Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-01-07| Geodezja, Prawo, Kataster

Reaktywacja rządowego pełnomocnika ds. ZSIN

Zarządzeniem premiera reaktywowano w zmienionej formule stanowisko pełnomocnika Rady Ministrów do spraw Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach.


Reaktywacja rządowego pełnomocnika ds. ZSIN

Jak było?

Dotychczas funkcjonowanie rządowego pełnomocnika ds. ZSIN regulowało rozporządzenie z 2004 roku. Zgodnie z tym aktem był on powoływany przez prezesa Rady Ministrów i działał w randze sekretarza lub podsekretarza stanu. Do jego zadań należała koordynacja rządowego programu rozwoju ZSIN, w tym: przewodniczenie rządowemu zespołowi ds. ZSIN, pozyskiwanie środków na budowę systemu, monitorowanie jego wdrażania czy przygotowywanie związanych z nim rządowych dokumentów, w tym projektów aktów prawnych.

Jak będzie?

Rozporządzeniem z września 2019 r. zniesiono to stanowisko. W uzasadnieniu podkreślono jednak, że zostanie ono wkrótce reaktywowane, ale w innej formie. Właśnie to przewiduje zarządzenie prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2019 r. Zgodnie z tym aktem zadania pełnomocnika będzie teraz realizować główny geodeta kraju. Uzasadniono to tym, że komponent geodezyjny (bazujący na ewidencji gruntów i budynków) stanowi kluczowy element ZSIN.

Zgodnie z zarządzeniem premiera do zadań pełnomocnika należy:

  • pełnienie funkcji przewodniczącego Zespołu ds. Rządowego Programu Rozwoju ZSIN,
  • podejmowanie działań w celu pozyskania ze źródeł krajowych i zagranicznych środków finansowych niezbędnych do przyspieszenia wdrożenia Programu, w tym absorpcji środków UE przeznaczonych na ten cel,
  • koordynowanie działań administracji rządowej w zakresie wdrażania Programu,
  • koordynowanie działań w zakresie przygotowania administracji samorządowej do wdrożenia Programu,
  • monitorowanie wdrażania Programu,
  • inicjowanie i prowadzenie prac związanych z przygotowaniem projektów dokumentów rządowych, w tym projektów aktów prawnych dotyczących Programu.

Zarządzenie zobowiązuje także GGK do przedstawiania rządowi co pół roku raportów ze swojej działalności. Modyfikuje ponadto sposób funkcjonowania zespołu ds. ZSIN. Od teraz ma on działać na poziomie dyrektorów i zastępców dyrektorów departamentów z poszczególnych ministerstw, a nie – jak wcześniej – sekretarzy i podsekretarzy stanu.

W ocenie rządu nowe regulacje wprowadzą stabilizację i ciągłość funkcjonowania obu omawianych ciał doradczych. Będzie to możliwe dzięki uniezależnieniu tej funkcji od konieczności każdorazowego, imiennego powoływania pełnomocnika przez premiera w przypadku zmian personalnych czy organizacyjnych.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama