Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-28| GNSS

Mamy trzeci GNSS. BeiDou dostępny na całym świecie

Wczoraj (27 grudnia) administratorzy chińskiego systemu BeiDou ogłosili globalną dostępność jego usług nawigacyjnych.


Mamy trzeci GNSS. BeiDou dostępny na całym świecie

Było to możliwie dzięki włączeniu nadawania sygnałów w 19 satelitach III generacji. Warto podkreślić, że umieszczono je w kosmosie w rekordowo krótkim czasie, tj. od listopada 2017 roku do listopada br. Oprócz tego w konstelacji BeiDou pracuje 14 satelitów II generacji. Docelowo ma się ona składać z 35 aparatów trzeciego bloku – 27 na orbicie średniej, 5 geostacjonarnych oraz 3 na orbicie geosynchronicznej. Budowa BeiDou ma się zakończyć w roku 2020.

Podobnie jak w przypadku pozostałych satelitarnych systemów nawigacji korzystanie z BeiDou (w ramach usługi otwartej) jest bezpłatne.

Historia BeiDou

Koncepcja chińskiego systemu nawigacji satelitarnej pojawiła się jeszcze w latach 80. XX wieku. Jego budowa na dobre ruszyła jednak na przełomie wieków. W 2003 roku udało się zbudować konstelację trzech satelitów tworzących regionalny system BeiDou-1. W tamtych czasach Chińczycy nie planowali jednak jeszcze budowy własnego globalnego rozwiązania nawigacyjnego, deklarowali natomiast chęć udziału w europejskim programie Galileo.

Wskutek niezadowalającej współpracy po kilku latach Chiny podjęły decyzję o budowie własnego globalnego systemu BeiDou-2 (o eksportowej nazwie Compass). W grudniu 2012 roku ogłoszono jego pełną operacyjność na obszarze Azji Południowo-Wschodniej. Jednocześnie postanowiono zrezygnować z nazwy Compass na rzecz BeiDou, co po chińsku oznacza Wielką Niedźwiedzicę.

W 2015 roku rozpoczęto wystrzeliwanie satelitów nowej generacji, mających utworzyć zmodernizowany system BeiDou-3. Zapewniają one wyższą dokładność wyznaczania pozycji (wg deklaracji administratorów porównywalną z GPS i Galileo), lepszą kompatybilność z GPS oraz Galileo oraz oferowanie usługi poszukiwawczo-ratunkowej.

Uruchomienie usług BeiDou na całym świecie oznacza, że dysponujemy już trzecim globalnym systemem nawigacji – po amerykańskim GPS (globalna dostępność od 1995 roku) oraz rosyjskim GLONASS (grudzień 2010 r., wcześniej na krótko w 1996 r.). Pełne uruchomienie europejskiego systemu Galileo planowane jest na rok 2020.

Widoczność satelitów BeiDou w Warszawie (źródło: navmatix))

Widoczność satelitów BeiDou w Warszawie (źródło: navmatix)

Dostępność BeiDou w Polsce

Obecnie na polskim niebie możemy liczyć na widoczność od 9 do 18 satelitów BeiDou (przy masce 5 stopni ponad horyzontem), co pozwala wyznaczać pozycję wyłącznie na podstawie sygnałów z tego systemu – również w metodzie RTK.

Odrębną kwestią jest obsługa tego systemu w odbiornikach ruchomych oraz przez systemy stacji referencyjnych. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, na razie sygnały BeiDou odbierane są głównie przez sprzęt profesjonalny. Jak wynika z zestawienia precyzyjnych odbiorników GNSS opublikowanego w niezbędniku NAWI 2018, na 84 serie dostępne na polskim rynku chińskie sygnały nawigacyjne mogą być śledzone już przez 76 z nich. Co jednak istotne, odbiór samych sygnałów nie zawsze oznacza, że instrument może również korzystać z korekt dla nich – do tego niezbędna jest obsługa poprawek w odpowiednim standardzie, np. RTCM 3.2.

Jeszcze inną kwestią jest obsługa BeiDou przez krajowe sieci stacji referencyjnych. Dla całego kraju oferuje to sieć SmartNet Poland (należąca do firmy Leica Geosystems), a dla wybranych regionów – sieci VRSnet.pl, NadowskiNET oraz RtkNet. W planach jest udostępnienie korekt dla BeiDou również w państwowej sieci ASG-EUPOS.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS