Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-12-28 | GNSS

Mamy trzeci GNSS. BeiDou dostępny na całym świecie

Wczoraj (27 grudnia) administratorzy chińskiego systemu BeiDou ogłosili globalną dostępność jego usług nawigacyjnych.


Ilustracja: Mamy trzeci GNSS. BeiDou dostępny na całym świecie

Było to możliwie dzięki włączeniu nadawania sygnałów w 19 satelitach III generacji. Warto podkreślić, że umieszczono je w kosmosie w rekordowo krótkim czasie, tj. od listopada 2017 roku do listopada br. Oprócz tego w konstelacji BeiDou pracuje 14 satelitów II generacji. Docelowo ma się ona składać z 35 aparatów trzeciego bloku – 27 na orbicie średniej, 5 geostacjonarnych oraz 3 na orbicie geosynchronicznej. Budowa BeiDou ma się zakończyć w roku 2020.

Podobnie jak w przypadku pozostałych satelitarnych systemów nawigacji korzystanie z BeiDou (w ramach usługi otwartej) jest bezpłatne.

Historia BeiDou

Koncepcja chińskiego systemu nawigacji satelitarnej pojawiła się jeszcze w latach 80. XX wieku. Jego budowa na dobre ruszyła jednak na przełomie wieków. W 2003 roku udało się zbudować konstelację trzech satelitów tworzących regionalny system BeiDou-1. W tamtych czasach Chińczycy nie planowali jednak jeszcze budowy własnego globalnego rozwiązania nawigacyjnego, deklarowali natomiast chęć udziału w europejskim programie Galileo.

Wskutek niezadowalającej współpracy po kilku latach Chiny podjęły decyzję o budowie własnego globalnego systemu BeiDou-2 (o eksportowej nazwie Compass). W grudniu 2012 roku ogłoszono jego pełną operacyjność na obszarze Azji Południowo-Wschodniej. Jednocześnie postanowiono zrezygnować z nazwy Compass na rzecz BeiDou, co po chińsku oznacza Wielką Niedźwiedzicę.

W 2015 roku rozpoczęto wystrzeliwanie satelitów nowej generacji, mających utworzyć zmodernizowany system BeiDou-3. Zapewniają one wyższą dokładność wyznaczania pozycji (wg deklaracji administratorów porównywalną z GPS i Galileo), lepszą kompatybilność z GPS oraz Galileo oraz oferowanie usługi poszukiwawczo-ratunkowej.

Uruchomienie usług BeiDou na całym świecie oznacza, że dysponujemy już trzecim globalnym systemem nawigacji – po amerykańskim GPS (globalna dostępność od 1995 roku) oraz rosyjskim GLONASS (grudzień 2010 r., wcześniej na krótko w 1996 r.). Pełne uruchomienie europejskiego systemu Galileo planowane jest na rok 2020.

Widoczność satelitów BeiDou w Warszawie (źródło: navmatix))

Widoczność satelitów BeiDou w Warszawie (źródło: navmatix)

Dostępność BeiDou w Polsce

Obecnie na polskim niebie możemy liczyć na widoczność od 9 do 18 satelitów BeiDou (przy masce 5 stopni ponad horyzontem), co pozwala wyznaczać pozycję wyłącznie na podstawie sygnałów z tego systemu – również w metodzie RTK.

Odrębną kwestią jest obsługa tego systemu w odbiornikach ruchomych oraz przez systemy stacji referencyjnych. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, na razie sygnały BeiDou odbierane są głównie przez sprzęt profesjonalny. Jak wynika z zestawienia precyzyjnych odbiorników GNSS opublikowanego w niezbędniku NAWI 2018, na 84 serie dostępne na polskim rynku chińskie sygnały nawigacyjne mogą być śledzone już przez 76 z nich. Co jednak istotne, odbiór samych sygnałów nie zawsze oznacza, że instrument może również korzystać z korekt dla nich – do tego niezbędna jest obsługa poprawek w odpowiednim standardzie, np. RTCM 3.2.

Jeszcze inną kwestią jest obsługa BeiDou przez krajowe sieci stacji referencyjnych. Dla całego kraju oferuje to sieć SmartNet Poland (należąca do firmy Leica Geosystems), a dla wybranych regionów – sieci VRSnet.pl, NadowskiNET oraz RtkNet. W planach jest udostępnienie korekt dla BeiDou również w państwowej sieci ASG-EUPOS.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

... "I jest okazja żeby sprzęt zmienić. Czy wiecie co trzeba zrobić żeby korzystać z BeiDuo? Jeśli mam Leica w to muszę kupić nowy kontroler?" - zaczołbym od noej sztycy
  
Niedawno w ASG-EUPOS również pojawiły się sieciowe strumienie obsługujące Galileo i BeiDou: TEST_RTN_VRS_GNSS_3_2 TEST_RTN_VRS_GNSS_CMRx Nie jest jednak tak pięknie, bo nie na wszystkich stacjach zostały wymienione odbiorniki, więc w okolicach np. Nowego Dworu, Ciechanowa i Sierpca wciąż pracuję na GPS GLONASS.
    1 
 3 
Jeśli sieć udostępnia Ci korektę nie w ogólnym formacie (np.RTCM3.2 MSM4 lub MSM5), tylko w jakimś sobie tylko zjadliwym (np CMRx), to możesz sobie pomarzyć o GALILEO i BEIDOU. Zdjęciami ze znajomymi wymieniasz się w formacie jpg lub tiff, dokumentami w doc, docx lub pdf. Nie będę leciał do sklepu po aparat marki sony, bo dostałem zdjęcia od kolegi w RAWie. Poproszę go o konwersję do jpg. Podobnie jest z korektami. CMRx jedzą tylko instrumenty pewnej marki, a inne już nie, bo nie jest to format ogólnie przyjęty i powszechny. Tak jak napisał autor jest już kilka sieci, które udostępniają korekty 4-systemowe w RTCMie, w tym jedna z nich bezpłatnie. Jest się czym podniecać, bo zamiast 16-18 satelitów, można mieć w rozwiązaniu 27-37 satelitów, a to znacząco poprawia jakość pracy.
  
 5 
VRSNet odbiera wszystkie sygnały W VRSNet Galileo i Beidou jest już od dawna, w dodatku najtaniej na rynku... więc nie wiem czym tu się podniecać.
    5 
 3 
I jest okazja żeby sprzęt zmienić. Czy wiecie co trzeba zrobić żeby korzystać z BeiDuo? Jeśli mam Leica w to muszę kupić nowy kontroler?
    3 
 2 
na ich stronie , w sensie w SmartNecie
    3 
Z tymi czterosystemowymi stacjami to bym uważał... konia z rzędem temu kto znajdzie na ich stronie jakie konstelacje są korygowane, ponadto korzystałem z tej sieci i jest to GPS GLONASS. VRSnet nie oferuje obecnie formatu RTCM 3.2, można to sprawdzić przeglądając serwisy w Internet Explorerze. Nadowski jak najbardziej oferuje wszystkie systemy i działa. Z RtkNet nie korzystałem. Panie Redaktorze, kiedy będzie działać ASG na wszystkich systemach?
    2 
 2 



zobacz też:

Pierwszy start satelity GPS III generacji

23 grudnia o godzinie 15 czasu polskiego wystartował pierwszy satelita III generacji amerykańskiego systemu...

Art-Geo uruchamia sieć RtkNet

Firma Art-Geo – dystrybutor sprzętu pomiarowego chińskiej marki Ruide, uruchomiła sieć stacji referencyjnych...

Przełomowy start BeiDou

19 listopada z powodzeniem wystrzelono dwa kolejne satelity chińskiego systemu nawigacji BeiDou.

Rosja zakłóciła GPS podczas ćwiczeń NATO?

Podczas zakończonych w zeszłym tygodniu szeroko zakrojonych manewrów wojsk NATO Rosja...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
car Paweł I wydał w 1798 r. ukaz o cenzurowaniu wszystkich rosyjskich wydawnictw kartograficznych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Kęsik
Był absolwentem geografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, rocznik 1952. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Katedrze Geografii Fizycznej, a od 1964 r. w nowo utworzonym Zakładzie Kartografii UMCS. Odbył staże na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1908
Wilbur Wright (1867-1912), pilot amerykański i L.P. Bonvillain, wykonują nad Le Mans we Francji pierwsze zdjęcia lotnicze z pokładu samolotu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2