Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-30| Geodezja, Prawo, Kataster

Co zmienić w przepisach katastralnych?

Rozpoczęcie prac nad nowym prawem geodezyjnym, wprowadzenie katastru 3D, zmiana organów kompetentnych w zakresie rozgraniczeń, podziałów i scaleń – to wybrane wnioski z XXII Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu Kataster Nieruchomości, która odbyła się pod koniec września w Ostrowie Wielkopolskim.


Co zmienić w przepisach katastralnych?

Wnioski zostały zaproponowane przez uczestników konferencji, a następnie zredagowane przez komisję wnioskową i poddane dyskusji. W jej toku przyjęto następujące postulaty:

  1. Rozpoczęcie prac nad nową ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne lub ustawą o katastrze.
  2. Podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia w Polsce katastru 3D.
  3. Zmiana organów kompetentnych w zakresie rozgraniczeń, podziałów nieruchomości oraz scaleń i podziałów nieruchomości dokonywanych w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami na rzecz starosty i przeniesienie regulacji prawnych odnoszących się do podziałów oraz scaleń i podziałów nieruchomości do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wraz z zabezpieczeniem finansowania realizowanych zadań.
  4. Doprowadzenie do precyzyjnego określenia danych podmiotowych w sądowych postanowieniach o nabyciu praw do spadku oraz w sporządzanych przez notariuszy aktach poświadczenia dziedziczenia.
  5. Powinien zostać wprowadzony obowiązek dokształcania się osób posiadających uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.
  6. Ograniczenie przyjmowania granic nieruchomości podlegających podziałowi, o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości, do danych zgromadzonych w katastrze.
  7. Wprowadzenie definicji legalnej obiektu geodezyjnego: „Obiekt numerycznego zasobu geodezyjnego to unikalny, zintegrowany, matematyczny model elementu przestrzeni topograficznej i przestrzeni prawnej obejmującej obszar działania geodezji i kartografii, zapisany w całości w postaci tekstowej w relacyjnej bazie danych. Na obiekt składają się: dane opisowe, dane geometryczne, parametry redakcji kartograficznej, historia danych opisowych, geometrycznych, redakcji kartograficznej oraz relacje przestrzenne i opisowe”.
  8. Ograniczenie ilości atrybutów obiektów bazy danych EGiB do niezbędnego minimum zapewniających realizację celów, dla jakich ta ewidencja jest prowadzona.
  9. Usunięcie z EGiB atrybutów pochodzących z innych rejestrów publicznych i zastąpienie ich relacjami z EGiB do innych rejestrów.
  10. Ujednolicenie słowników baz danych PZGiK z innymi rejestrami publicznymi.
  11. Dodanie do schematu aplikacyjnego EGiB klasy „odcinek granicy” z odpowiednimi atrybutami.
  12. Wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia kontroli bezpośredniej na próbce punktów granicznych w przypadku wykorzystania geodezyjnego pomiaru fotogrametrycznego w procesie modernizacji EGiB.
  13. Opracowanie koncepcji nadawania atrybutów ZRD i BPP w zależności od wyników pomiaru tak, aby poprawnie można było rejestrować rzeczywiste źródło pochodzenia współrzędnej punktu.
  14. Skorelowanie zapisów rozporządzenia ws. EGiB oraz ws. standardów technicznych (np. w zakresie sposobu wyznaczania błędu położenia BPP).
  15. Konieczność jednoznacznej systematyzacji atrybutów przestrzennych dotyczących lokalizacji działek ewidencyjnych i zaimplementowanie do systemów lokalizujących nieruchomości, aby możliwy był prawidłowy przebieg informacji a dane były wiarygodne.

Uczestnicy konferencji katastralnej wyrażają nadzieję, że powyższe wnioski zostaną wykorzystanie w pracach nad zmianami w przepisach prawa i zwrócili się do głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego o poinformowanie organizatorów konferencji o sposobie ich wykorzystania.

W skład komisji wnioskowej weszli:

  • Hanna Mierzwiak (przewodnicząca, geodeta województwa wielkopolskiego),
  • dr hab. Małgorzata Buśko (AGH),
  • Lidia Danielska (wielkopolski WINGiK),
  • dr inż. Dariusz Felcenloben (dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru w Starostwie w Kłodzku),
  • dr hab. inż. Paweł Hanus (AGH),
  • Mirosław Puzia (śląski WINGiK),
  • Robert Rachwał (prezes OPGK Kraków oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej),
  • Marta Skowron (OPGK Kraków),
  • Jarosław Wesołowski (Systherm Info).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS