wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-18| GNSS, Geodezja, Firma

Art-Geo uruchamia sieć RtkNet

Firma Art-Geo – dystrybutor sprzętu pomiarowego chińskiej marki Ruide, uruchomiła sieć stacji referencyjnych RtkNet.


Art-Geo uruchamia sieć RtkNet

Sieć składa się z 5 stacji wyposażonych w odbiorniki Ruide NetS9 oraz anteny typu choke-ring. Są one zlokalizowane w: Krakowie, Pszczynie, Bytomiu, Syryni (powiat wodzisławski) oraz w Poznaniu. W zasięgu RtkNet są więc fragmenty województw: małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz niewielkie obszary województw opolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. W przyszłości planowana jest rozbudowa systemu oraz włączenie jego stacji do PZGiK.

Sieć oferuje zarówno korekty z pojedynczych stacji, jak i powierzchniowe (VRS) – te drugie dostępne są na obszarze, który na poniższej mapie oznaczono kolorem żółtym. Kolor zielony pokazuje miejsca, gdzie istnieje możliwość pracy z pojedynczą stacją referencyjną z wysoką dokładnością. Kolorem niebieskim oznaczono zaś obszar maksymalnego zasięgu sieci – w dobrych warunkach, przy zachowaniu wzmożonej uwagi i kontroli.

Zasięg sieci stacji referencyjnych RtkNet

Zasięg sieci RtkNet

W RtkNet korekty nadawane dla wszystkich systemów GNSS, tj.: GPS, GLONASS, Galileo oraz BeiDou. By korzystać z czterosystemowych poprawek, należy mieć odbiornik obsługujący standard RTCM 3.2. Do dyspozycji użytkowników starszych instrumentów są natomiast korekty jedno- i dwusystemowe (w standardzie RTCM 2.3 oraz 3.0).

W okresie obowiązywania okresu testowego korzystanie z sieci RtkNet jest bezpłatne. W pierwszej kolejności dostęp do niej mają użytkownicy, którzy zakupili sprzęt w firmie Art-Geo.

– Nasze testy wykazały, że technicznie możliwa jest centymetrowa powtarzalność wyników nawet przy bardzo długich liniach bazowych, sięgających 100 km. Na przykład będąc w Krakowie, gdy łączymy się ze stacją w Syryni, mamy podobne wyniki, jak gdybyśmy się połączyli na stację z Krakowa. Podobnie: będąc w Koninie i łącząc się ze stacją w Poznaniu, można uzyskać tryb fixed, a wyniki są zbliżone do tych z ASG-EUPOS – mówi Artur Jarzyło z firmy Art-Geo.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
kolejnasiec Wasze testy w takim razie przy wektorach w RTK 100km są G warte. Najpierw wprowadźcie stacje do zasobu geodezyjnego by można było z nich korzystać. Jakie odległości z pojedynczej stacji są akceptowane ? 5-10-15 a może 100km ?
odpowiedz zgłoś
FIlozofia I nagle cała filozofia korekt do sygnałów satelitarnych i poprawek do obserwacji legła w gruzach. Po co robić co 30km stacje jak tak samo mierzy się ze stacji 100km dalej? Jednak te chińczyki to mają łeb...
 1 
odpowiedz zgłoś
Więc po co przepłacać
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS