|2019-01-11|
GNSS, Geodezja, GIS
Kiedy korekty ASG-EUPOS dla Galileo i BeiDou?
Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono globalną dostępność usług chińskiego systemu nawigacji BeiDou, natomiast dwa lata wcześniej uruchomiono usługi Galileo. Kiedy korekty dla tych sygnałów będą nadawane w państwowej sieci stacji referencyjnych ASG-EUPOS?
Testy już ruszyły
Z pytaniem tym zwróciliśmy się do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Jak wyjaśnia GUGiK, w grudniu 2018 roku zostało zmodernizowane oprogramowanie systemowe ASG-EUPOS w zakresie możliwości udostępniania usług czasu rzeczywistego z wykorzystaniem nie tylko systemów GPS i GLONASS, ale także Galileo oraz Beidou.
Obecnie trwają testy oraz ostatnie prace konfiguracyjne w zakresie weryfikacji dokładności, wydajności oraz niezawodności środowiska sprzętowo-programowego centrów zarządzających systemu. GUGiK zakłada, że oficjalna informacja na temat możliwości wykorzystania nowych strumieni danych korekcyjnych GPS/GLONASS/Galieo/BeiDou zostanie opublikowana nie później niż na początku lutego br., jednakże już teraz użytkownicy posiadający aktywną licencję mogą skorzystać z powierzchniowych korekt wielosystemowych. Do ich dyspozycji są dwa strumienie danych w formatach RTCM 3.2 oraz CMRx: • TEST_RTN_VRS_GNSS_3_2;RTCM 3.2, • TEST_RTN_VRS_GNSS_CMRx;CMRx.
Kiedy czterosystemowe korekty w całej Polsce?
Warto przypomnieć, że obecnie nie wszystkie stacje referencyjne ASG-EUPOS (tj. 12 z 86) są gotowe do odbioru sygnałów Galileo oraz BeiDou. Są to stacje w: Białej Podlaskiej, Ciechanowie, Grudziądzu, Iławie, Krośnie, Mińsku Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckim, Przemyślu, Sierpcu, Sochaczewie, Toruniu oraz w Wodzisławiu Śląskim. Do tego należy jeszcze dodać kilka stacji należących do podmiotów zewnętrznych (np. Małopolskiego Systemu Pozycjonowania Precyzyjnego), a włączonych do ASG-EUPOS. W ich okolicy nie będzie można zatem jeszcze liczyć na korekty czterosystemowe.
GUGiK zapewnia jednak, że wkrótce powinno się to zmienić. Wymiana sprzętu we wskazanych wyżej 12 lokalizacjach planowana jest na marzec/kwiecień br., po ustąpieniu warunków zimowych uniemożliwiających prace na wysokości oraz po uprzednim wykonaniu kalibracji indywidualnych dla anten GNSS zaplanowanych do pracy na tych stacjach.
Jednocześnie trwają ustalenia z podmiotami zewnętrznymi, których stacje włączono do ASG-EUPOS, dotyczące modernizacji sprzętu do śledzenia sygnałów Galileo i BeiDou.
JK
|