wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-04| Geodezja

Ceny rosną, nastroje - nie

W grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA prezentujemy ceny usług geodezyjnych 2019. Jak się okazuje, od 2016 r. średnia cena za pakiet badanych usług wzrosła o 15%. Mimo to nastroje w branży nie ulegają poprawie.


Ceny rosną, nastroje - nie
Aż 570 przedsiębiorców z całego kraju wzięło udział w kolejnej edycji naszego internetowego badania wysokoś­ci cen usług geodezyjnych. To rekord! W ubiegłym roku ankietę wypełniło 416 geodetów, a we wcześniejszych latach – około 400. Ankieta nie była ogólno­dostępna – wysyłaliśmy ją bezpośrednio do wybranych przedsiębiorstw prowadzących działalność geodezyjno-kartograficzną. Dziękujemy wszystkim tym, którzy ją wypełnili!

Tradycyjnie poprosiliśmy w ankiecie o podanie średnich cen netto za cztery podstawowe usługi:
• podział nieruchomości na dwie działki (oznaczenie w tabeli – Podział),
• wykonanie mapy do celów projektowych do 0,5 ha (MdcP),
• inwentaryzacja pojedynczego przyłącza (Przyłącze),
• wytyczenie nieskomplikowanego, jednorodzinnego budynku wraz z przeniesieniem na ławy oraz reperami roboczymi (Wytyczenie).

Po raz kolejny zadaliśmy też 3 dodatkowe pytania dotyczące kondycji firmy (więcej o nich w dalszej części artykułu). Ankietę można było wypełniać w dniach 4-14 listopada. W tym czasie z każdego województwa otrzymaliśmy po kilkadziesiąt głosów. Wyniki dla wybranych miast i wszystkich województw zaprezentowaliśmy w tabeli 1. Średnie ceny dla regionów porównaliś­my ponadto (tab. 2) z rezultatami uzys­kanymi w poprzednich edycjach badania (GEODETA 2/2012, 10/2013, 12/2014, 12/2015, 12/2016, 12/2017 oraz 1/2019).

• Od ogółu do szczegółu

W ostatnich 12 miesiącach średnia cena za pakiet 4 usług w skali kraju wzrosła o 5,6%. Wyższy skok w ostatnich latach odnotowaliśmy jedynie w 2014 r. (o 7,9%), a taki sam w 2017 r. Rok temu ceny uros­ły o 3,2%. Po raz pierwszy w historii naszego badania cena za 4 usługi przekroczyła 4 tys. zł i sięgnęła 4222 zł. Zwyżki objęły wszystkie badane przez nas usługi geodezyjne. Wzrost w przypadku podziału wyniósł 4,8% (do 2145 zł), wykonania mapy do celów projektowych – 8,2% (do 807 zł), inwentaryzacji – 6,0% (do 525 zł), a wytyczenia – 4,8% (do 745 zł).

Jedynym województwem, w którym w 2019 r. odnotowaliśmy spadek cen, jest...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ah tak, Pan Danielski mówi o konkurencji, tylko zupełnie przez przypadek u nas w województwie wszystkie powiatu muszę mieć Geo-Info. Jestem przekonany, że przez zupełny niezamierzony zbieg okoliczności wingikiem jest Pani Danielska, prywatnie zapewne żona Pana Danielskiego. Konkurencja w Wielkopolsce aż się kotłuje.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
opłaty Systherm zapewne zarobił, bo część firm udostępniło funkcjonalności w ramach asysty technicznej, a użytkownicy geoinfo płacili ok. 1000zł. Nie wiem jak było z innymi, ale może uzytkownicy napsizą?
 1 
odpowiedz zgłoś
Pan systhermu pisze że list otwarty nie jest skuteczny, tyle że sam dakt że to pisze oznacza że jednak skuteczny jest. Pisze również że to atak konkurencji tylko kto jest konkurencją dla Geo-Systemu jak nie np. Geo-Info ? W sumie sam fakt obrony konkurencji przez firmę też wiele mówi o poziomie kontaktów na lini obecny GGK i firmy dostarczające oprogramowanie do ośrodków. Szkoda że redakcja nie zada tym firmom pytania ile zarobili na wprowadzaniu zmian związanych z tzw standardem WMS GUGiK które przygotowali przedstawiciele firm powołanie przez GGK do zespołu.
 1 
odpowiedz zgłoś
do koko pan z systhermu wypowiada się w swoim imieniu, ja mam inne zdanie
odpowiedz zgłoś
- Dokąd ta geodezja zmierza ?. Jak się czyta artykuł w"nowym" Geodecie Pana z Systhermu-Info, to zimny pot człowieka ogarnia. Jak to "interes" lobby informatycznego walczy z "interesem" wykonawców o kasę dla powiatów.
 3 
odpowiedz zgłoś
dziadki a w Norwegii nie ma też dziadków, którzy za 100zł pieczątkują pracę absolwenta z dofinansowaniem. Nie dziękujcie, że odkryłem tę tajemnicę i ją wam tu ujawniłem. Zrobiłem to dla ojczyzny.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
~#R ileż to ja się nasłuchałem w terenie że byli "geodeci" i przykładowo przy tyczeniu kanalizacji na wsi giepsem powyznaczali wyznaczali ludziom granice (można było parę złotych dorobić), może to ci studenci po przeszkoleniu ?
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
I tak trzymać Jak się zjada spod siebie g* żeby tylko obniżyć ceny to tak jest.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
Uprawnienia geodezyjne ? wolny rynek. Geo```Czesciowo sie z Toba zgadzam. Ale przecież nie kazdy student zostal geodeta, a juz napewno nie kazdy zrobil uprawnienia. Poza tym rynek jest regolowany uprawnieniami. Na przykladzie Norwegii: W Norwegii nie ma uprawnienin. Kazdy moze kupic sprzet i swiadczyc uslugi. Nie ma urzędu ktory weryfikuje prace. A stawki w geodezji sa wysokie. Jest tak bo sie bardzo duzo buduje. Mosty, tunele, szkoly, wszystko az kipi. I potrzeba do tego fachowcow. Nikt bez odpowiedniej wiedzy sie za to nie zabiera. I druga sprawa. Wracajac do Polski. Jakimi robotami zajmuja sie glownie geodeci na co dzien? Ile jest prac ktore wymagaja fachowej wiedzy. np. przy budowa mostu czy wysokosciowca, a ile prac ktore moze wykonac student po krotkim przeszkoleniu? Pozdrawiam
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
W geodezji działa prawo wolnego rynku, jak czegoś jest za dużo to tanieje. Przez ostanie 15 lat uczelnie naprodukowały tysiące nikomu niepotrzebnych geodetów.Ludzie podostawali dotacje na działalność a teraz licytują sie między sobą kto zrobi na mniej. Myślę, że trzeba następnych 15 lat zanim geodezja będzie dobrze płatnym zawodem
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
@ Podział 4 tyś, MDCP 1.5 tys, tyczenie chałupy 2 tys, przyłącz 1.5 tys. Za mniej nie robie.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Realnie Ceny spadły bo koszty wzrosły dużo więcej niż 5%
 9 
odpowiedz zgłoś
Jak to... Pensje stoja w miejscu? Przeciez minimalna wciaz idzie w gore?
 8 
odpowiedz zgłoś
ceny rosną bo rosną koszta, prowadzenie firmy, wynajem lokalu, zus etc. nie martwcie się wypłaty stoją nadal w miejscu jak to w geodezji.
 9 
odpowiedz zgłoś
Mam nadzieję, że to ceny netto.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS