Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-24| Geodezja, Prawo, Kataster

Rządowy pełnomocnik ds. ZSIN zniesiony

Dziś weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zniesienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (DzU, poz. 1803).


Rządowy pełnomocnik ds. ZSIN zniesiony <br />
Schemat funkcjonowania ZSIN
Schemat funkcjonowania ZSIN

Przypomnijmy, że funkcjonowanie rządowego pełnomocnika ds. ZSIN przewiduje rozporządzenie z 2004 roku. Zgodnie z tym aktem jest on powoływany przez prezesa Rady Ministrów i działa w randze sekretarza lub podsekretarza stanu. Do jego zadań należy koordynacja rządowego programu rozwoju ZSIN, w tym: przewodniczenie rządowemu zespołowi ds. ZSIN, pozyskiwanie środków na budowę systemu, monitorowanie jego wdrażania czy przygotowywanie związanych z nim rządowych dokumentów, w tym projektów aktów prawnych.

Pełnomocnik będzie, ale wg innej koncepcji

Opublikowane właśnie rozporządzenie nie oznacza jednak, że rząd likwiduje pełnomocnika ds. ZSIN. Chce jedynie zmienić sposób funkcjonowania zarówno pełnomocnika, jak i Zespołu ds. Rządowego Programu Rozwoju ZSIN, któremu przewodniczy. Jak napisano w uzasadnieniu do projektu tego aktu, jako że komponent geodezyjny (bazujący na ewidencji gruntów i budynków) stanowi kluczowy element ZSIN, proponuje się przeniesienie zadań pełnomocnika na głównego geodetę kraju, co nastąpi w drodze zarządzenia prezesa Rady Ministrów (nie zostało ono jeszcze wydane). Z kolei zespół ds. ZSIN ma działać na poziomie dyrektorów i zastępców dyrektorów departamentów z poszczególnych ministerstw, a nie – jak obecnie – sekretarzy i podsekretarzy stanu.

W ocenie rządu regulacje te wprowadzą stabilizację i ciągłość funkcjonowania obu omawianych ciał doradczych. Będzie to możliwe dzięki uniezależnieniu tej funkcji od konieczności każdorazowego, imiennego powoływania pełnomocnika przez premiera w przypadku zmian personalnych czy organizacyjnych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS