wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-25| GIS

W Geoportalu odczytasz wysokość terenu

Geoportal.gov.pl oferuje nową warstwę, która pozwala odczytać wysokość terenu w dowolnym punkcie leżącym na terytorium kraju.


W Geoportalu odczytasz wysokość terenu <br />
Przykład wykorzystania funkcji
Przykład wykorzystania funkcji
W Geoportalu odczytasz wysokość terenu <br />
Porównanie odczytu wysokości z WMS-a i z mapy topograficznej
Porównanie odczytu wysokości z WMS-a i z mapy topograficznej

Wysokość punktu wyznaczana jest na podstawie algorytmów interpolacyjnych przygotowanych na podstawie numerycznego modelu terenu z siatką 1 m x 1 m.

Jak skorzystać z nowego narzędzia? Klikając w dowolny obszar w Polsce, przy włączonej warstwie „Numeryczny Model Terenu” wyświetli się informacja m.in. ze współrzędnymi prostokątnymi miejsca kliknięcia w układzie 1992 oraz wysokość terenu wyznaczona w układzie wysokościowym PL-KRON86-NH.

Funkcja ta bazuje na usłudze WMS dostępnej pod adresem: http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/NumerycznyModelTerenu. Można ją zatem zastosować w dowolnym oprogramowaniu wykorzystującym standard WMS. Jak zapowiada GUGiK, w przyszłości serwis ten będzie rozwijany m.in. o inne systemy wysokościowe, w których będzie zwracana jest wysokość terenu.

Oczywiście wysokości terenu można w Geoportalu odczytać również z mapy topograficznej dostępnej w grupie warstw „Dane topograficzne”. Jak widać na załączonej ilustracji, obie metody pozwalają na uzyskanie zbliżonych wartości. GUGiK zwraca jednak uwagę, że nowa funkcja pozwala na szybkie i sprawne określenie wysokości dowolnego punktu, co w przypadku map topograficznych wiązałoby się z dodatkowym manualnym wyznaczeniem wysokości na podstawie warstwic lub punktów o znanych wysokościach.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS