wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-01-21| GNSS

GPS rollover - czy twój odbiornik jest gotowy na 6 kwietnia?

W nocy z 6 na 7 kwietnia br. nastąpi tzw. moment GPS rollover, który może spowodować błędy w działaniu odbiorników GPS – przestrzegają niektórzy eksperci. Czasem bywa on porównywany nawet ze słynną „pluskwą milenijną” z 1999 roku. Ale czy faktycznie jest się czego bać?


GPS rollover - czy twój odbiornik jest gotowy na 6 kwietnia?

Co to jest GPS rollover?

W amerykańskim systemie nawigacji tygodnie liczone są w zapisie 10-bitowym począwszy od 6 stycznia 1980 roku. Oznacza to, że przypisywane są im numery od 0 o 1023, a więc co 1024 tygodni (czyli 19,7 lat) ich liczenie zaczyna się od nowa – właśnie ten moment nazywany jest GPS rollover. Najbliższy nastąpi tuż przed północą w nocy z 6 na 7 kwietnia.

Jak przestrzegają eksperci, w tym momencie oraz już po nim część odbiorników GPS może uznać, że cofnęliśmy się w czasie o 1024 tygodnie, a to może spowodować różnego rodzaju problemy z funkcjonowaniem nie tylko odbiorników, ale i systemów bazujących na ich wskazaniach.

Oczywiście – jak łatwo policzyć – tegoroczny GPS rollover nie jest pierwszym tego typu wydarzeniem. Wcześniej mieliśmy z nim do czynienia w nocy z 21 na 22 kwietnia 1999 roku.

Co się stanie 6 kwietnia?

Najprawdopodobniej nic, podobnie jak to zresztą było ze wspomnianą pluskwą milenijną czy sekundą przestępną. O ile mamy względnie nowy sprzęt, który jest przystosowany do specyfikacji systemu GPS, odbiornik powinien funkcjonować bez zarzutu. Jak już bowiem wspomnieliśmy, nie jest to pierwszy GPS rollover, z jakim mierzy się branża nawigacji satelitarnej. Im jednak odbiornik starszy, tym ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania lub nawet awarii jest większe.

Z materiałów opublikowanych na stronie GPS.gov wynika, że nawet jeśli nasz odbiornik nie jest gotowy na GPS rollover, nie powinno to wpłynąć na wyznaczanie pozycji. A przynajmniej nie bezpośrednio. Błędy mogą się natomiast pojawić w powiązanym ze współrzędnymi znaczniku czasowym, co z kolei może rzutować na błędne działanie systemów bazujących na danych z odbiorników satelitarnych. Jako przykład wymienia się chociażby systemy do zarządzania flotą.

Jeśli 7 kwietnia nasz odbiornik będzie działał bez zarzutu, czy możemy odetchnąć z ulgą?

Niestety, to nie takie proste. W praktyce jest bowiem tak, że firmware niektórych odbiorników GNSS wykorzystuje mniej lub bardziej przesunięty system liczenia tygodni. Błąd związany z GPS rollover może więc wyjść na jaw nawet wiele lat po 6 kwietnia 2019 roku. Pokazała to zresztą praktyka. Po pierwszym takim epizodzie (przypomnijmy, że nastąpił on w 1999 roku) błędy z nim związane odnotowywano jeszcze nawet w 2017 roku!

Czy mój odbiornik jest zagrożony?

Możemy to sprawdzić na dwa sposoby. Najłatwiejszym jest skontaktowanie się z producentem lub też sprawdzenie informacji na ten temat na jego stronie internetowej. Dmuchając na zimne, warto też przed 6 kwietnia upewnić się, że w odbiorniku mamy aktualny firmware.

Drugi sposób to wykorzystanie symulatora GNSS. Jest to oczywiście bardziej skomplikowane rozwiązanie, ale z pewnością zalecane w tych przypadkach, gdzie od poprawnych wskazań odbiorników zależy ludzkie zdrowie i życie lub majątek o dużej wartości.

Ostatni taki rollover?

Warto dodać, że nowe i zmodernizowane sygnały GPS nie będą już dotknięte tym problemem. Docelowo tygodnie będą bowiem liczone w systemie 13-bitowym, co w praktyce rozwiąże problem GPS rollover.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt