wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-12| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Przetargi

Analizy teledetekcyjne pomogą zbadać Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy chce wykorzystać nowoczesne technologie teledetekcyjne i fotogrametryczne do zbadania stanu przyrody w tym parku. Jego dyrekcja właśnie ogłosiła przetarg na te prace.


Analizy teledetekcyjne pomogą zbadać Wigierski Park Narodowy <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Projekt ma objąć powierzchnię ponad 158 km kw. – nie tylko obszar WPN, ale także fragmenty zlewni bezpośredniej jeziora Wigry i obszaru zlewni badawczej Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Wigry.

Realizację przetargu podzielono na 4 etapy. W pierwszym określona ma zostać szczegółowa metodologia pracy, w tym parametry danych teledetekcyjnych niezbędnych do pozyskania. Drugi obejmuje zebranie danych przestrzennych, w tym wykonanie nalotów fotogrametrycznych oraz przeprowadzenie terenowych kampanii pomiarowych. Park chce pozyskać m.in.: pionowe zdjęcia lotnicze w zakresie widzialnym (piksel 10 cm) i bliskiej podczerwieni (20 cm), zdjęcia ukośne, chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego (o gęstości nie gorszej niż 12 pkt/m kw.), a także zobrazowania hiperspektralne i termalne.

W trzecim etapie na podstawie pozyskanych materiałów opracowane zostaną tematyczne warstwy GIS – zarówno rastrowe, jak i wektorowe. Będą one prezentować takie zagadnienia, jak: dynamika rzeźby, kondycja roślinności, zmiany zasięgu lasów, identyfikacja procesów sukcesji pierwotnej i wtórnej, zróżnicowanie uwilgotnienia siedlisk hydrogenicznych czy charakterystyka parametrów fizycznych wód.

W ostatnim etapie wykonawca dostarczy raport z wykonanych prac oraz aplikację do wyświetlania lotniczych zdjęć ukośnych i modeli 3D, a także przeprowadzi szkolenia. Realizacja prac powinna się zakończyć do grudnia 2021 roku.

Oferty zabezpieczone wadium w wysokości 50 tys. zł można składać do 15 marca.

Prace są współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu „Ocena stanu zasobów przyrodniczych w parkach narodowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”. W jego ramach podobne zamówienie ogłosił niedawno również Tatrzański Park Narodowy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
łaaa chmura o gęstości 12 pkt/m2 brawo, w parku przecież tyle się dzieje w 1 m2

Ustawka! Przetarg ustawiony specjalnie pod firmę MGGP Aero oraz UW.

Modeli3d? Jakie to modele 3d będą tworzone? Chyba nie budynków...

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt