wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-12| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Przetargi

Analizy teledetekcyjne pomogą zbadać Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy chce wykorzystać nowoczesne technologie teledetekcyjne i fotogrametryczne do zbadania stanu przyrody w tym parku. Jego dyrekcja właśnie ogłosiła przetarg na te prace.


Analizy teledetekcyjne pomogą zbadać Wigierski Park Narodowy <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Projekt ma objąć powierzchnię ponad 158 km kw. – nie tylko obszar WPN, ale także fragmenty zlewni bezpośredniej jeziora Wigry i obszaru zlewni badawczej Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Wigry.

Realizację przetargu podzielono na 4 etapy. W pierwszym określona ma zostać szczegółowa metodologia pracy, w tym parametry danych teledetekcyjnych niezbędnych do pozyskania. Drugi obejmuje zebranie danych przestrzennych, w tym wykonanie nalotów fotogrametrycznych oraz przeprowadzenie terenowych kampanii pomiarowych. Park chce pozyskać m.in.: pionowe zdjęcia lotnicze w zakresie widzialnym (piksel 10 cm) i bliskiej podczerwieni (20 cm), zdjęcia ukośne, chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego (o gęstości nie gorszej niż 12 pkt/m kw.), a także zobrazowania hiperspektralne i termalne.

W trzecim etapie na podstawie pozyskanych materiałów opracowane zostaną tematyczne warstwy GIS – zarówno rastrowe, jak i wektorowe. Będą one prezentować takie zagadnienia, jak: dynamika rzeźby, kondycja roślinności, zmiany zasięgu lasów, identyfikacja procesów sukcesji pierwotnej i wtórnej, zróżnicowanie uwilgotnienia siedlisk hydrogenicznych czy charakterystyka parametrów fizycznych wód.

W ostatnim etapie wykonawca dostarczy raport z wykonanych prac oraz aplikację do wyświetlania lotniczych zdjęć ukośnych i modeli 3D, a także przeprowadzi szkolenia. Realizacja prac powinna się zakończyć do grudnia 2021 roku.

Oferty zabezpieczone wadium w wysokości 50 tys. zł można składać do 15 marca.

Prace są współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu „Ocena stanu zasobów przyrodniczych w parkach narodowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”. W jego ramach podobne zamówienie ogłosił niedawno również Tatrzański Park Narodowy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
łaaa chmura o gęstości 12 pkt/m2 brawo, w parku przecież tyle się dzieje w 1 m2
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Ustawka! Przetarg ustawiony specjalnie pod firmę MGGP Aero oraz UW.
 9 
 8 
odpowiedz zgłoś
Modeli3d? Jakie to modele 3d będą tworzone? Chyba nie budynków...
 6 
 2 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS