Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-01-11| GNSS, Geodezja, GIS

Kiedy korekty ASG-EUPOS dla Galileo i BeiDou?

Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono globalną dostępność usług chińskiego systemu nawigacji BeiDou, natomiast dwa lata wcześniej uruchomiono usługi Galileo. Kiedy korekty dla tych sygnałów będą nadawane w państwowej sieci stacji referencyjnych ASG-EUPOS?


Kiedy korekty ASG-EUPOS dla Galileo i BeiDou?

Testy już ruszyły

Z pytaniem tym zwróciliśmy się do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Jak wyjaśnia GUGiK, w grudniu 2018 roku zostało zmodernizowane oprogramowanie systemowe ASG-EUPOS w zakresie możliwości udostępniania usług czasu rzeczywistego z wykorzystaniem nie tylko systemów GPS i GLONASS, ale także Galileo oraz Beidou.

Obecnie trwają testy oraz ostatnie prace konfiguracyjne w zakresie weryfikacji dokładności, wydajności oraz niezawodności środowiska sprzętowo-programowego centrów zarządzających systemu. GUGiK zakłada, że oficjalna informacja na temat możliwości wykorzystania nowych strumieni danych korekcyjnych GPS/GLONASS/Galieo/BeiDou zostanie opublikowana nie później niż na początku lutego br., jednakże już teraz użytkownicy posiadający aktywną licencję mogą skorzystać z powierzchniowych korekt wielosystemowych. Do ich dyspozycji są dwa strumienie danych w formatach RTCM 3.2 oraz CMRx:
TEST_RTN_VRS_GNSS_3_2;RTCM 3.2,
TEST_RTN_VRS_GNSS_CMRx;CMRx.

Kiedy czterosystemowe korekty w całej Polsce?

Warto przypomnieć, że obecnie nie wszystkie stacje referencyjne ASG-EUPOS (tj. 12 z 86) są gotowe do odbioru sygnałów Galileo oraz BeiDou. Są to stacje w: Białej Podlaskiej, Ciechanowie, Grudziądzu, Iławie, Krośnie, Mińsku Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckim, Przemyślu, Sierpcu, Sochaczewie, Toruniu oraz w Wodzisławiu Śląskim. Do tego należy jeszcze dodać kilka stacji należących do podmiotów zewnętrznych (np. Małopolskiego Systemu Pozycjonowania Precyzyjnego), a włączonych do ASG-EUPOS. W ich okolicy nie będzie można zatem jeszcze liczyć na korekty czterosystemowe.

GUGiK zapewnia jednak, że wkrótce powinno się to zmienić. Wymiana sprzętu we wskazanych wyżej 12 lokalizacjach planowana jest na marzec/kwiecień br., po ustąpieniu warunków zimowych uniemożliwiających prace na wysokości oraz po uprzednim wykonaniu kalibracji indywidualnych dla anten GNSS zaplanowanych do pracy na tych stacjach.

Jednocześnie trwają ustalenia z podmiotami zewnętrznymi, których stacje włączono do ASG-EUPOS, dotyczące modernizacji sprzętu do śledzenia sygnałów Galileo i BeiDou.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS