wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-01-16| GIS, Teledetekcja, Przetargi

Nowoczesne technologie teledetekcyjne pomogą zbadać tatrzańską przyrodę

Tatrzański Park Narodowy wkrótce ogłosi przetarg na inwentaryzację oraz ocenę stanu zasobów przyrodniczych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych.


Nowoczesne technologie teledetekcyjne pomogą zbadać tatrzańską przyrodę <br />
Geoportal TPN
Geoportal TPN

Realizacja przedsięwzięcia polegać będzie na pozyskaniu danych teledetekcyjnych oraz inwentaryzacji na ich podstawie stanu zasobów przyrodniczych i identyfikacji występujących zagrożeń. W ramach przetargu ma zostać wykonane lotnicze skanowanie laserowe Parku, a ponadto pozyskane zostaną zdjęcia lotnicze – zarówno pionowe (w tym termalne i hiperspektralne), jak i ukośne.

W dalszym etapie prac na podstawie danych teledetekcyjnych oraz badań terenowych wykonane zostaną różnorodne mapy, które pokażą m.in.: zróżnicowanie roślinności (w tym np. występowanie gatunków inwazyjnych), proces sukcesji pierwotnej i wtórnej, zmiany górnej granicy lasu i kosodrzewiny, przekształcanie rzeźby terenu czy użytkowanie gruntu.

Prace mają zostać wykonane do grudnia 2021 roku i obejmą cały teren Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z 500-metrowym buforem.

Jak wynika ze wstępnego ogłoszenia TPN-u, przetarg ma zostać rozpisany pod koniec stycznia br. Zamówienie jest częścią projektu „Inwentaryzacja i ocena stanu zasobów przyrodniczych w Tatrzańskim Parku Narodowym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych” o wartości 3,643 mln zł, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS