wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-08| GNSS, Geodezja

Pozycjonowanie Galileo już teraz 2-3 razy dokładniejsze niż GPS

Osiągnięcie pełnej funkcjonalności systemu Galileo skłoniło badaczy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu do przeprowadzenia testów pozycjonowania precyzyjnego z zastosowaniem tylko tego systemu. Badania przeprowadzono wykorzystując dane z 20 stacji referencyjnych rozmieszczonych równomiernie na wszystkich kontynentach oraz wyposażonych w różne typy anten oraz odbiorników (przy czym wszystkie odbiorniki śledzą zarówno sygnał GPS, jak i Galileo).


Pozycjonowanie Galileo już teraz 2-3 razy dokładniejsze niż GPS

Mimo że system Galileo jeszcze oficjalnie nie osiągnął pełnej operacyjności, to już można mówić o pełnej funkcjonalności systemu. Od końca 2018 r. system Galileo składa się z 22 w pełni funkcjonalnych satelitów, 2 satelitów na orbitach silnie mimośrodowych oraz 2 satelitów czasowo wyłączonych z użytkowania. Przy kącie odcięcia horyzontu na poziomie 5° w każdym miejscu na Ziemi można rejestrować sygnał od średnio 9 satelitów Galileo (oraz 11 GPS), a liczba widocznych satelitów Galileo nigdy nie spada poniżej 5 (czyli tyle samo co dla systemu GPS).

Badania IGiG wykazały, że w pozycjonowaniu absolutnym opartym o depeszę nawigacyjną (tj. bez wykorzystania stacji referencyjnej oraz bez poprawek transmitowanych przez internet) oraz po wykorzystaniu obserwacji kodowych i fazowych na dwóch częstotliwościach, dokładność pozycjonowania statycznego w poziomie wynosi 6,7 cm dla systemu Galileo oraz 19,7 cm dla systemu GPS. Średnia dokładność składowej wysokościowej dla wszystkich 20 stacji testowych wyniosła dla systemu Galileo 9,8 cm, a dla systemu GPS 18,8 cm. Oznacza to, że mimo mniejszej liczby satelitów, system Galileo już teraz wyprzedził dokładnościowo system GPS, przy czym dokładność pozioma jest 3 razy, a wysokościowa 2 razy lepsza w systemie Galileo niż w GPS.
Dzieje się tak dlatego, że depesza nawigacyjna systemu Galileo jest bardzo często aktualizowana, dzięki czemu dokładność pokładowej orbity oraz poprawki zegara przekładają się na trzykrotnie mniejszy błąd SISRE (Signal-in-Space Range Error) niż ma to miejsce w systemie GPS. Ponadto wszystkie zegary atomowe na pokładzie satelitów Galileo to masery wodorowe wspieranie zegarami rubidowymi, które zapewniają zarówno najwyższą stabilność częstotliwości, jak i czasu w dłuższych okresach. Tylko około 1/3 systemu GPS posiada zegary podobnej klasy.

Wyniki badań pokazują, że z wykorzystaniem precyzyjnego odbiornika dwuczęstotliwościowego Galileo można uzyskać dokładności lepsze niż 10 cm w pozycjonowaniu statycznym autonomicznym, tj. bez konieczności wykorzystania stacji referencyjnej, bądź jakichkolwiek dodatkowych poprawek – wystarczy dokładna depesza nawigacyjna transmitowana standardowo przez satelity Galileo. Tym samym Galileo jest pierwszym systemem satelitarnym pozwalającym na uzyskanie dokładności lepszej niż 10 cm z wykorzystaniem tylko 1 odbiornika oraz bez poprawiania orbit i zegarów. Rozwój systemu Galileo może zatem spowodować, że gęsta sieć stacji referencyjnych dla celów geodezyjnych w niedalekiej przyszłości straci rację bytu.

Wykorzystanie produktów zegarów i orbit typu „MGEX final”, które są dostępne po około tygodniu, poprawia pozycjonowanie statyczne do poziomu 4,0 cm w systemie Galileo oraz 1,3 cm w systemie GPS (zarówno dla składowej poziomej, jak i wysokościowej). Tym razem Galileo wypada gorzej, ponieważ jakość produktów orbitalnych typu „final”, modele orbit oraz offsety i kalibracje zmienności centrum fazowego anten są lepiej poznane i dopracowane dla systemu GPS.
Jednakże już teraz w IGiG trwają prace nad doskonaleniem orbit Galileo z wykorzystaniem własnych implementacji modeli satelitów typu box-wing, aby lepiej uwzględnić wpływ działania ciśnienia słonecznego na satelity, oraz z wykorzystaniem kombinacji obserwacji mikrofalowych i laserowych do satelitów Galileo. Patrząc jednak na potencjał systemu Galileo, aktualną jakość pozycjonowania z wykorzystaniem depesz nawigacyjnych, stabilność zegarów atomowych oraz na postęp w rozwoju modeli stosowanych w opracowaniu danych, można mieć nadzieję, że już niebawem dokładność rozwiązań Galileo z wykorzystaniem produktów „final” osiągnie porównywalną lub wyższą dokładność niż GPS.

Całość testów pozycjonowania z wykorzystaniem systemów Galileo i GPS można znaleźć w najnowszym numerze czasopisma „GPS Solutions”:
Hadaś, T., Kaźmierski, K., Sośnica, K. (2019) Performance of Galileo-only dual-frequency absolute positioning using the fully serviceable Galileo constellation. GPS Solutions 23: 108. https://doi.org/10.1007/s10291-019-0900-9.

Testy zostały przeprowadzone w programie GNSS-WARP (Wrocław Algorithms for Real-Time Positioning) – oprogramowaniu opracowanym i rozwijanym w IGiG. Prace zostały przeprowadzone w ramach projektu naukowego finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki „Wyznaczanie globalnych parametrów geodezyjnych z wykorzystaniem systemu satelitarnego Galileo” oraz w ramach projektu EPOS-PL.

Źródło: IGiG


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ławice Chyba ryb ławice ;-)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Czekam aż będzie można ławice tyczyć GPS'em ;)
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS