Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-06-28 | GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Tomasz Hadaś doktorem habilitowanym

20 czerwca Rada Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przyznała stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie geodezja i kartografia dr. inż. Tomaszowi Hadasiowi z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki.


Ilustracja: Tomasz Hadaś doktorem habilitowanym <br />
Fot. Tomasz Lewandowski (UP we Wrocławiu)
Fot. Tomasz Lewandowski (UP we Wrocławiu)

Podstawą nadania stopnia był cykl publikacji pt. „Analiza źródeł błędów w precyzyjnym pozycjonowaniu techniką GNSS Precise Point Positioning i nowe sposoby ich redukcji”.

Tomasz Hadaś jest absolwentem WIKŚiG UP we Wrocławiu (2009, specjalność geoinformatyka). W 2015 r. na tym samym wydziale obronił pracę doktorską pt. „Doskonalenie metod precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego GNSS w czasie rzeczywistym”.
W IGiG pracuje od 2011 r., początkowo na stanowisku asystenta, a następnie (od 2015 r.) – adiunkta.

Najważniejsze osiągnięcia naukowo-badawcze Tomasz Hadasia to rozwój autorskiego oprogramowania GNSS-WARP do pozycjonowania PPP (Precise Point Positioning) oraz współautorstwo serwisu HORION-PL v2.0 umożliwiającego eliminację opóźnienia jonosferycznego wyższego rzędu z obserwacji GNSS przesłanych w pliku RINEX.
Tomasz Hadaś jest autorem lub współautorem 116 publikacji, odbył 4 zagraniczne staże naukowe, a także uczestniczył w 4 międzynarodowych i 6 krajowych projektach badawczych. Jest członkiem International GNSS Service (IGS) oraz International Association of Geodesy (IAG).

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

na wszystkich uczelniach niestety zle się dzieje. Młode wilczki zobaczyli,że na uczelniach można teraz niezle chałturzyć a tym samym lepiej zarobić niż w tzw. produkcji. Poza tym można niezle brylować i udawać, że się zna na wszystkim. Co chyba wszyscy widzą.
  
WTF Degradacja...
    1 
 1 
powinno się też wprowadzić habilitacje hurtowe. przykładowo: 6 współautorów pragnie habilitacji na podstawie swoich wspólnych 15 artykułów. powołuje się jedną komisję i standardową liczbę recenzentów. tworzy się tabelkę, gdzie każdemu liczy się punkty i procenty i faktory, i impakty. wychodzi w sumie 752% i na podstawie tego nadzwyczajnego wyniku rada wydziału nadaje 6 stopni doktora habilitowanego na jednym posiedzeniu. ranga polskiej nauki wzrasta, a kategoria naukowa A plus dla wydziału gwarantowana.
    1 
 9 
powinien jeszcze być tytuł Mentora Narodowego, najwyższy nadawany wyłącznie przez prezydenta lub przez aklamację przez zgromadzenie narodowe tytuł naukowy za szczególnie wybitne osiągnięcia dla kraju. :):):)
  
 7 
... przy habilitacjach w wieku przedszkolnym, to obok profesora belwederskiego będzie trzeba stworzyć jakiegoś jeszcze: moze profesora rady UE albo profesora dumy państwowej.
  
 8 
Habilitacja na wykopie Wow, z pozoru nudny temat, a jaka dyskusja się tutaj rozgorzała :D Jeszcze z 50-60 komentarzy i link ten znajdzie się na wykopie albo na onecie :D
    1 
 4 
Mądrości można też było znaleźć w listach otwartych Waldemara. Nie ma to jak robić z siebie posmiewisko pod nazwiskiem. I będzie jeszcze długo zbierał tego żniwa.
  
 4 
taaaa , bo mądrości to tylko na uniwersytetach, a najlepiej na upr we wrocławiu, tam już niedługo sami habilitowani i profesory.
    2 
 13 
czytałem kiedyś "mądrości" na geoforum. wypowiadają się na wszystkie tematy ale zawsze anonimowo ;)
    9 
 3 
słuchałem kiedyś "wykładu" jednego b. znanego prof. z wrocławia. chłop płodzi książki na wszystkie tematy, a nie wie podstawowych rzeczy o praktyce geodezji. aż trudno w to uwierzyć, ale momentami opowiada takie farmazony, że uszy więdną... od tamtej pory nie mam złudzeń, to opowiadanie studentom, że zawodu nauczą się w praktyce. no nauczą, bo w szkole nikt ich tego zawodu nie nauczy. w szkółkach prywatnych sprzedają dyplomy, to uczyć nie muszą, a w tzw. uznanych uczelniach nie uczą, bo nie potrafią. :-)
    4 
 12 
Gratuluję Gratuluję!
    10 
 3 
Profesura No to w takim razie kiedy profesura? Za 3 lata?
    6 
 4 
No tak zapomniałem, że geodezja to tylko PODGiK i wszyscy, którzy tam stoją w kolejce to wszystkie rozumy na świecie pozjadali.
    4 
 4 
@123 w moim podgik nigdy nie widziałem żadnego nauczyciela akademickiego. co oni by tam robić mieli? pytać o drogę? a studentów też ubywa, bo jak ich uczą takie gwiazdy, jak ten habilitant krotko po 30, to nie mają pojęcia czym jest podgik. :-))
    2 
 11 
Ostatnio nawet nie czytam polskiej twórczości naukowej dotyczącej geodezji. Szkoda mi nerwów. Sposób kopiowania i wykoślawia nią tego co jest na zachodzie osiągnął już chyba maksymalny limit. Dobrze jeśli rzeczywiście ktoś coś robi szczególnie jeśli badania mają aspekt nie tylko teoretyczny. Ale niestety to rzadkość.
    1 
 9 
Proponuję powołać Społeczny Komitet Do Spraw Odbierania Habilitacji i Profesur, w skład którego może wejść każdy, kto skończył studia geodezyjne i umie sklecić zdanie po polsku (niestety na tym drugim kryterium spora część wpisujących niniejsze komentarze by poległa). Co do doświadczenia zawodowego to polecam poczytać komentarze mniej więcej sprzed roku, że prowadzący na uczelniach stoją w tych samych kolejkach w ODGiK co studenci i jest to nie wiadomo jaka patologia, wiec zgadzam się, że wpisy tu umieszczone to zwykły hejt.
    5 
 10 
Publikowanie w zespołach międzynarodowych jest obecnie normą w wiodących zespołach badawczych. Można przejrzeć sobie publikacje w czasopiśmie, które jest uważane za najbardziej prestiżowe w geodezji: Journal of Geodesy, który jest prowadzony przez IAG oraz sprawdzić ile publikacji jest indywidualnych, a ile zespołowych: https://link.springer.com/journal/190/onlineFirst/page/1 Samodzielność naukowa nie polega na tym, że każdy pracuje tylko indywidualnie, ale na tym, że jest się liderem zespołu badawczego np. w projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz potrafi się koordynować pracę poszczególnych członków zespołu, w skład którego wchodzą czasem przedstawiciele z różnych krajów, uniwersytetów, a także firm (dotyczy to zwłaszcza badań stosowanych finansowanych przez ESA). Prace indywidualne są standardem w humanistyce, a nie w naukach ścisłych czy technicznych. Dlatego powstające publikacje powinny uwzględniać wkład wszystkich członków zespołu badawczego.
    9 
 8 
Komentarz Teraz to każdy widzi się w roli eksperta oraz każdy chciałby oceniać wnioski habilitacyjne. Należy się jednak przyjrzeć jak wygląda procedura. Habilitacja jest nadawana na podstawie uchwały komisji habilitacyjnej. W skład takiej komisji wchodzą 3 osoby powołane przez radę przeprowadzającą przewód oraz 4 osoby z zewnątrz powołane przez centralną komisję ds. stopni i tytułów. Czyli większość jest spoza uczelni. Ponadto tylko 1 recenzent może być powołany przez uczelnię macierzystą, a pozostałych 2 przez CK. W tym postępowaniu habilitacyjnym był jeden negatywny głos przeciw nadaniu habilitacji. Pozostali recenzenci byli za, komisja była za. Rada wydziału powinna głosować tak jak zewnętrzna komisja habilitacyjna powołana przez centralna komisję. Jeśli postąpi inaczej, grozi jej nawet odebranie uprawnień habilitacyjnych.
    8 
 5 
odp: Komentarz I co z tego że tylko jeden był przeciw? Czytając co napisał ten "Jeden Przeciw" zadałbym pytanie; a z jakich powodów Ci pozostali byli za? Może to ich należy przegonić od takich recenzjiza naukową bylejakość i nierzetelność?
  
szanowna rado wydziału, w igig na upr juz 15 doktorantów czeka na habilitację. czas już wzmocnić ten wyjatkowy instytut. po co im doktoraty, habilitujcie ich od razu. przy okazji dajcie w końcu szanse temu, no, geodecie powiatowemu.
    1 
 9 
Dobra zmiana Ciekawe jakby tę sytuację skomentował minister Gowin... Ponoć miało być lepiej w polskiej nauce...
  
 4 
Habilitacje na UP Zrobiliście z nauki cyrk. Jako kierownik cyrku namawiam radę Naukową UP od geodezji do dawania habilitacji zamiast tytułów inżyniera geodezji.
    3 
 9 
Habilitacja Temat rozprawy doktorskiej Pana Hadasia jest niemal identyczny co habilitacji. Czy to tak przystoi? Gdzie tu etyka?
    1 
 6 
Magister Kazimierski na habilitowanego !! Rado Wydziału - dajcie magistrowi Kazimierskiemu habilitację - natychmiast !!
  
 6 
rado wydziału, nie podążaj tą drogą! już i tak jest wiele kontrowersji, co do waszych decyzji habilitacyjnych. najuczciwiej byłoby teraz uhonorować pana magistra inżyniera Kazimierskiego również habilitacją.
    2 
 10 
Pan Waldemar to ten sam co najpierw krytykował w listach otwartych GUGiK za milionowe przetargi na informatykę a teraz jako GGK je podpisuje utracajac przetargi na geodezje ?
    1 
 6 
figaro bo wrrrr to tak zwany społecznie zaangażowany :) Sam nic nie zrobił ale innych rozliczy. Tacy teraz rządzą Polską. Co w stanie wojennym wstawali w południe a mamusia śniadanko podawała.
    2 
 6 
a wrrr to ten sam czytelnik co gugik sp zoo ?
    2 
 5 
No chyba jeśli chodzi o habilitację to np. wiadomo że np. Koncepcja i wdrożenia technologii GEO-MAP? jest działaniem czysto naukowym. Tendencja do spłycania nauki w kraju postępuje.
    5 
 6 
Naukowa patologia W uniwersytecie przyrodniczym (geodezja) od kilku lat wypracowano patologiczny system nadawania stopni naukowych - szczególnie habilitacji. Opiera się on o pisanie artykułów przez wielu autorów (nawet kilkunastu do jednego artykułu, nawet z dziwnymi udziałami - po 1% - łatwie wtedy łapać kolejne cytowania), systemu wzajemnych cytowań, brakiem samodzielnych publikacji, książek, podręczników skryptów, "nabijania" liczby publikacji poprzez abstrakty (bez całego artykułu), robienia habilitacji w 2-3 lata i co w tym najgorsze - to Rada Wydziału !, która to wszystko akceptuje - nadając kolejne stopnie, bez rzetelnej weryfikacji, kolejnym chętnym. Czas to skończyć.
    3 
 9 
Habilitacja się nie należy ! Pan doktor Hadaś nigdy nie opublikował tylu artykułów. Jak widać z recenzji - 96 z nich to są tylko streszczenia (kilka wierszy) wystąpień na konferencjach - bez tekstu referatu, których zresztą w znacznej większości nie wygłosił. W rzeczywistości napisał jedynie 20 artykułów z blisko 30-toma współautorami !. Samodzielnych publikacji ma JEDYNIE JEDNĄ !!! Jemu się habilitacja po prostu nie należała. Radzie naukowej UP należy jak najszybciej odebrać uprawnienie do nadawania stopni naukowych, bo "jutro" zrobią habilitowanymi studentów drugiego roku. Pan Dziekan powinien się poważnie zastanowić co robi !
    4 
 11 
hejt , dobre. :-)) szaleństwo habilitacji i brak praktyki wśród kadry uniwersyteckiej... to nie hejt, to fakty. a do tego procesory nie muszą wykazywać znajomości przepisów w zakresie geodezji w postępowaniu przed nadaniem uprawnień. absurd.
    3 
 16 
Ale hejt Oj, oj, ale tu hejtu, żółci, jadu. Nie wiem czym to podyktowane? zazdrością skoczybruzdów z tych ,,lepszych" uczelni pwr i agh co to jadą na tzw. ,,renomie". IGiG na Up Wr to w tej chwili czołowa placówka jeśli chodzi o geodezję wyższą. Z geodezyjnym pozdrowieniem życzę mimo wszystko miłego weekendu i dajcie na luz
    16 
 7 
prof. Wolniewicz miewał b. krytyczne opinie, ale miewał też rację. ja bym postawił pytanie takie, co nasi profesorowie z geodezji wiedzą o tym zawodzie? gdzie praktykują, jak korzystają z przepisów, jak rozwiązują codzienne problemy wykonawstwa? skoro prof. medycyny praktykują, skoro prof. prawa praktykują... a geodezja jest zawodem praktycznym. to gdzie praktykują nasi profesorowie i habilitowani doktorzy?
    8 
 10 
Teraz to łatwiej zrobić doktorat niż zdać uprawnienia geodezyjne. Dokąd to zmierza? Tak działają dyrektywy UE, trzeba ogłupić społeczeństwo i zniszczyć elity intelektualne. Ja to mogę sobie pisać ale posłuchajcie autorytetu: https://www.youtube.com/watch?v=V59cyS-u35s
    2 
 16 
sypnęło tymi habilitacjami na upr. zaraz pewnikiem kolejne... to już tam niedługo same profesory zostaną i to od geodezyji i grawimetryji. ciekawe kiedy zaczną budować polski system nawigacji satelitarnej?
    3 
 13 
dać habilitację mgr. inż. Kazimierskiemu.
  
 20 
Habilitacja Przeczytajcie negatywną recenzję prof. Spechta tej habilitacji http://www.aqua.up.wroc.pl/p/nauka/awanse/habilitacje/tomasz_hadas/recenzja_hab_t_hadasia_-_c_specht.pdf
    4 
 15 
100 Ile tych prac ? Chyba zaliczyli mu ogłoszenia z gazet o wywozie gruzu. Ponad 10 rocznie? Co za nonsens! To na pewno nie są prace badawcze.
    3 
 12 
a ja się zastanawiam, jakie ten pan ma doświadczenie w zawodzie? kto tam na tym upr w ogóle geodezji uczy dzisiaj? może już powinni zmienić profil studiów, bo z geodezja mają one coraz mniej.
    2 
 13 
Habilitacja Poza osiągnięciem, dorobkiem, jest jeszcze popularyzacja i osiagniecia organizacyjne. Tego Pana poza Wrocławiem to nikt prawie nie zna. Ach co można w trzy lata zrobić takiego znaczącego. Na UPr we Wrocławiu wszyscy tacy młodzi habilitowani. Oj moze reforma to ukruci...
    2 
 10 
igig2 Produkcja tytułów niemająca nic wspólnego z nauką :D
    3 
 15 
igig we wrocławiu się tak prężnie rozwija, że ja osobiście czekam na nobla. nie zawiedźcie mnie chłopaki, no i dziewczyny, jak już się sshabilitują i sprofesorują.
    1 
 15 



zobacz też:

Wkraczając w erę multi-GNSS

Obecnie w przestrzeni kosmicznej znajduje się ponad 100 satelitów różnych systemów GNSS. Ich zbiorcze wykorzystanie...

Naukowcy z Wrocławia nagrodzeni przez Europejską Agencję Kosmiczną

W dniach 25-27 października w Walencji odbyło się 6. Międzynarodowe Kolokwium...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Stanisław Solski pisał: ?łokcia ćwierć dzieli się na sześć części, które calami zowiemy...?? Ponieważ łokieć miał 59,5 cm, cal odpowiadał długości 2,5 centymetra.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Skórczyński (1930-2020)

Aleksander Skórczyński (1930-2020)
Wieloletni nauczyciel akademicki Politechniki Warszawskiej, specjalista z zakresu teorii wyrównania, analizy dokładności układów geodezyjnych oraz geodezyjnych pomiarów szczegółowych. Urodził się w 1930 r. we Włocławku. W 1956 r. uzyskał tytuł...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1858
Francuski fizyk Joseph Charles d Almeida przeprowadził projekcję obrazu anaglifowego (stereoskopowego); obraz z dwóch przeźroczy przepuścił przez filtry: czerwony i niebieski.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2