Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-12-12 | Geodezja, Mapy, Edukacja, Kataster

Plan jest taki, by dalej robić swoje

W grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA rozmawiamy z dr inż. Agnieszką Pęską-Siwik – przedstawicielką naszej branży w gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu o nagrodę prezesa Rady Ministrów za wyróżniające się prace doktorskie.


Ilustracja: Plan jest taki, by dalej robić swoje <br />
JM Prorektor AGH ds. Nauki prof. Andrzej R. Pach wręcza dyplom doktora Agnieszce Pęskiej-Siwik, z tyłu promotor dr hab. inż. Paweł Hanus (fot. Zbigniew Sulima)
JM Prorektor AGH ds. Nauki prof. Andrzej R. Pach wręcza dyplom doktora Agnieszce Pęskiej-Siwik, z tyłu promotor dr hab. inż. Paweł Hanus (fot. Zbigniew Sulima)
ANNA WARDZIAK: Kiedy zaczęła się pani przygoda z geodezją?

AGNIESZKA PĘSKA-SIWIK, adiunkt w Katedrze Geodezji Zintegrowanej i Kartografii na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Geodezja w moim życiu istnieje od zawsze, ponieważ mój tata jest geodetą. Z dzieciństwa pamiętam jego pracę, mapy i olbrzymią teczkę, w której nosił je do ośrodka dokumentacji. Co ciekawe, tata – znając trudy tego zawodu – nie chciał, żebym została geodetą. Żartował, że wolałby dla mnie medycynę lub prawo. A ja o wyborze studiów zdecydowałam zdroworozsądkowo. Ponieważ w tym czasie rynek był bardzo nasycony osobami z wyższym wykształceniem, ale bez zatrudnienia, stwierdziłam, że geodezja to pewny fach w ręku i pewna praca. Potem poszłam na studia i… wpadłam po uszy.

W roku akademickim 2012/2013 otrzymała pani Stypendium Grupy Lotos dla Najlepszego Studenta Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Nagroda prezesa Rady Ministrów nie jest więc pierwsza w pani dorobku.

I jak tu odpowiedzieć na takie pytanie? (śmiech) Rzeczywiście, nie jest to moje pierwsze wyróżnienie, było ich po drodze kilka. Otrzymane nagrody upewniają mnie, że jestem na dobrej drodze.Zawsze, kiedy coś robię, staram się wykonać to najlepiej, jak potrafię. Jeżeli posiada się jakiś talent, należy go rozwijać. Staram się wykorzystać ten mój „talent” dla naszej społeczności geodezyjnej, m.in. kształcąc kolejne pokolenia geodetów czy robiąc badania na bliskie i ważne nam tematy.

Stąd zapewne pani decyzja o zrobieniu doktoratu?

Ta myśl pojawiła się w trakcie studiów. Kiedy powiedziałam o tym rodzicom, tata skwitował to z typowym dla siebie poczuciem humoru: „A po co ci to? Żeby cię ludzie w terenie o zdrowie pytali?”. Ale oczywiście rodzice od początku wspierali mnie w tej decyzji. Zarówno w trakcie studiów, jak i doktoratu zdobywałam doświadczenie, pracując w rodzinnej firmie geodezyjnej.

Skąd zatem pomysł na własną firmę?

Kiedy w 2014 roku tata ze względów zdrowotnych nie mógł dłużej prowadzić firmy, zdecydowałam, że wezmę odpowiedzialność za nią na włas­ne barki. Nie wahałam się długo, ponieważ chciałam kontynuować pracę w zawodzie i prowadzić własną firmę. A że wszystko potoczyło się trochę inaczej, niż planowałam? Takie jest życie. Zostałam rzucona na głęboką wodę i nie żałuję. Cieszę się, że wtedy nie zabrakło mi odwagi. I dziś nasza rodzinna działalność geodezyjna może pochwalić się...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Agness rób swoje i nie przejmuj się. Pewien pan z sąsiedniego powiatu na pewno będzie niepocieszony, ale cóż, takie życie. Żeby coś osiągnąć to trzeba być upartym i konsekwentnym, czego na przyszłość życzę
  
ta praca doktorska do akt oskarżenia To to przecież super gotowy załącznik (i to po recenzjach i uchwale Rady Wydziału) do aktu oskarżenia za pseudo-modernizacje EGiB i zmarnowane pieniądze. Przykładem jest wieś Zawoja pod Babia Górą. Aż dziw bierze, że prokuratura tego jeszcze nie wykorzystała.
  



zobacz też:

Słowo o stołecznej reprywatyzacji

W grudniowym wydaniu GEODETY sędzia Magdalena Durzyńska pisze tym razem nie o geodezji, a o reprywatyzacji...

Krakowskie szopki z geodezyjną precyzją

5 grudnia, jak co roku w pierwszy czwartek grudnia, na Rynku Głównym rozpoczął się Krakowski Konkurs Szopek...

Ceny rosną, nastroje - nie

W grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA prezentujemy ceny usług geodezyjnych 2019. Jak się okazuje, od 2016 r. średnia...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w XVI w. szlachta folwarczna na Mazowszu miała majątki o średniej powierzchni 42 hektarów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Różycki (1909-2005)

Jan  Różycki (1909-2005)
Urodził się 7 lutego 1909 roku w Karaczyjowce na Podolu. Po ukończeniu gimnazjum w Ostogu nad Wilją rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1934 roku. W latach 1934-35 studiował w Szkole Podchorążych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1841
Ukazuje się książka pt. "O metodach rysunku topograficznego" Wincentego Wrześniowieckiego - nauczyciela w gimnazjum realnym w Warszawie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2