Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-12-30| GNSS

Nowy rok przywitamy sekundą przestępną. Czy wpłynie to na pomiary satelitarne?

Z powodu wprowadzenia tzw. sekundy przestępnej w Sylwestra, 31 grudnia 2016 r. o godz. 24:00:00 czasu UTC (Coordinated Universal Time), czas odmierzany przez atomowe zegary zostanie opóźniony o jedną sekundę.


Nowy rok przywitamy sekundą przestępną. Czy wpłynie to na pomiary satelitarne?

W Polsce dodanie sekundy przestępnej nastąpi już jednak w nowym roku, 1 stycznia 2017 r. o godz. 1:00 czasu urzędowego.

Zgodnie z procedurą przyjętą przez Międzynarodową Służbę ds. Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IERS) zegary atomowe odmierzą czas w następujący sposób:
• 2016-12-31 23:59:59,
• 2016-12-31 23:59:60,
• 2017-01-01 00:00:00.

Dodawanie sekund przestępnych ma swoją przyczynę w nieco wolniejszym obracaniu się Ziemi wokół własnej osi, niż zakładano przy ustalaniu i wprowadzaniu atomowej definicji sekundy w 1967 roku. Jak wyjaśnia Główny Urząd Miar, ruch wirowy Ziemi podlega pewnym nieregularnym wieloletnim, choć cyklicznym zmianom – czasem przyspiesza, a czasem spowalnia. Obecnie Ziemia znajduje się w okresie spowolnienia, co wymaga sporadycznej korekty czasu atomowego. Ostatnio sekunda przestępna została dodana 1 lipca 2015 roku o godz. 2:00 czasu urzędowego w Polsce (o północy 30 czerwca 2015 roku wg czasu UTC).

Wprowadzenie sekundy przestępnej nasuwa pytanie, czy nie wpłynie ona na pomiary z użyciem odbiorników GNSS. Systemy nawigacji satelitarnej zależą przecież od precyzyjnie wyznaczanego czasu.

W przypadku amerykańskiego systemu GPS ciągły pomiar czasu nie zostanie skorygowany. Tym samym rozbieżność między czasem GPS i UTC wzrośnie z 17 do 18 sekund. Informacja o sekundzie przestępnej będzie natomiast uwzględniona w depeszy nawigacyjnej. Podobnie problem rozwiązano w systemach Galileo i BeiDou.

Inaczej sprawa ma się zaś w przypadku rosyjskiego GLONASS-a, w którym czas bazuje na UTC+3h. Nie wykluczone więc, że w momencie wprowadzenia sekundy przestępnej odbiorniki śledzące sygnały tego systemu mogą mieć krótkotrwałe problemy z wyznaczaniem pozycji. Przy prawidłowo zaprojektowanym sprzęcie i oprogramowaniu nie powinny one jednak występować.

Mimo wszystko warto dmuchać na zimne i, rozpoczynając pomiary w nowym roku, dobrze będzie ostrożniej niż zwykle skontrolować ich dokładność. Nie zaszkodzi również odwiedzić stronę internetową dystrybutora lub producenta swojego sprzętu – część z nich opublikowała bowiem wyjaśnienia dotyczące wpływu sekundy przestępnej na instrumenty danej marki.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama