wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-28| Geodezja, Firma, Prawo

Resort rolnictwa o dopuszczeniu prywatnych firm do scaleń

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące dopuszczenia prywatnych firm geodezyjnych do prac scaleniowych i wymiennych. W uzasadnieniu m.in. zwraca uwagę na błędy występujące przy modernizacji EGiB.


Resort rolnictwa o dopuszczeniu prywatnych firm do scaleń

Przypomnijmy, że w październiku pismo w tej sprawie po raz drugi wystosowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. W ocenie organizacji obecnie obowiązujące przepisy nie sprzyjają wymianie gruntów pomiędzy właścicielami m.in. ze względu na funkcjonowanie wojewódzkich biur geodezyjnych, które mają monopol na te prace, a jednocześnie dysponują ograniczonymi mocami przerobowymi.

Wyjątkowy charakter prac

W odpowiedzi na to pismo MRiRW po raz kolejny stwierdziło, że ustawowe uregulowanie określające, że prace wymienne mogą wykonywać jedynie jednostki organizacyjne samorządu województwa, jest w pełni uzasadnione wyjątkowym charakterem tych prac oraz koniecznością zagwarantowania należytego ich wykonania, a także rolą marszałka województwa w programowaniu i koordynacji prac urządzeniowo-rolnych i modernizacji terenów wiejskich.

Są błędy w modernizacji EGiB, będą też w scaleniach?

W piśmie do KRIR czytamy ponadto, że w skargach kierowanych do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnicy często wyrażają niezadowolenie z prac wykonanych przez prywatne firmy geodezyjne w trybie postępowania związanego z modernizacją ewidencji gruntów i budynków. Ponadto podczas corocznego Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych resort otrzymuje sygnały od wykonawców prac scaleniowych o błędach występujących w EGiB powstałych w wyniku jej modernizacji.

Brak sygnałów o niezaspokojonych potrzebach

Resort rolnictwa stwierdził ponadto, że nie docierają do niego żadne informacje dotyczące trudności związanych z przeprowadzeniem wymiany gruntów. Jak wynika ze sprawozdań przekazywanych przez wojewodów za ostatnie 2 lata, wymiany gruntów zostały przeprowadzone na obszarze 153 ha w 2017 roku i 673 ha w roku 2018. Wskazuje to na niewielkie zainteresowanie właścicieli gruntów stosowaniem tego rozwiązania.

MRiRW nie zgadza się ponadto ze stwierdzeniem KRIR, że w województwie opolskim, w którym brak jest wojewódzkiego biura geodezji i terenów rolnych, „wymiana małych działek jest nieopłacalna" z uwagi na to, że najbliższe istniejące biuro znajduje się dopiero w Krakowie. Faktycznie, obecnie na Opolszczyźnie prace scaleniowo-wymienne wykonuje krakowski WBGiTR – zauważa resort. Zwraca jednak uwagę, że takie biura funkcjonują także w sąsiednich województwach, tj.: dolnośląskim i śląskim, które w drodze porozumień również mogą realizować prace wymienne na terenie województwa opolskiego.

Ministerstwo zauważa też, że podobne ograniczenie dotyczy prac geodezyjnych w lasach (tj. wykonywania planów urządzania lasu i wielkoobszarowych inwentaryzacji), na które monopol ma Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Resort rolnictwa o dopuszczeniu prywatnych firm do scaleń Po 1 - w innych krajach unijnych (Francja, Niemcy), prace te realizuje się na podobnych zasadach jak w Polsce. Czyli Polska nie jest ewenementem. Po 2 - scalenia są skomplikowanym procesem prawno- technicznym oraz wymagają szerokiej wiedzy z zakresu informatyki. Po 3 - scalenia w Polsce były na wolnym rynku w latach 1994 - 2000 i w tym czasie 15 prac scaleniowych prowadzonych przez firmy prywatne zakończyło się umorzeniem postępowań scaleniowych z uwagi na zasadność odwołań uczestników - na to Polski nie stać. Po 4 - projekt scalenia gruntów jest wypadkową ustaleń z każdym z osobna uczestnikiem postępowania scaleniowego. Dlatego są wielokrotnie zmieniane w celu doprowadzenia do consensusu. Nie można projektu narzucić uczestnikom. Po 5 - to Wojewódzkie Biura Geodezji wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa zadbały o to że scalenia są finansowane ze środków unijnych. Po 6 - dzisiaj firma jest a jutro jej nie ma a czasami trzeba po latach od zakończenia prac wprowadzić zmiany w projekcie.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Resort rolnictwa o dopuszczeniu prywatnych firm do scaleń Po pierwsze - w innych krajach unijnych (Francja, Niemcy), prace te realizuje się na podobnych zasadach jak w Polsce. Czyli Polska nie jest ewenementem. Po drugie - scalenia są skomplikowanym procesem prawno- technicznym oraz wymagają szerokiej wiedzy z zakresu informatyki. Po trzecie - scalenia w Polsce były na wolnym rynku w latach 1994 - 2000 i w tym czasie 15 prac scaleniowych prowadzonych przez firmy prywatne zakończyło się umorzeniem postępowań scaleniowych z uwagi na zasadność odwołań uczestników - na to Polski nie stać. Po czwarte - projekt scalenia gruntów jest wypadkową ustaleń z każdym z osobna uczestnikiem postępowania scaleniowego. Dlatego są wielokrotnie zmieniane w celu doprowadzenia do consensusu. Nie można projektu narzucić uczestnikom postępowania. Po piąte - to Wojewódzkie Biura Geodezji wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa zadbały o to że scalenia są finansowane ze środków unijnych.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Czlowieku programowanie jest jak programator w automatycznej pralce. Nastawiasz i masz. A pozostala czesc procesu juz znasz
 1 
odpowiedz zgłoś
Rozczarowany Moze ktos mi wyjasni na czym dokladnie polega proces programowania i jak sie on ma do trybu konkursowego? Czy te dwie rzeczy nie wykluczają sie wzajemnie? Popatrzmy na to z drugiej strony. 100 proc zlozonych wnioskow otrzymalo dofinansowanie. A moj Wojt mowi mi-nie zalapalismy sie w tej perspektywie. Ja mu na to- wystartowalismy chociaz? A on odpowiada "powiedzieli ze nastepnym razem nas uwzglednia" to ja sie pytam do cholery. Co to za konkurs jak startowac moga wybrani? Patrze do wikipedii i jak Wół pisze "Konkurs ? to rodzaj przyrzeczenia publicznego, w którym oznaczony został termin ubiegania się o nagrodę za najlepszą czynność lub najlepszy rezultat (dzieło), spełniające warunki".
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Takie cuda tylko tam gdzie sa geodeci I koniecznie zmienic kryteria oceny! Co za kretyn zasadnosc wykonania scalen mierzy udzialem liczby wnioskujacych do liczby ogolnej wlascicieli posiadajacych grunty w danej wsi. To tak jakby zasadnosc leczenia chorych oceniac iloscia paparcia społeczeństwa.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Oho ministrowi zalecasz czyli co premierem jesteś ? Czy może chłopcem z Ludowego harcerstwa ?
 4 
odpowiedz zgłoś
Korekta działań niezbedna! Panu Ministrowi zalecam przekierowac nadzór nad scaleniami do kowr a finanse ktorymi na te cele dysponuje wojewoda do arimr. Dopóki nadzor i finansowanie bedzie w rekach tzw "służby geodezyjnej" kolesiostwo bedzie trwało.
 3 
odpowiedz zgłoś
i jak tp się ma do kosztów modernizacji? ?
 2 
odpowiedz zgłoś
koszty pkt 1 i 2 - geodezja, pkt 3-4 prace poscaleniowe (drogi, melioracja itd.) §  6. 1. Pomoc jest przyznawana w wysokości 100% kosztów kwalifikowalnych, z tym że nie wyższej niż równowartość: 1) 800 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym w województwach dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, poniesionych na wykonanie prac scaleniowych; 2) 650 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym w województwach innych niż wymienione w pkt 1, poniesionych na wykonanie prac scaleniowych; 3) 2000 euro na 1 ha scalanych gruntów w województwach dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, poniesionych na wykonanie zagospodarowania poscaleniowego; 4) 1900 euro na 1 ha scalanych gruntów w województwach innych niż wymienione w pkt 3, poniesionych na wykonanie zagospodarowania poscaleniowego.
odpowiedz zgłoś
koszty ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 10 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Scalanie gruntów" w ramach poddziałania "Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
odpowiedz zgłoś
Bo i się nie dobierzecie. Chyba potrafisz czytać to co u góry napisano. Dobranoc.
 1 
odpowiedz zgłoś
@wrc Ja wiem i Ty wiesz, że w tym wszystkim chodzi o pieniądze, ale jak widać niektórzy jak @taaaa bardzo nerwowo reagują na samą myśl, że ktoś inny niż wojewódzkie BGiTR mógłby spróbować dobrać się do tych słodkich konfitur.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
mówie Wam że 600-650 Euro/ha. Taki jest poziom dofinansowania prac scaleniowych przez UE, części geodezyjnej. Prace poscaleniowe (zagospodarowanie) to grubo ponad 1000 Euro/ha. A, że wolny rynek nie działa, to tyle dokładnie liczą sobie WBG za prace. Przejadają więc ile się da. No bo po co mają robić to taniej? Utopia...
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
@taaaa Ile wg Ciebie % budżetu pochłonęły prace poscaleniowe w ramach tej umowy ze świętokrzyskiego? Więcej niż 75%? Jesteś "w temacie"?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Prace poscaleniowe to min. budowa dróg transportu rolnego, zadrzewienia i melioracje które jak wiadomo kosztują grosze. Oczywiście następuje spłycenie tematu i przekłamania żeby wykazać swoją rację jak to biedni geodeci są uciemiężeni.
 5 
odpowiedz zgłoś
@shaz wychodzi 2500 euro/ha... To ponad 50 razy wyższa kwota niż w tym moim przykładzie modernizacji z powiatu wadowickiego. Gdzie Rzym, a gdzie Krym? To się nie dziwię, że resort rolnictwa nie odda dosłownie "za żadne skarby" tej kury znoszącej złote jaja.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
rynek regulowany ta cena jest tak wysoka ponieważ pieniążki płyną "za darmo" z UE... swoją drogą słyszałem o przypadku , w którym jeden z właścicieli odwołał się od decyzji i sąd w ramach rozpatrzenia łyknął całą dokumentację, i obręb generalnie "stoi" we wszelkich pracach, ale jakoś nigdzie nie mogłem znaleźć potwierdzenia tej info., ale jak dla mnie to całkiem realne w tym całym grajdole :D
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
wklejam -> "W ramach ?Scalania gruntów? po podpisaniu umów na terenie województwa świętokrzyskiego realizowanych będzie łącznie 5 operacji, w których scaleniu ulegnie 4100 ha gruntów, z czego ponad 3800 ha to grunty rolne. Dofinansowanie wszystkich prac scaleniowych oraz poscaleniowych wyniesie 43 697 783,32 zł, w tym ponad 27 mln zł stanowiące środki pochodzące z budżetu UE (EFRROW), a prawie 16 mln zł środki pochodzące z budżetu państwa."
odpowiedz zgłoś
To ja napiszę że koszt prac scaleniowych to 1mln euro za hektar. Podniecajcie się.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Kryterium najniższej ceny gwarancją jakości? Wziąłem pierwszy z brzegu (z google'a) przetarg na modernizację egib -obręb Chocznia, pow. wadowicki, rok 2014. Jedyne kryterium - cena. Wygrywa oferta za 380183 PLN brutto, co przy wielkości modernizowanego obrębu 2050 ha i kursie euro 4,25 zł daje nam 44 euro/ha. Termin wykonania 8 m-cy. @wrc pisze, że przy scaleniu lub wymianie mamy koszt 600-650 euro/ha i termin ok. 2 lata. Może to jest odpowiedź na zagadkę skąd taka niska jakość modernizacji egib??
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Scalenie a wymiana Przydałoby się rozróżniać scalenie od wymiany gruntów...
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
A skąd masz takie dane, w dodatku w Euro ? O ile dobrze kojarzę w Polsce rozliczamy się w złotych.
 5 
odpowiedz zgłoś
600-650 Euro/ha tyle płaci są za prace scaleniowe WBG, za całą 2 letnią procedurę. Wszystko co państwowe i zmonopolizowane jest niewydajne.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
A to że firma będzie istniała kilka lat po wygraniu przetargu też ?
 5 
odpowiedz zgłoś
To wszystko można zapisać w SIWZ Wymagania co do doświadczenia firmy (np. minimum 3 prace scaleniowe przeprowadzone w ostatnich 5 latach itd.) można zapisać w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Znam modernizacje EGiB robione na terenie gminy, gdzie jeden z obrębów był 20 lat temu scalany. I na tym obrębie były największe problemy, bo geodeci-scaleniowcy narobili błędów (co innego szkice co innego teren), a także obecali zachować granice (niezmienniki), a i tak je zmienili.
 9 
 3 
odpowiedz zgłoś
Jakie koszty Ktoś się orientuje jak kształtują się koszty takiego typowego scalenia lub wymiany gruntów? Jeśli właściciele gruntów wystąpią z wnioskiem o przeprowadzenie scalenia lub wymiany gruntów, to solidarnie pokrywają koszty takiego postępowania?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Scalenie Jestem uczestnikiem jednego ze scalenie jako właściciel (jestem też geodetą) i uważam że te procedury nie są dla każdego. Powinien być szerszy dostęp do tych usług, ale nie wolno tego powierzyć osobą bez doświadczenia, bo można tą procedurą narobić wiele złego, zdecydowanie więcej niż złą modernizacją EGIB. Na początku myślałem że sam by takie scalenia bez problemu wykonał, dziś jestem pewien że źle myślałem.
 5 
 12 
odpowiedz zgłoś
27 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS