Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-25| GIS

W Geoportalu odczytasz wysokość terenu

Geoportal.gov.pl oferuje nową warstwę, która pozwala odczytać wysokość terenu w dowolnym punkcie leżącym na terytorium kraju.


W Geoportalu odczytasz wysokość terenu <br />
Przykład wykorzystania funkcji
Przykład wykorzystania funkcji
W Geoportalu odczytasz wysokość terenu <br />
Porównanie odczytu wysokości z WMS-a i z mapy topograficznej
Porównanie odczytu wysokości z WMS-a i z mapy topograficznej

Wysokość punktu wyznaczana jest na podstawie algorytmów interpolacyjnych przygotowanych na podstawie numerycznego modelu terenu z siatką 1 m x 1 m.

Jak skorzystać z nowego narzędzia? Klikając w dowolny obszar w Polsce, przy włączonej warstwie „Numeryczny Model Terenu” wyświetli się informacja m.in. ze współrzędnymi prostokątnymi miejsca kliknięcia w układzie 1992 oraz wysokość terenu wyznaczona w układzie wysokościowym PL-KRON86-NH.

Funkcja ta bazuje na usłudze WMS dostępnej pod adresem: http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/NumerycznyModelTerenu. Można ją zatem zastosować w dowolnym oprogramowaniu wykorzystującym standard WMS. Jak zapowiada GUGiK, w przyszłości serwis ten będzie rozwijany m.in. o inne systemy wysokościowe, w których będzie zwracana jest wysokość terenu.

Oczywiście wysokości terenu można w Geoportalu odczytać również z mapy topograficznej dostępnej w grupie warstw „Dane topograficzne”. Jak widać na załączonej ilustracji, obie metody pozwalają na uzyskanie zbliżonych wartości. GUGiK zwraca jednak uwagę, że nowa funkcja pozwala na szybkie i sprawne określenie wysokości dowolnego punktu, co w przypadku map topograficznych wiązałoby się z dodatkowym manualnym wyznaczeniem wysokości na podstawie warstwic lub punktów o znanych wysokościach.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS