wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-21| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma, Przetargi

Rusza teledetekcyjna inwentaryzacja polskich Tatr

Tatrzański Park Narodowy podpisał umowę o wartości ponad 3 mln zł na inwentaryzację oraz ocenę stanu zasobów przyrodniczych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych.


Rusza teledetekcyjna inwentaryzacja polskich Tatr <br />
 Contains modified Copernicus Sentinel data [2019]
Contains modified Copernicus Sentinel data [2019]

Prace polegać będą na pozyskaniu danych teledetekcyjnych oraz inwentaryzacji na ich podstawie stanu zasobów przyrodniczych i identyfikacji występujących zagrożeń. W ramach przetargu zostanie wykonane lotnicze skanowanie laserowe Parku, a ponadto pozyskane zostaną zdjęcia lotnicze – zarówno pionowe (w tym termalne i hiperspektralne), jak i ukośne.

W dalszym etapie prac na podstawie danych teledetekcyjnych oraz badań terenowych wykonane zostaną różnorodne mapy, które pokażą m.in.: zróżnicowanie roślinności (w tym np. występowanie gatunków inwazyjnych), proces sukcesji pierwotnej i wtórnej, zmiany górnej granicy lasu i kosodrzewiny, przekształcanie rzeźby terenu czy użytkowanie gruntu.

Prace mają zostać wykonane do grudnia 2021 roku i obejmą cały teren Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z 500-metrowym buforem.

W przetargu TPN wystartował tylko jeden wykonawca – tarnowska firma MGGP Aero. Wartość podpisanej z nią umowy opiewa na 3,34 mln zł, czyli niemal dokładnie tyle, na ile oszacował te prace zamawiający.

Przypomnijmy, że podobne zamówienia rozpisały również parki narodowe: Wigierski, Babiogórski, Wielkopolski oraz Ujścia Warty. Są one współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu „Ocena stanu zasobów przyrodniczych w parkach narodowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
kto ustawia ten wygrywa. i tak będzie w kolejnych kilku parkach narodowych
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
Dobrze, że cena mieści się u budżecie. Ostatnio dużo Zamawiających musi dokładać, ponieważ ceny są nawet 100% ponad budżet. Dlatego luz...i do roboty.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Dzisiaj jest pierwszy dzień wiosny i świeci słońce. Przypadek ?
 4 
odpowiedz zgłoś
Przypadek? "Wartość podpisanej z nią umowy opiewa na 3,34 mln zł, czyli niemal dokładnie tyle, na ile oszacował te prace zamawiający" :D
 4 
 10 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS