|2020-01-07|
Geodezja, Prawo, Kataster
Reaktywacja rządowego pełnomocnika ds. ZSIN
Zarządzeniem premiera reaktywowano w zmienionej formule stanowisko pełnomocnika Rady Ministrów do spraw Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach.
Jak było?
Dotychczas funkcjonowanie rządowego pełnomocnika ds. ZSIN regulowało rozporządzenie z 2004 roku. Zgodnie z tym aktem był on powoływany przez prezesa Rady Ministrów i działał w randze sekretarza lub podsekretarza stanu. Do jego zadań należała koordynacja rządowego programu rozwoju ZSIN, w tym: przewodniczenie rządowemu zespołowi ds. ZSIN, pozyskiwanie środków na budowę systemu, monitorowanie jego wdrażania czy przygotowywanie związanych z nim rządowych dokumentów, w tym projektów aktów prawnych.
Jak będzie?
Rozporządzeniem z września 2019 r. zniesiono to stanowisko. W uzasadnieniu podkreślono jednak, że zostanie ono wkrótce reaktywowane, ale w innej formie. Właśnie to przewiduje zarządzenie prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2019 r. Zgodnie z tym aktem zadania pełnomocnika będzie teraz realizować główny geodeta kraju. Uzasadniono to tym, że komponent geodezyjny (bazujący na ewidencji gruntów i budynków) stanowi kluczowy element ZSIN.
Zgodnie z zarządzeniem premiera do zadań pełnomocnika należy:
- pełnienie funkcji przewodniczącego Zespołu ds. Rządowego Programu Rozwoju ZSIN,
- podejmowanie działań w celu pozyskania ze źródeł krajowych i zagranicznych środków finansowych niezbędnych do przyspieszenia wdrożenia Programu, w tym absorpcji środków UE przeznaczonych na ten cel,
- koordynowanie działań administracji rządowej w zakresie wdrażania Programu,
- koordynowanie działań w zakresie przygotowania administracji samorządowej do wdrożenia Programu,
- monitorowanie wdrażania Programu,
- inicjowanie i prowadzenie prac związanych z przygotowaniem projektów dokumentów rządowych, w tym projektów aktów prawnych dotyczących Programu.
Zarządzenie zobowiązuje także GGK do przedstawiania rządowi co pół roku raportów ze swojej działalności. Modyfikuje ponadto sposób funkcjonowania zespołu ds. ZSIN. Od teraz ma on działać na poziomie dyrektorów i zastępców dyrektorów departamentów z poszczególnych ministerstw, a nie – jak wcześniej – sekretarzy i podsekretarzy stanu.
W ocenie rządu nowe regulacje wprowadzą stabilizację i ciągłość funkcjonowania obu omawianych ciał doradczych. Będzie to możliwe dzięki uniezależnieniu tej funkcji od konieczności każdorazowego, imiennego powoływania pełnomocnika przez premiera w przypadku zmian personalnych czy organizacyjnych.
JK
|