Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-01-15 | Geodezja, GIS, Teledetekcja

Deformacje w całej Norwegii pod okiem Sentineli

Wykorzystanie satelitarnych zobrazowań radarowych do precyzyjnego pomiaru deformacji jest już dość rozpowszechnionym rozwiązaniem. Mimo to uruchomiony niedawno norweski serwis monitoringu zasługuje na szczególną uwagę.


Ilustracja: Deformacje w całej Norwegii pod okiem Sentineli

Na międzynarodowym rynku funkcjonuje dziś wiele usług, które dzięki wykorzystaniu satelitarnej interferometrii radarowej pozwalają z bardzo dużą dokładnością mierzyć deformacje gruntu nawet na rozległych obszarach – i to te zachodzące obecnie, jak i historyczne. W Polsce zajmują się tym chociażby: konsorcjum IGiK, WPG oraz ITB, a także firmy WIZIPiSI oraz SATIM.

Co w takim razie wyróżnia Norweski Serwis Monitoringu Gruntu (InSAR Norway)? Przede wszystkim to, że regularnymi pomiarami został objęty tak rozległy obszar. Monitorg realizowany jest na podstawie spływających co 6 dni zobrazowań radarowych z europejskich satelitów Sentinel-1. Dzięki tym danym deformacje podłoża mierzone są dla około 2 miliardów punktów w różnych częściach kraju z dokładnością sięgającą nawet milimetra rocznie.

Dane dostarczane przez InSAR Norway mają znaleźć wiele praktycznych zastosowań. Pozwolą chociażby monitorować osuwiska czy miejską infrastrukturę, wskazując miejsca, które powinny zostać objęte całodobową obserwacją.

Mówiąc o zastosowaniach InSAR Norway, warto wspomnieć o kolejnym wyróżniku tego projektu, jakim jest otwartość danych gromadzonych w jego ramach. Dzięki temu wyniki pomiarów interferometrycznych mogłą być wykorzystywane również przez sektor prywatny, np. branżę ubezpieczeniową czy firmy inżynierskie.

– Uruchomienie takiego serwisu wiązało się z wieloma wyzwaniami technologicznymi, ale już widzimy pierwsze korzyści płynące z naszych wysiłków. Raptem kilka dni po produkcyjnym uruchomieniu InSAR Norway udało nam się wskazać obszary podatne na rozległe osuwiska. Latem zbadamy je dokładniej podczas prac terenowych – mówi John Dehls z Norweskiej Służby Geologicznej, która współtworzy ten system. – Uważamy, że tego typu dane będą przydatne nie tylko dla podmiotów publicznych i biznesowych, ale również dla obywateli. Dlatego zdecydowaliśmy się udostępnić je za darmo, w pełnej rozdzielczości, dla wszystkich. Co więcej, dane z InSAR Norway będą aktualizowane w regularnych interwałach, co jest kluczowe dla użytkowników, którzy chcą wykorzystywać ten serwis w dłuższej perspektywie – dodaje.

JK (na podstawie informacji ESA)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Coraz więcej informacji o środowisku

Zobrazowania satelitarne i z pułapu lotniczego, dane radarowe, interferometryczne i pozyskane przez skanery...

Globalny numeryczny model TanDEM-X dostępny za darmo

Niemiecka agencja DLR bezpłatnie udostępniła TanDEM-X DEM – numeryczny model wysokościowy...

Interferometria radarowa w ofercie Geoline

Dystrybutor sprzętu Geomax – spółka Geoline, poinformował, że poza sprzedażą urządzeń pomiarowych dla...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nazwa galaktyka pochodzi od greckiego słowa gala, czyli „mleko”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Grebiennik
Dr. inż. Tomasz Grebiennik był wieloletnim nauczycielem akademickim Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz specjalistą z zakresu teorii wyrównania oraz geodezyjnych pomiarów szczegółowych. „Człowiek o niezwykłej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1986
Czterej bracia Bentley (Greg, Barry, Scott, Ray) zakładają firmę Bentley Systems Inc., wytwarzającą oprogramowanie CAD/CAM/GIS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2