wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-07| Geodezja, Prawo, Kataster

Reaktywacja rządowego pełnomocnika ds. ZSIN

Zarządzeniem premiera reaktywowano w zmienionej formule stanowisko pełnomocnika Rady Ministrów do spraw Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach.


Reaktywacja rządowego pełnomocnika ds. ZSIN

Jak było?

Dotychczas funkcjonowanie rządowego pełnomocnika ds. ZSIN regulowało rozporządzenie z 2004 roku. Zgodnie z tym aktem był on powoływany przez prezesa Rady Ministrów i działał w randze sekretarza lub podsekretarza stanu. Do jego zadań należała koordynacja rządowego programu rozwoju ZSIN, w tym: przewodniczenie rządowemu zespołowi ds. ZSIN, pozyskiwanie środków na budowę systemu, monitorowanie jego wdrażania czy przygotowywanie związanych z nim rządowych dokumentów, w tym projektów aktów prawnych.

Jak będzie?

Rozporządzeniem z września 2019 r. zniesiono to stanowisko. W uzasadnieniu podkreślono jednak, że zostanie ono wkrótce reaktywowane, ale w innej formie. Właśnie to przewiduje zarządzenie prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2019 r. Zgodnie z tym aktem zadania pełnomocnika będzie teraz realizować główny geodeta kraju. Uzasadniono to tym, że komponent geodezyjny (bazujący na ewidencji gruntów i budynków) stanowi kluczowy element ZSIN.

Zgodnie z zarządzeniem premiera do zadań pełnomocnika należy:

 • pełnienie funkcji przewodniczącego Zespołu ds. Rządowego Programu Rozwoju ZSIN,
 • podejmowanie działań w celu pozyskania ze źródeł krajowych i zagranicznych środków finansowych niezbędnych do przyspieszenia wdrożenia Programu, w tym absorpcji środków UE przeznaczonych na ten cel,
 • koordynowanie działań administracji rządowej w zakresie wdrażania Programu,
 • koordynowanie działań w zakresie przygotowania administracji samorządowej do wdrożenia Programu,
 • monitorowanie wdrażania Programu,
 • inicjowanie i prowadzenie prac związanych z przygotowaniem projektów dokumentów rządowych, w tym projektów aktów prawnych dotyczących Programu.

Zarządzenie zobowiązuje także GGK do przedstawiania rządowi co pół roku raportów ze swojej działalności. Modyfikuje ponadto sposób funkcjonowania zespołu ds. ZSIN. Od teraz ma on działać na poziomie dyrektorów i zastępców dyrektorów departamentów z poszczególnych ministerstw, a nie – jak wcześniej – sekretarzy i podsekretarzy stanu.

W ocenie rządu nowe regulacje wprowadzą stabilizację i ciągłość funkcjonowania obu omawianych ciał doradczych. Będzie to możliwe dzięki uniezależnieniu tej funkcji od konieczności każdorazowego, imiennego powoływania pełnomocnika przez premiera w przypadku zmian personalnych czy organizacyjnych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dzisiaj zobaczyłem ogłoszenie o naborze do WINGiK o treści starszy inspektor ds. prowadzenia prac związanych z budową Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach w Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej w XXX. Całe życie myślałem że WINGiK to organ nadzoru a tu proszę widać niezauważalnie ustawę zmienili i teraz WINGiKowie będą nadzorowali i robili jednocześnie. Program Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji warto znać bo przez lata słyszałem jak to źle i drogo było wymyślone więc dobrze byłoby zobaczyć jak ktoś to wymyślił dobrze i tanio. Bo przecież wymyślił, czyli ten program istnieje, prawda ?
odpowiedz zgłoś
A co by taka odpowiedź dała? W przypadku ZSIN (i nie tylko zresztą) były już i prognozy kosztów, i terminy wykonania. I co? Posłowie przedłużają terminy bez jednego pytania, dlaczego wcześniejsze nie są dotrzymane, i kasa się ciągle znajduje, chociaż nic konkretnie działającego do tej pory nie zostało stworzone. I wszystko jest OK bo dziwnym trafem niezależnie kto rządzi to geodezja ma zawsze szczególne względy i nie podlega żadnej kontroli politycznej. Jeśli odgrzewają tego starego kotleta pod nazwą ZSIN to oznacz tylko jedno. Strumyczek pieniędzy znowu popłynie w tym samym kierunku co poprzednio a starostwa, wykonawcy i państwo będą mieli znowu kłopoty.
odpowiedz zgłoś
Należy o to zapytać pełnomocnika ds. ZSiN, choć pytanie ważniejsze brzmi ile jeszcze będzie to kosztowało.
odpowiedz zgłoś
Czy może ktoś przypomnieć ile te brednie o ZSIN do dziś kosztowały tzw. podatnika?
odpowiedz zgłoś
Będzie Jak tylko Jacek wróci :)
odpowiedz zgłoś
Skoro GGK został pełnomocnikiem i ma wdrażać Rządowy Program Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach to czy nie warto byłoby ów program opublikować żeby było wiadomo co, jak i kiedybędzie wdrażane ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS