wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-01-11| GNSS, Geodezja, GIS

Kiedy korekty ASG-EUPOS dla Galileo i BeiDou?

Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono globalną dostępność usług chińskiego systemu nawigacji BeiDou, natomiast dwa lata wcześniej uruchomiono usługi Galileo. Kiedy korekty dla tych sygnałów będą nadawane w państwowej sieci stacji referencyjnych ASG-EUPOS?


Kiedy korekty ASG-EUPOS dla Galileo i BeiDou?

Testy już ruszyły

Z pytaniem tym zwróciliśmy się do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Jak wyjaśnia GUGiK, w grudniu 2018 roku zostało zmodernizowane oprogramowanie systemowe ASG-EUPOS w zakresie możliwości udostępniania usług czasu rzeczywistego z wykorzystaniem nie tylko systemów GPS i GLONASS, ale także Galileo oraz Beidou.

Obecnie trwają testy oraz ostatnie prace konfiguracyjne w zakresie weryfikacji dokładności, wydajności oraz niezawodności środowiska sprzętowo-programowego centrów zarządzających systemu. GUGiK zakłada, że oficjalna informacja na temat możliwości wykorzystania nowych strumieni danych korekcyjnych GPS/GLONASS/Galieo/BeiDou zostanie opublikowana nie później niż na początku lutego br., jednakże już teraz użytkownicy posiadający aktywną licencję mogą skorzystać z powierzchniowych korekt wielosystemowych. Do ich dyspozycji są dwa strumienie danych w formatach RTCM 3.2 oraz CMRx:
TEST_RTN_VRS_GNSS_3_2;RTCM 3.2,
TEST_RTN_VRS_GNSS_CMRx;CMRx.

Kiedy czterosystemowe korekty w całej Polsce?

Warto przypomnieć, że obecnie nie wszystkie stacje referencyjne ASG-EUPOS (tj. 12 z 86) są gotowe do odbioru sygnałów Galileo oraz BeiDou. Są to stacje w: Białej Podlaskiej, Ciechanowie, Grudziądzu, Iławie, Krośnie, Mińsku Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckim, Przemyślu, Sierpcu, Sochaczewie, Toruniu oraz w Wodzisławiu Śląskim. Do tego należy jeszcze dodać kilka stacji należących do podmiotów zewnętrznych (np. Małopolskiego Systemu Pozycjonowania Precyzyjnego), a włączonych do ASG-EUPOS. W ich okolicy nie będzie można zatem jeszcze liczyć na korekty czterosystemowe.

GUGiK zapewnia jednak, że wkrótce powinno się to zmienić. Wymiana sprzętu we wskazanych wyżej 12 lokalizacjach planowana jest na marzec/kwiecień br., po ustąpieniu warunków zimowych uniemożliwiających prace na wysokości oraz po uprzednim wykonaniu kalibracji indywidualnych dla anten GNSS zaplanowanych do pracy na tych stacjach.

Jednocześnie trwają ustalenia z podmiotami zewnętrznymi, których stacje włączono do ASG-EUPOS, dotyczące modernizacji sprzętu do śledzenia sygnałów Galileo i BeiDou.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Te zewnetrzne to min. Kraków, a tam antena już leciwa. Ciekawe kiedy skończą się rozmowy a zacznie wymiana. A z drugiej strony po co marszałek ma wymieniać coś, co mu działa...
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS