wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-30| Geodezja, Prawo, Kataster

Co zmienić w przepisach katastralnych?

Rozpoczęcie prac nad nowym prawem geodezyjnym, wprowadzenie katastru 3D, zmiana organów kompetentnych w zakresie rozgraniczeń, podziałów i scaleń – to wybrane wnioski z XXII Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu Kataster Nieruchomości, która odbyła się pod koniec września w Ostrowie Wielkopolskim.


Co zmienić w przepisach katastralnych?

Wnioski zostały zaproponowane przez uczestników konferencji, a następnie zredagowane przez komisję wnioskową i poddane dyskusji. W jej toku przyjęto następujące postulaty:

 1. Rozpoczęcie prac nad nową ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne lub ustawą o katastrze.
 2. Podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia w Polsce katastru 3D.
 3. Zmiana organów kompetentnych w zakresie rozgraniczeń, podziałów nieruchomości oraz scaleń i podziałów nieruchomości dokonywanych w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami na rzecz starosty i przeniesienie regulacji prawnych odnoszących się do podziałów oraz scaleń i podziałów nieruchomości do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wraz z zabezpieczeniem finansowania realizowanych zadań.
 4. Doprowadzenie do precyzyjnego określenia danych podmiotowych w sądowych postanowieniach o nabyciu praw do spadku oraz w sporządzanych przez notariuszy aktach poświadczenia dziedziczenia.
 5. Powinien zostać wprowadzony obowiązek dokształcania się osób posiadających uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.
 6. Ograniczenie przyjmowania granic nieruchomości podlegających podziałowi, o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości, do danych zgromadzonych w katastrze.
 7. Wprowadzenie definicji legalnej obiektu geodezyjnego: „Obiekt numerycznego zasobu geodezyjnego to unikalny, zintegrowany, matematyczny model elementu przestrzeni topograficznej i przestrzeni prawnej obejmującej obszar działania geodezji i kartografii, zapisany w całości w postaci tekstowej w relacyjnej bazie danych. Na obiekt składają się: dane opisowe, dane geometryczne, parametry redakcji kartograficznej, historia danych opisowych, geometrycznych, redakcji kartograficznej oraz relacje przestrzenne i opisowe”.
 8. Ograniczenie ilości atrybutów obiektów bazy danych EGiB do niezbędnego minimum zapewniających realizację celów, dla jakich ta ewidencja jest prowadzona.
 9. Usunięcie z EGiB atrybutów pochodzących z innych rejestrów publicznych i zastąpienie ich relacjami z EGiB do innych rejestrów.
 10. Ujednolicenie słowników baz danych PZGiK z innymi rejestrami publicznymi.
 11. Dodanie do schematu aplikacyjnego EGiB klasy „odcinek granicy” z odpowiednimi atrybutami.
 12. Wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia kontroli bezpośredniej na próbce punktów granicznych w przypadku wykorzystania geodezyjnego pomiaru fotogrametrycznego w procesie modernizacji EGiB.
 13. Opracowanie koncepcji nadawania atrybutów ZRD i BPP w zależności od wyników pomiaru tak, aby poprawnie można było rejestrować rzeczywiste źródło pochodzenia współrzędnej punktu.
 14. Skorelowanie zapisów rozporządzenia ws. EGiB oraz ws. standardów technicznych (np. w zakresie sposobu wyznaczania błędu położenia BPP).
 15. Konieczność jednoznacznej systematyzacji atrybutów przestrzennych dotyczących lokalizacji działek ewidencyjnych i zaimplementowanie do systemów lokalizujących nieruchomości, aby możliwy był prawidłowy przebieg informacji a dane były wiarygodne.

Uczestnicy konferencji katastralnej wyrażają nadzieję, że powyższe wnioski zostaną wykorzystanie w pracach nad zmianami w przepisach prawa i zwrócili się do głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego o poinformowanie organizatorów konferencji o sposobie ich wykorzystania.

W skład komisji wnioskowej weszli:

 • Hanna Mierzwiak (przewodnicząca, geodeta województwa wielkopolskiego),
 • dr hab. Małgorzata Buśko (AGH),
 • Lidia Danielska (wielkopolski WINGiK),
 • dr inż. Dariusz Felcenloben (dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru w Starostwie w Kłodzku),
 • dr hab. inż. Paweł Hanus (AGH),
 • Mirosław Puzia (śląski WINGiK),
 • Robert Rachwał (prezes OPGK Kraków oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej),
 • Marta Skowron (OPGK Kraków),
 • Jarosław Wesołowski (Systherm Info).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
anonimowość - hmm wszystko zależy też o wiedzy i umiejętności, anonimowość też. tor, epic privacy browser .... i kilka innych wynalazków jak choćby vpn - ale ogólnie to anonimowości niema heheh
odpowiedz zgłoś
Skąd taka informacja że to niby jakieś trzy osoby ? Wiesz to a jeśli tak to skąd czy budujesz przeświadczenie w społeczeństwie że oponentów dla naszych władz jest tak mało ?
odpowiedz zgłoś
A. nie masz podstaw do takich działań bo wiem na co mogę sobie pozwolić. A jak ktoś chce kogoś wyzywać to jego sprawa, więc nie wiem co to niby mają być opowieści dziwnych treści jaki to z ciebie dobry człowiek bo nie będziesz namierzał. To na razie ty nazwałeś mnie hejterem i podjudzaczem co już na upartego może spowodować działania o których piszesz. Tyle że rozmowy nie opiera się na strachu a na grożenie będę reagował bo to wstęp do tłumienia wolności słowa.
odpowiedz zgłoś
@p Niestety nie potrafisz zrozumieć mojego przekazu co do anonimowości w sieci i zalezżności anonimowości od hejtu. Twoja sprawa. Jeśli w parze z tym idzie poczucie bezkarności to jesteś w dużym błędzie. Nie ma czegoś takiego jak anonimowość w sieci. Każdego da się namierzyć, to tylko kwestia wiedzy i czasu. Nie, nie mam zamiaru bawić się w namierzanie i upublicznianie autorów wpisów na tym forum, nie będę też straszył prokuraturą. Te trzy osoby piszące z kilkunastu nicków niech się zastanowią nad swoją twórczością, bo ktoś rzeczywiscie może poczuć się dotknięty i uruchomi aparat ścigania.
odpowiedz zgłoś
komentarze wystarczy uruchomić możliwość komentowania tylko z poziomu portali społecznościowych jak pejsbuk i po temacie :D każdy zweryfikowany . fakt tylko będzie taki że mniej będzie komentarzy :D o jakieś 99%
odpowiedz zgłoś
Postulujesz coś więc proszę żebyś pokazał jak to się robi. I oczywiście odpowiedź brzmi jesteś hejterem. Nie postuluj czegoś czego nie zamierzasz sam robić.
odpowiedz zgłoś
@p prawdziwy hejter i podjudzacz z ciebie. Dzięki takim osobom internet który był kilkanaście lat temu miejscem wymiany informacji obecnie stacza się w dół. Nie jestem anonimowy na branżowych forach zamkniętych, tam ludzie mają szacunek, a wszelkie formy hejtu są banowane
odpowiedz zgłoś
Nie możesz wymagać od innych tego czego nie wymagasz od siebie. Bądź liderem, pokaż jak to się robi.
odpowiedz zgłoś
~A Żeby się tylko nie skończyło tak jak na forum, ze admin nie aktywuje nowych kont.
odpowiedz zgłoś
Tak będę pierwszy występował pod swoim imieniem i nazwiskiem, jak wszyscy inni też będą tak robić. Jawność dla wszystkich bez wyjątku. nie może być takiej sytuacji że ktoś się ujawnia a hejterzy pozostają anonimowi.
odpowiedz zgłoś
Okey zacznij od siebie. Przedstaw się.
odpowiedz zgłoś
Wysyp hejtu w serwisie geoforum.pl. Prośba do administratorów aby komentować mogły tylko użytkownicy zarejestrowani w serwisie.
odpowiedz zgłoś
@jaro, brawo za kolejne atrybuty, które, znając inwencje naszych programistów, będziemy musieli uzupełniniać ręcznie w wyskakujących okienkach i zapewne nic nie uzupełni się automatycznie na podstawie atrybutów punktów, kończących te odcinki granicy. Nie wiem, do jakiej D jest ten obecny "kataster", ale program który musiałem kupić do chwili obecnej nie generuje odpowiednich symboli dla punktów o określonych przedziałach BPP wg rozporządzenia, punkt w grafice może być stabilizowany lub nie a przy tym atrybuty STB może mieć zupełnie dowolne. Może leżeć w środku obrębu, ale mogę mu wpisać dowolny atrybut RZG. Taka to nowoczesność. Za to na mapach do celów projektowych musimy wg geodety powiatowego wyróżniać jakoś (np. kolorami) granice ustalone i obliczone od tych innych, ewidencyjnych, których starosta na wyrysach z ewidencji i kopiach map zasadniczych nie rozróżnia wcale. Nie wiemy, jakim kolorem oznaczać niezdecydowany odcinek granicy, którego jeden punkt jest ustalony, a drugi nie. Modnym, tęczowym?
 3 
odpowiedz zgłoś
do pkt 5 To może przy tej okazji zmienić art. 11 bez punktu 2. Skoro dokształcać mają się tylko geodeci uprawnieni to zmieńcie art. 11 Wykonawca prac geodezyjnych = geodeta uprawniony a nie hybrydy.
 2 
odpowiedz zgłoś
kataster 5D Podobno już trwają prace na katastrem 5D
odpowiedz zgłoś
Bazy_na_VHS Zaprawdę powiadam Wam - nie jest godzien ten kto podważa granice z digitalizacji, poniewóż święta jest ręka urzędnika Twego, któryż oddaje swój czas ku zbawieniu ludu geodezyjnego. Powiadam Wam: będziecie pokornie wkopywać kamienie na wysokości ze Świętego Numerycznego Modelu Wysokościowego Waszego, albowiem BAZA 3D nie może być naruszona.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
... Czemu nie czerpie się wzorców z krajów zachodnich? Właściciel podpisuje, że granice biegną tak a nie inaczej i nikt ani nic nie ma prawa tego zmienić. Każdy nowy wlasciciel musi podpisać, że zgadza się z ustalonymi przez państwo granicami i nic do nich nie ma i nie ma prawa ich podważać. Czy nie mogłoby tak być i u nas?
 4 
odpowiedz zgłoś
Te przepisy są irracjonalne tylko dla właścicieli nieruchomości i geodetów. Dla lobby informatycznego, reprezentowanego między innymi przez GGK, to żyła złota do robienia pieniędzy na tworzeniu systemów informatycznych i napełnianiu ich całą masą bezużytecznego śmiecia.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
Dość tych zmian Dość tych ciągłych zmian, rad ekspertów, grup wsparcia i robienia bałaganu. Jeszcze nie skończyły się modernizacje według dotychczasowych przepisów, a wprowadza się kolejne nikomu niepotrzebne zmiany w EGiB. Prawda jest taka że polska geodezja nie ma szczęścia do GGK. Wymyślanie i ciągle zmiany przepisów prowadzą do chaosu i braku jakichkolwiek wymiernych efektów. Ile razy w tym kraju będziemy zmieniać bazę EGiB? Komu były potrzebne rozbudowane atrybuty budynków?Dlaczego pieniądze zamiast na geodezję idą do firm informatycznych na modyfikację oprogramowań PZGIK? Osobiście sprzeciwiam się irracjonalnym pomysłom.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
NARESZCIE!!! Brawo za atrybuty dla odcinka granicy!!
odpowiedz zgłoś
- No to już czuje wznowienie znaku geodezyjnego na 11 piętrze budynku wielorodzinnego z odrębnymi własnościami gruntu, budynki i lokali..
odpowiedz zgłoś
Poprawka Zamiast (p.12) powinno być (z punktu 6) Przy okazji szkolenia tak ale albo wszystkie z budżetu albo wszyscy z własnej kieszeni.
 3 
odpowiedz zgłoś
Dzielenie skóry na niedźwiedziu? Jestem przeciwny ograniczeniu przyjmowania granic nieruchomości podlegających podziałowi (p.12) do danych zgromadzonych w katastrze, jeśli dane te są abstrakcyjne (a często są z digitalizacji itp.) Proszę się zastanowić wpierw jak pokroicie tort jeśli nie znacie jego wielkości. Taki podział tak tortu jak i gruntu zaprzecza logice podziałów. Itd... Za dopuszczalny taki podział uznaję jedynie w trybie sprostowania błędu administracyjnego (czyli w dokumentach) np. w celu podziału działki błędnie wcześniej w trybie administracyjnym stworzonej, czyli na dwóch KW itp.
 3 
odpowiedz zgłoś
- Czy ten kwiat geodezji wymieniony powyżej nie jest świadomy ,że "kataster" 2D mamy w powijakach. Szanowni państwo to nie jest przeniesienie 2D do 3D w oparciu o plik textowy. No chyba ,że mósimy już stawać się pomału nowym Izraelem.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Czyli nasze światłe autorytety nadal nie dostrzegły, że wszystkie te koncepcje tworzą geodezję dla geodezji a nie dla tych którzy naszej pracy potrzebują. Obiekt geodezyjny? A kogo on interesuje? To my powinniśmy zainteresować się czym są obiekty albo stany które rejestrujemy. 15 postulatów i nikt nie zauważył, że nasze przepisy milczą o zasadniczych celach dla kórych istnieje nasza branża np. że kataster jest do rejestrowania i ochrony granic prawa własności.Bo teraz to zbiór pustych procedur bez określenia wartości którym mają służyć, w ustawie i rozporządzeniu nie ma nawet słowa o prawie własności. Zmiana prawa geodezyjnego? Sorry ale to slogan jeśli nie wskazuje się na wady tego które jest i nie sugeruje rozwiązań koncepcyjnych którym ma to nowe służyć. Jak je mamy tworzyć?Zestawić z istniejących procedur nową układankę wierząc, że stanie się cud, nagle coś zaskoczy i geodezja zacznie spełniać oczekiwania społeczeństwa.Oderwijcie się mentalnie od tego zabytku legislacyjnego i miejcie odwagę myśleć samodzielnie.
 3 
 14 
odpowiedz zgłoś
Dziwi mnie ciągle, że wykształceni i oczytani specjaliści ciągle w kółko piszą i mówią o "katastrze". NIE MA W POLSCE KATASTRU. Jest jego substytut w postaci ewidencji gruntów i budynków. To że w Ustawie Pgik synonimizuje się te pojęcia nie oznacza, że można swobodnie zastępować egib pojęciem kataster. Ponadto "kataster" ma już trzy wymiary (3D), tyle, że dwa przestrzenne (x,y) oraz trzeci, który można byłoby nazwać czasoprzestrzennym, gdyż rejestr jest prowadzony w sposób ciągły w czasie od jego założenia. Poprawnie więc powinno być trójwymiarowy przestrzennie kataster (X,Y,H).
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
nowe prawo Ludzie opamiętajcie się. Poczekajcie na bardziej metodyczną władzę (mowa o GUGIK). To piekielnie trudne zadanie.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Wprowadzenie katastru 3D nie powinno mieć uzasadnienia ekonomicznego. To pochodna praw własności. Kataster tylko rejestruje stany prawne.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
ale zanim powstanie kataster 3D, chciałbym usłyszeć ekonomiczne uzasadnienie jego utworzenia.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ja też mam postulat: rozdzielić geoinformatykę od geodezji- niech służba geodezyjna się informatyzuje, niech ma swojego Głównego Geoinformatyka Kraju, niech prowadzi sobie bazy, definiuje obiekty, tworzą infrastrukturę przestrzenną itd, ale niech zostawi w spokoju geodezję (miernictwo) w spokoju. My geodeci chemy działać dla inwestora: mierzyć, tyczyć, dzielić, rozgraniczać, a urzędy nie sobie na podstawie naszych pomiarów nadaje atrybuty, tworzy wykazy, zmienia bazy itd. ps. Kataster 2D nie wypalił to bierzemy się za 3D? Ale spoko - będą kolejne modernizacje...
 4 
 16 
odpowiedz zgłoś
. tak, tak w ewidencji bajzel, ale zróbmy kolejną bazę i jeszcze niech wykonawcy płacą za przyniesione dane, a wszystkim innym dookoła rozdawać za darmo. Jeśli jest to takie potrzebne to niech idą zlecenia....
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Postulaty słuszne. Teraz nic tylko wprowadzać sukcesywnie do realizacji. Oby tylko nie po stu latach :)
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
32 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS