowały jednak cały wysiłek.

Ostatnim – i chyba najważniejszym – punktem w planie obozu był pomiar najwyższej góry Polski – Rysów (również w ramach wspomnianego projektu). Atak szczytowy podjęła czteroosobowa ekipa. Na jednym z cięższych odcinków szlaku pojawiły się łańcuchy, a wraz z nimi kolejka, która pozwoliła na chwilę odpoczynku i złapanie oddechu. Idealna pogoda umożliwiła ponad godzinną przerwę na szczycie, podczas której wykonano pomiar, a także niezliczoną liczbę zdjęć. Odbiornik GNSS stał się wówczas główną atrakcją turystyczną i został obfotografowany ze wszystkich stron.
W tym samym czasie pozostali uczestnicy obozu kontynuowali skanowanie Drogi pod Reglami i odpowiadanie na pytania dotyczące pomiarów, a także wykorzystywanych w tej pracy „świecących” kul.
Dahltowicze zgodnie przyznają, że obóz w Tatrach łączy przyjemne z pożytecznym!

Źródło: KNG Dahlta


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Się ździebko popuści geoidę i będzie. :-)
odpowiedz zgłoś
2500 Czekam na info ile w końcu brakuje Rysom do tych słynnych 2500.00 m n.p.m. Ciekawe, ciekawe...
 1 
odpowiedz zgłoś
szkoda, że nie ma informacji o tym, jakie były wyniki weryfikacji wysokości Starorobociańskiego Wierchu i jaką wysokość zmierzono Rysom. Poza tym ta Dolina pod Reglami w przedostatnim akapicie chyba zastąpiła Drogę pod Reglami, ale, rozumiem, to takie przejęzyczenie. Ale nazwanie wejścia na Rysy atakiem szczytowym, to lekka przesada, w końcu idzie się tam po wyznaczonym szlaku turystycznym. A 10-godzinne wejście na Starorobociański Wierch??? Tam się idzie około 4 godzin. Może w informacji chodzi o całkowity czas wejścia i zejścia? Ale sam pomysł takiego obozu wydaje się fajny, czekamy na wyniki.
 3 
odpowiedz zgłoś
gratulację I to jest nareszcie dobra i optymistyczna informacja.
 1 
odpowiedz zgłoś
Rysy wysokość jak weryfikacja wysokości Rysów? Jakie H wykazał pomiar GNSS? Pozdrawiam
 1 
odpowiedz zgłoś
skaczcie do góry, jak kangury...
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS