wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-11-20| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Edukacja

Pionierska Mapa Koron Drzew nabiera kształtów

Nie tylko lokalizacja wszystkich drzew w mieście, ale także ich gatunek czy kondycja znajdzie się na Mapie Koron Drzew opracowywanej na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy przez naukowców z Uniwersytetów Łódzkiego i Warszawskiego oraz firm MGGP Aero i Definity. Prace nad nią wkraczają właśnie w kluczową fazę.


Pionierska Mapa Koron Drzew nabiera kształtów

Postępy w tym projekcie były tematem wczorajszej konferencji prasowej (19 listopada) zorganizowanej przez stołeczny ratusz. Przedstawiciele miejskich jednostek uczestniczących w tym przedsięwzięciu – Biura Geodezji i Katastru, Zarządu Zieleni oraz Biura Ochrony Środowiska – zgodnie podkreślali, że jest ono bardzo ambitne i innowacyjne, a MKD będzie pierwszym tego typu opracowaniem w kraju.

Jak wyjaśniał Marek Piwowarski – dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, miasto odczuwa coraz większą potrzebę posiadania aktualnej i kompletnej wiedzy o drzewach w stolicy. Taki rejestr przydałaby się ratuszowi chociażby podczas masowej wycinki prowadzonej w zeszłym roku w ramach obowiązywania tzw. lex Szyszko. Wprawdzie urząd dysponował tego typu informacjami, ale były one niejednolite i fragmentaryczne. – Wiedzieliśmy, że nie damy radę pozyskać tych danych dla całego miasta tradycyjną metodą wywiadu terenowego. Inwentaryzacja jednego drzewa zajmuje bowiem około 15 minut. Przy szacowanej liczbie około 9 mln drzew rosnących w całym mieście trwałoby to tyle, że po skończeniu pracy dane byłyby już zupełnie nieaktualne – mówi Marek Piwowarski. Miejscy urzędnicy postanowili sięgnąć więc po nowoczesne technologie teledetekcyjne, w tym po doświadczenia w tym zakresie naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwsze rezultaty

Prace nad MKD realizuje konsorcjum, w skład którego wchodzą Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski oraz firmy MGGP Aero (lider) i Definity. Pierwszy kontrakt obejmuje pilotażowe wykonanie MKD dla 50 km kw. miasta (fragmentów Śródmieścia i Mokotowa) – jego realizacja ma się zakończyć jeszcze w grudniu br. Druga umowa dotyczy opracowania mapy dla całego miasta. Połowa stolicy ma być pokryta nowymi mapami do czerwca przyszłego roku, a druga połowa – rok później.

Podstawą do opracowania MKD są dane teledetekcyjne. Ich pierwszy zestaw (dla zachodniej i północnej części miasta) pozyskano w sierpniu br., a drugi (dla pozostałej części stolicy) zostanie zebrany w sierpniu przyszłego roku. – Na potrzeby projektu w ciągu dwóch dni wykonaliśmy lotnicze zdjęcia RGB w rozdzielczości 10 cm oraz hiperspektralne z pikselem 1 m. Pozyskaliśmy także chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego o gęstości 16 pkt/m kw. Można powiedzieć, że w trakcie tych nalotów nad Warszawą krążyło swego rodzaju laboratorium teledetekcyjne – mówi Łukasz Sławik, dyrektor Działu Teledetekcji Środowiska w MGGP Aero.

W projekcie niezbędne jest również przeprowadzenie badań terenowych, by dopracować algorytmy automatycznej klasyfikacji oraz zweryfikować ich skuteczność. A ta – w ocenie uczestników projektu – jest na bardzo wysokim poziomie. – Średnia dokładność automatycznego określenia gatunku dla wszystkich 46 taksonów uwzględnionych w projekcie wyniosła 75%, a w przypadku 20 z nich jest nawet lepsza niż 80% – wylicza dr hab. Dominik Kopeć z Uniwersytetu Łódzkiego, główny botanik projektu.

Podstawowe warstwy Mapy Koron Drzew

Podstawowe warstwy Mapy Koron Drzew

Mapa nie tylko dla urzędników

– Pierwsza MKD, opracowana dla 50 km kw., pozwoliła wyliczyć, że na tym obszarze powierzchnia koron drzew wynosi ponad 12 km kw, co stanowi blisko 25% powierzchni badanego obszaru. Najliczniejsze taksony to robinia akacjowa, klon jesionolistny oraz różne gatunki lipy. Z badań wynika też, że w najlepszym stanie zdrowotnym jest robinia akacjowa, a w najgorszym lipy – mówi Anna Wilimowska, koordynatorka projektu ze stołecznego Biura Geodezji i Katastru. Po co miastu będą tego typu dane?

– Będzie to doskonałe narzędzie dla miejskich jednostek zarządzających zielenią, wspierające ich codziennie działania. Z uwagi na to, że wypracowany w tym projekcie proces analizy jest powtarzalny, będziemy mogli nawet wprowadzić monitoring zieleni w skali całego miasta – mówi Anna Wilimowska. – MKD będzie dla nas podstawowym źródłem informacji umożliwiającym prowadzenie skutecznej gospodarki leśnej. Pozwoli m.in. badać, jak na kondycję drzew wpływają zmiany klimatyczne czy postępująca zabudowa – dodaje Andżelika Gackowska z warszawskich Lasów Miejskich.

Przedstawiciele ratusza podkreślają, że MKD oznacza wymierne korzyści również dla mieszkańców. – Dane z tej mapy zapewnią bardziej trwałe nasadzenia, a to wpłynie na komfort życia warszawiaków. To ważne chociażby z punktu widzenia walki ze smogiem, bo przecież drzewa są naturalnym filtrem powietrza – podkreśla Andżelika Gackowska. – Będzie to już kolejne narzędzie dla mieszkańców oferujące informacje o zieleni. Ostatnio uruchomiliśmy np. bazę danych o wycinkach drzew. A z doświadczenia wiem, że im więcej informacji udostępniamy publicznie, tym wśród mieszkańców jest większe zrozumienie dla podejmowanych przez nas działań – dodaje Marek Piwowarski.

Mapa Koron Drzew wraz z danymi atrybutowymi

Mapa Koron drzew wraz z danymi atrybutowymi

Co z aktualizacją?

Kompletna Mapa Koron Drzew ma być gotowa w czerwcu 2020 roku. Czy po tym terminie miasto ma w planach systematyczne aktualizowanie tego opracowania? – W przyszłym roku ponownie pozyskamy dane dla Mokotowa i Śródmieścia, co pozwoli nam sprawdzić potencjał tej metody w zakresie monitorowania zieleni oraz aktualizacji danych – odpowiada Anna Wilimowska.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt