wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-11| GIS, Mapy

Sieć drogowa w Geoportalu będzie bardziej aktualna

Na mapach Geoportalu trudno dostrzec nowe inwestycje drogowe, nawet te oddane do użytku kilka lat temu. GUGiK podjął właśnie działania, by to zmienić.


Sieć drogowa w Geoportalu będzie bardziej aktualna

Pierwszym krokiem, by rozwiązać ten problem, jest użycie danych otwartego projektu kartograficznego OpenStreetMap. Dzięki nim na Geoportalu widoczne stało się wiele nowych dróg ekspresowych i krajowych, ale także inwestycje na drogach lokalnych. Można je przeglądać na warstwie „Sieć drogowa OpenStreetMap”, która jest nałożona na dotychczasową wizualizację Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych. Oprócz tego w Geoportalu pojawiła się możliwość włączenia widoczności mapy Polski bazującej wyłącznie na danych OSM.

Jak informuje GUGiK, ma to być tymczasowa sytuacja, szykowane są bowiem rozwiązania systemowe, które poprawią aktualność danych topograficznych w Geoportalu. Jak można się domyślać, chodzi tu m.in. o procedowaną właśnie nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która ma uprosić aktualizowanie bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do pozdrawiam dziękujemy za akwizycję twoich możliwości, skontaktujemy się jak już proces rekrutacji się zakończy.

Skoro jednak rozmowa zeszła na OSM to sprawdziłem wczoraj wieczorem timestampy w tych danych i wyszło że 5% nodów w danych na województwie pomorskim było zaktualizowanych w przeciągu ostatnich 6 miesięcy, przy czym w większości były to przeładowane dane z teryt, zmiany i dopisanie kodów pocztowych, ,punktów adresowych, wprowadzenie większych elementów liniowych oraz aplikacją na Androida dla strażaków czyli hydranty i dane z BING plus wiedza własna cokolwiek to znaczy. Geograficznie zmiany skupione były wokół ośrodków miejskich. Zauważ, że dane te przeładowywane są z rejestrów państwowych więc twierdzenie że może ich nie być nieco podcina sposób w jaki dane OSM są zbierane i aktualizowane. Skoro BDOT10k ma być za darmo wypada się chyba ludziom związanym z OSM tylko cieszyć. Będą mogli aktualizować obszary poza miastami. Dla naszego wspólnego dobra.

obywatelu daleki byłbym od postrzegania intencji we wpisach zamiast ich treści. Skoro blog nie działa to trzeba go poprawić. Natomiast zadania państwa wymagają finansowania. To jest oczywiste. Jeśli chodzi o BDOT10k to aktualizacje są wykonywane często i jak na razie na znaczącej części kraju są wykonywane z Regionalnych Programów Operacyjnych, które rządową kasą nie jest. Są też wykonywane z pieniędzy rządowych i dobrze. Rozmiar tych aktualizacji możesz zobaczyć na geoportalu w zakładce monitoring pozyskania danych - zaznacz wszystkie podwarstwy planowane. Natomiast twierdzenie o "chęciach" urzędów marszałkowskich tak jak twierdzenie w wywiadzie GGK o "wymówkach" to elementy ocenne nacechowane emocjonalnie, które są indywidualną i błędną oceną sytuacji ludzi którzy tematem się nie zajmują. Za to niezmiernie chętnie się o tych tematach wypowiadają. Że wspomnę pewnego pana z przepaską na włosach i formalne spotkanie rad i zespołów.

@obywatel to doskonały pomysł, dlaczego mamy być na łasce marszałków, którzy łaskawie zrobią jak im sie da kasę, ale zrobią to 2-3 razy drożej i wolniej.

prosty komunikat Może trzeba było nie oddawać pieniędzy i nie zrywać umów. Teraz postęp w aktualizacji będzie zależał od stanu finansów i chęci urzędu marszałkowskiego, a dla samorządów jest to tylko zadanie zlecone. Będzie kasa z rządu to będzie aktualizacja. Z drugiej strony rząd może się dzisiaj zastanawiać poco wywalać pieniądze jak jest na rządowym portalu gotowa baza? Ja by nie dał kasy. Bez BDOT10K da się żyć.

dlaczego z poniższego posta zionie nieukrywana satysfakcja, że ludzie działający społecznie nie pilnują bloga 24h. Czyżby była to wypowiedź wysokiej klasy specjalisty od BDOTu udowadniającego swoją rację bytu?

Odwiedziłem bloga i zobaczyłem takie coś pg_affected_rows(): 4 is not a valid PostgreSQL result resource in /var/www/localhost/blog/wp-content/pg4wp/driver_pg sql.php on line 64 może akurat inżynierowi odpowiadający za pracę serwerów odpoczywają.

odpowiedzialność amatorów za BDOT? OSM Zarządzany przez społeczność Społeczność OpenStreetMap jest różnorodna, zaangażowana i każdego dnia coraz większa. Wśród edytujących mapę są amatorscy kartografowie, specjaliści GIS, inżynierowie odpowiadający za pracę serwerów OSM, osoby tworzące mapy obszarów dotkniętych klęskami żywiołowej dla potrzeb służb ratunkowych oraz wielu innych ludzi. Aby dowiedzieć się więcej na temat wspólnoty, odwiedź Blog OpenStreetMap, blogi użytkowników, blogi społeczności oraz stronę OSM Polska.

@wspolczuje Nie podam ci na forum konkretnych powiatów bo obawiam się konsekwencji. A gugikowi nie "przykładam", bo dzięki jego niektórym naprawdę zaangażowanym pracownikom ten wóz jeszcze jedzie. Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem to piszę o niewystarczającym finansowaniu zadań rządowych na poziomie województw. Zadzwoń do ośrodków wojewódzkich i zapytaj u nich o aktualność baz, wtedy dowiesz się jakie powiaty czekają w kolejce do załadowania do systemu gugik, jaka jest tego przyczyna nie wiem i nie oceniam. a co do kompleksów... to fakt, brak wystarczających środków finansowych żeby zrealizować zadania narzucone przez innych i ciągła presja sprzyja ich powstawaniu ;) pozdrawiam i życzę miłego dnia.

@czekista widzę w pozdrawiaczu wielkie ego i beczkę jadu, nie wiem jak człowiek sobie z tym wszystkim poradzi. Mam nadzieję, że go ego nie rozsadzi.

wyjaśnienie dla normalnych czytelników cytowałem pozdrawiacza

Gmach GUGiK ma jaki ma. I wygląda jak wygląda. Właśnie tak jak piszesz.

Towarysze na traktory! Myślicie, jak chcecie, wygenerujcie, itd. Wicie rozumicie

Współczuję zadzwoń do mnie i powtórz to przez telefon. Szczegółowo Ciebie poinformuje zarówno ile maili nie miało odpowiedzi, jakie powiaty czekają, ile lat nie jest realizowane porozumienie, oraz jak pewien system po załadowaniu zmienia dane w tym te związane z cyklem życia i co się w związku z tym dzieje z danymi. Mam w nosie co myślicie zapewnijcie dobre dane i działające usługi skoro juz sie nimi chwalicie. Działające dłużej niz oglądalność na Twitterze. A jesli chcecie ze mna rozmawiać to zacznijmy od polozenia na stol planu aktualizacji map topograficznych 25k, 50k, 100k i bdoo. To jest wasze zadanie. Wygenerujcie to sobie z osm bo nie ma takich danych. GUGiK do dzis ich nie wytworzył.

pozdrawiam mirku czyli nie wiesz czy coś czeka czy nie. Na wszelki wypadek przyłożę gugikowi. Jeśli to sposób na wyleczenie kompleksów, to ok.

Sprawozdanie Ale jak pokaże się podległemu ministrowi co się zrobiło, jak wygląda geoportal to minister będzie zadowolony. Liczy się PR czyli tzw. czubek góry lodowej. Dlatego że czubek góry lodowej widzą wszyscy a mało kto wnika na czym ten czubek góry jest zbudowany.

OMG! OSM może służyć jako tło, ale nigdy nie powinno zasilać baz krajowych. Te dane mają tyle wspólnego z rzetelną informacją geograficzną, co zawodnik sumo z tańcem w balecie. Jeśli ktoś jako budynki wprowadza tymczasowe kontenery budowlane, a później jakiś Pan proponuje wykorzystanie OSM w zasilaniu BDOT10k czy modelowaniu 3D do Smart City, to nie wiem w jakim kierunku my zmierzamy. Ilość na medale, jakość poszła w zapomnienie, wstyd...

GDDKiA - czyż to nie ona właśnie powinna systematycznie zasilać wszelakie państwowe rejestry w aktualne dane o sieci drogowej? Dlaczego tego nie robi? Może się w GDDKiA opierniczają na maksa i nie mają co przekazać.

A to już trzeba gugiku się zapytać. Nikomu się nie chwali tak chętnie jakich danych nie załadował. Ale po nowelizacji latwo to będzie sprawdzić bo dane źródłowe będą bez licencji. Nawet taki automatyczny monitoring zrobię.

mirek a które powiaty czekają w GUGiKowej kolejce?

co my byśmy uczynili bez tych marszałków i ich GISów i baz topograficznych. Załamanie gospodarcze bez mała.

@ciekawski BDOT10k aktualizują na bieżąco marszałkowie w trybie dopuszczonym przez zapisy pgik, robią to w zakresie takim na jaki wystarczają im środki z dotacji rządowej, ponieważ co istotne to jest zadanie rządowe zlecone samorządom. Jako że dotacje rządowe na zadania zlecone z zakresu geodezji i kartografii są na skandalicznie niskim poziomie marszałkowie dopłacają do tych zadań. Kto zatem jest Twoim zdaniem odpowiedzialny za jak tu inni piszą nieaktualne bazy? Poza tym jak zauważyli również inni poprzednicy często GUGiK nie nadąża z ładowaniem danych do swoich systemów, które dostarczają im na bieżąco marszałkowie.

aktualizacja bdot10k A ja zadam proste pytanie. Kto jest odpowiedzialny za BIEŻĄCĄ aktualizację baz 10k ?. Kto bierze za to pieniądze ?. czy ktoś za coś odpowiedział w geodezji ?

Warstwa OSM może być warstwą pomocniczą a nie domyślną tak jak w tej chwili zostało to uczynione.

5347 jasne, lepiej aby obowdnic epojawiły się za 3-4 layta jak wlaśnei będa remontowane:-)

Rozwiązanie Podłączenie OSM nie jest żadnym rozwiązaniem problemu. Na czyjeś pracy tzn. ludzi aktualizujących dane OSM urząd próbuje ratować swój wizerunek. Smutne.

MCh kto to jest kartograf uprawniony ? Dane źródłowe zawierają w miarę aktualne elementy, ale nie są ładowane do geoportalu albo są ładowane po jakimś czasie. Dane źródłowe będą aktualizowane po zmianie ustawy w miarę szybko. Problem widzę w czasie ładowania aktualizowanych danych do KSZBDOT i proponuje już teraz GUGiKowi myśleć jak ten problem rozwiązać żeby efekty tych aktualizacji były widoczne w geoportalu.

~ Ja nie twierdzę, że dodanie OSM do geoportalu rozwiązuje problem. Wręcz przeciwnie, obnaża słabości obecnie funkcjonujących ram prawnych. Uważam, że przepisy powinny być tak skonstruowane aby to rządowe dane cechowały się najwyższą jakością i aktualnością. Abonamencik dla wykonawców to tylko jeden pomysł. Równie dobrze sprawdzilyby się mikroplatnosci np. dla kartografow uprawnionych za najmniejsze nawet zasilenie zasobu. Tylko wiecie jak jest, OSM jest jeden jedyny, daje użytkownikom za free narzędzia do edycji i weryfikacji spolecznosciowej i dzięki temu widzimy efekty. U nas takie rozwiązanie bije w zbyt dużo grup interesów.

Niestety ale ten kto tworzy przepisy odpowiada za nie. Natomiast kontrolerzy sprawdzają czy owe nielogiczne, złe, przestarzałe przepisy są przestrzegane. Jeśli uważasz że przepisy są nieważne to jedz na czerwonym świetle, 120 na godzinę po mieście. To tylko kwestia czasu żebyś poczuł konsekwencje swojego postępowania. Natomiast przepisy zobowiązują GUGiK do utrzymywania w aktualności kopii zintegrowanej BDOT10k czego nie robi, bo nie dość że nie potrafi wystąpić o dane do zasilenia to jeszcze się żali że nie załadował tego co jest. A już opis powyżej że poprzez załadowanie jakiejś dodatkowej warstwy OSM coś się z jakością danych na serwerach geoportalu rozwiązało to już twierdzenie nie tyle bezczelne co opierające się na założeniu że ciemny lud wszystko kupi.

urażony masz rację, lepiej nielogicznie, źle, przestarzale, byle zgodnie z przepisem. Czy jakiś przepis zabrania GGK podłączać OSM? Tylko proszę o artykuł. Pozdrawiam

Aktualizacja W takim razie zgodnie sugestią MCh czekamy na rozpisanie zamówienia przez GUGiK na cykliczną aktualizację baz (takiego abonamenciku :-). Czas najwyższy. Powodzenia

Po co w takim razie GUGiK? Skoro urząd nie jest w stanie przez lata wklepać w swoje mapy podstawowych danych, jakimi jest sieć drogowa, to może lepiej w ogóle by się w to nie bawił. Mamy już prawie połowę sierpnia, a państwowy rejestr granic nadal nie ma naniesionych wszystkich zmian, które weszły w życie 1 stycznia. To są rzeczy, które można by zaktualizować w kilka dni siłami małego zespołu. No, ale tu się nie da, bo to najjaśniejszy urząd centralny i on się nie będzie babrał czymś takim, jak samodzielna aktualizacja map. I w związku z tym mamy takie badziewie. Może przemianować to na Główny Urząd Geodezji i Kartografii Historycznej, wtedy będzie wiadomo, że to dane nadające się jedynie do analiz historycznych.

Propozycja Na warstwie OSM są też aktualniejsze dane adresowe. Aktualniejsze bo pobierane bezpośrednio z gmin. Proponuję warstwą z OSM zastąpić warstwę nieaktualnych danych adresowych z geoportalu. Ponadto warstwy z OSM szybciej się wczytują.

~ Popieram takie działania GGK. To są jasne sygnały, że facet ma świadomość czegoś takiego jak stan aktualności danych. Zastanówmy się... obracamy się w gąszczu przepisów, zamówień publicznych, rekojmi i gwarancji za nasze produkty a goście stowarzyszeni przy OSM z pasji lub przy piwku na jakimś meetingu dostarczają nam dużo sprawniej dokładne dane przestrzenne. Nie wińmy ich za to tylko bierzmy dobry przykład. Co szkodzi marszałkom lub GUGiKowi rozpisać zamówienie na cykliczną aktualizację baz. Taki abonamencik u jednego lub kilku podmiotów, którzy mając stosowne uwarunkowania prawne zapewnią poziom jakości nie gorszy niż entuzjaści OSM. Według mnie wystarczy tylko zechciec to zrobić i podejść do tego mniej produktowo a bardziej systemowo. Powodzenia!

No tak brak aktualizacji swoich geoportalowych baz przez gugik spowodował takie nerwowe reakcje. Dane są tylko jakoś nie daje się ich ostatnio załadować. Ale to nic dziwnego jak niektórzy studiują psychologie i urologie zamiast zająć się robotą.

@Gymfit lepiej nie dyskutuj z przygodnymi "wielbicilami" bo to ludzie z wielkimi problemami i na geoforum odreagowują swoją agresje. Nekają kogo popadnie za cokolwiek. Takie typy osobowości o cechach socjopatycznych. Lepiej omijać szerokim łukiem.

Gymficie GGK ma pewne zadania ustawowe, których nie wykonuje. Może sobie podłączyć dowolne usługi oparte o osm, ale wbrew temu co twierdzi autor tego artykułu nie rozwiązuje to żadnego problemu. Co zaś do twojej jakże śmiałej uwagi o rozporkach rozumiem że wszedłeś w wiek w którym ci to doskwiera i musisz dzielić się swoimi rozterkami ze wszyskimi. Tylko współczuć.

podoba mi się współpraca z OSM było spotkanie GGK z OSM i widzę, że są efekty. Panie "uwielbiam..." nie pusz się tak, bo to pierwszy GGK, który chce coś z OSM robić. Poprzedni prezentowali twój poziom i traktowali OSM jak konkurencję. Bardzo mnie cieszy zdroworozsądkowe podejście. Pochwalam też usługi zbiorcze bo pozwalają budować jeszcze sprawnie warstwę osm. Aha i nikt nam za tworzenie osm to nie płaci, w przeciwieństwie, jak sądzę po tonie wypowiedzi, do ciebie, twórcy danych bdot10k. Pozdrawiam i więcej luzu, bo ci rozporek pęknie.

Jak GUGiK załaduje czekające na ładowanie dane bdot10k to nie trzeba będzie czekać. Niech podejmie takie działania a nie podłączanie warstw z osm.

Czyli jednak było można Brawo! No teraz to jest tak jak powinno być od dawna.

40 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS