|2018-10-12|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma
MGGP Aero uruchamia Centrum Badawczo-Rozwojowe
Przy swojej nowej bazie lotniczej w Rzeszowie firma MGGP Aero uruchomiła właśnie Centrum Badawczo-Rozwojowe.
Od początku swojej działalności ta tarnowska spółka prowadzi prace rozwojowe związane z wykorzystaniem samolotów i zabudową specjalistycznych sensorów fotogrametrycznych. Tak było z pierwszą w Polsce cyfrową, wielkoformatową kamerą fotogrametryczną (2007 r.), lotniczym skanerem laserowym (2010) czy pierwszymi systemami wielosensorowymi. Firma od ponad 3 lat realizuje też kilka projektów badawczo-naukowych dotyczących analiz teledetekcyjnych środowiska naturalnego i miast. MGGP Aero wykorzystuje platformy wielosensorowe: skanery, kamery do zdjęć pionowych, ukośnych oraz zestawy kamer hiperspektralnych.
„Oczywiście nie zawsze i nie o wszystkim piszemy otwarcie, bo tak budujemy przewagę konkurencyjną, ale na pewno możemy powiedzieć, że działalność badawczo-rozwojowa jest wpisana w genotyp funkcjonowania firmy” – podkreśla spółka. Większość przedsięwzięć badawczych to konkretna odpowiedź i rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami rynku i jego potrzebami, dzięki czemu bardzo szybko trafia ono do komercyjnego zastosowania.
Etap I (jesień 2018 r.)
Centrum Badawczo-Rozwojowe MGGP Aero to infrastruktura ściśle powiązana z hangarem, a więc lotniczą działalnością firmy. Zostało ono tak zaprojektowane, aby stanowić technologiczne zaplecze załóg – umożliwić realizację wszelkich pomysłów mających na celu przyspieszenie czy ulepszenie procesów związanych z projektowaniem, lataniem, przesyłaniem i przetwarzaniem danych. Jeszcze tej jesieni infrastruktura teletechniczna umożliwiać będzie automatyczne weryfikowane, kopiowane i przesłanie danych do siedziby spółki w Tarnowie, gdzie część z procesów produkcyjnych uruchomi się bezpośrednio po dotarciu plików.
Etap II (wiosna 2019 r.)
Drugi etap rozwoju Centrum Badawczo-Rozwojowego zakłada powstanie dedykowanego Stanowiska Kalibracji Sensorów. Firma od kilku lat korzysta ze specjalnych terenowych pól kalibracyjnych w okolicach Łańcuta. Średnio dwa razy w miesiącu jest ono wykorzystywane jako tzw. test field kamer czy skanerów laserowych. Wkrótce poza terenowym polem kalibracyjnym uruchomione będzie drugie takie miejsce. Tym razem we współpracy z zespołem naukowców pod kierownictwem profesora Krystiana Pyki z AGH. Specjalne znaczniki pomiarowe rozmieszczone są na jednej z najbardziej precyzyjnie wybudowanych ścian w naszej firmie. Takie wewnętrzne „pole testowe” pozwoli na kalibrację sensorów we własnym zakresie, porównując ich parametry oraz – co najważniejsze – ich zmienność w czasie, co ma szczególny wpływ na jakość zdjęć oraz i ich metryczność.
Źródło: MGGP Aero
|