|2019-11-08|
Geodezja, Prawo
WSA o klauzulowaniu map do celów projektowych
Czy mapa do celów projektowych załączona do projektu budowlanego musi być opatrzona klauzulą określoną w prawie geodezyjnym? Niedawno zapadł kolejny wyrok sądu administracyjnego w tym zakresie.
Sprawa dotyczy postępowania dotyczącego legalizacji samowoli. W maju br. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zatwierdził projekt budowlany samowolnie wybudowanego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy blisko 70 m kw.
Od decyzji tej wpłynęło odwołanie do WINB, ten zaś uchylił to rozstrzygnięcie. W uzasadnieniu wojewódzki inspektor zwrócił uwagę, że projekt zagospodarowania działki lub terenu, który stanowi integralną część projektu budowlanego, powinien być sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych. Tymczasem w analizowanym przypadku przedłożono mapę prezentującą stan z roku 1999, a od tego czasu opracowanie to się ewidentnie zdezaktualizowało.
Dlatego w ocenie WINB celowe jest wezwanie inwestorów do sporządzenia projektu na aktualnej mapie do celów projektowych, opatrzonej klauzulą o której mowa w rozporządzeniu ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK. Aktualność mapy można bowiem ustalić jedynie na podstawie owej klauzuli. Dopiero po przedłożeniu przez inwestora projektu sporządzonego na aktualnej mapie (z uwzględnieniem wszystkich obiektów na działkach sąsiednich) będzie można odnieść się do zarzutu niezachowania odległości pomiędzy samowolnie wybudowanym budynkiem gospodarczym a konstrukcją sąsiednią – orzekła wojewódzka inspekcja.
Właściciele legalizowanej samowoli odwołali się od decyzji WINB do WSA w Białymstoku, ten zaś orzeczeniem z 30 sierpnia br. (sygn. akt II SA/Bk 555/19) oddalił ich sprzeciw.
W uzasadnieniu czytamy: „stwierdzić trzeba, że kopia mapy do celów projektowych w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, to kopia opatrzona klauzulą, a część rysunkową projektu zagospodarowania działki lub terenu, będącego elementem projektu budowlanego, sporządza się na aktualnej kopii mapy do celów projektowych, która powinna być opatrzona klauzulą według wzoru określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK. Tylko taka klauzula daje organowi administracji architektoniczno-budowlanej pewność, iż projekt opracowano w oparciu o materiał przyjęty do zasobu w wyniku pozytywnej weryfikacji, o której mowa w powołanym art. 12b ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne”.
Co ważne, WSA powołał się w uzasadnieniu na wcześniejszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II OSK 1088/18), o którym pisaliśmy w GEODECIE 9/2019.
Orzeczenie nie jest prawomocne.
JK
|