wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-12| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Przetargi

Analizy teledetekcyjne pomogą zbadać Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy chce wykorzystać nowoczesne technologie teledetekcyjne i fotogrametryczne do zbadania stanu przyrody w tym parku. Jego dyrekcja właśnie ogłosiła przetarg na te prace.


Analizy teledetekcyjne pomogą zbadać Wigierski Park Narodowy <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Projekt ma objąć powierzchnię ponad 158 km kw. – nie tylko obszar WPN, ale także fragmenty zlewni bezpośredniej jeziora Wigry i obszaru zlewni badawczej Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Wigry.

Realizację przetargu podzielono na 4 etapy. W pierwszym określona ma zostać szczegółowa metodologia pracy, w tym parametry danych teledetekcyjnych niezbędnych do pozyskania. Drugi obejmuje zebranie danych przestrzennych, w tym wykonanie nalotów fotogrametrycznych oraz przeprowadzenie terenowych kampanii pomiarowych. Park chce pozyskać m.in.: pionowe zdjęcia lotnicze w zakresie widzialnym (piksel 10 cm) i bliskiej podczerwieni (20 cm), zdjęcia ukośne, chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego (o gęstości nie gorszej niż 12 pkt/m kw.), a także zobrazowania hiperspektralne i termalne.

W trzecim etapie na podstawie pozyskanych materiałów opracowane zostaną tematyczne warstwy GIS – zarówno rastrowe, jak i wektorowe. Będą one prezentować takie zagadnienia, jak: dynamika rzeźby, kondycja roślinności, zmiany zasięgu lasów, identyfikacja procesów sukcesji pierwotnej i wtórnej, zróżnicowanie uwilgotnienia siedlisk hydrogenicznych czy charakterystyka parametrów fizycznych wód.

W ostatnim etapie wykonawca dostarczy raport z wykonanych prac oraz aplikację do wyświetlania lotniczych zdjęć ukośnych i modeli 3D, a także przeprowadzi szkolenia. Realizacja prac powinna się zakończyć do grudnia 2021 roku.

Oferty zabezpieczone wadium w wysokości 50 tys. zł można składać do 15 marca.

Prace są współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu „Ocena stanu zasobów przyrodniczych w parkach narodowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”. W jego ramach podobne zamówienie ogłosił niedawno również Tatrzański Park Narodowy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
łaaa chmura o gęstości 12 pkt/m2 brawo, w parku przecież tyle się dzieje w 1 m2

Ustawka! Przetarg ustawiony specjalnie pod firmę MGGP Aero oraz UW.

Modeli3d? Jakie to modele 3d będą tworzone? Chyba nie budynków...

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt