Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-08-16| Teledetekcja

Pożary w Grecji: rozmiar zniszczeń pokazują dopiero zdjęcia satelitarne

Szalejący w greckim regionie Attyka żywioł wymusił ewakuację kilku miejscowości i spowodował śmierć blisko 100 osób. Ogrom zniszczeń pokazują jednak dopiero zdjęcia satelitarne. Można je zobaczyć dzięki satelicie Sentinel-2 i platformie CREODIAS będącej częścią europejskiego programu kosmicznego Copernicus.


Pożary w Grecji: rozmiar zniszczeń pokazują dopiero zdjęcia satelitarne <br />
Ogromna łuna w miejscu wybuchu pożaru. 23 lipca 2018 r.
Ogromna łuna w miejscu wybuchu pożaru. 23 lipca 2018 r.

Pożary w Grecji, które wybuchły w okolicach Aten pod koniec lipca br., uznano za najtragiczniejsze w skutkach w XXI w. Ogień wybuchł w kilku miejscach, a akcję strażakom w górzystym i trudno dostępnym rejonie utrudniał bardzo silny wiatr. Według ostatnich informacji w katastrofie zginęło blisko 100 osób, a 187 zostało rannych. Niektóre miejscowości zostały poważnie lub nawet doszczętnie zniszczone. Przykładem może być wieś Mati, w której chętnie odpoczywały rodziny z dziećmi. Podczas ewakuacji uratowano tu prawie 700 osób.

Ogrom zniszczeń najlepiej widać na zdjęciach satelitarnych udostępnianych na platformie CREODIAS, którą stworzyli Polacy. – Na obrazie z 23 lipca daje się zauważyć dużą łunę dymu, obszar objęty pożarem jest jednak jeszcze relatywnie niewielki – zajmuje około kilometra kwadratowego. Ze zdjęć z 28 lipca widać, że spalony obszar to pas o długości kilkunastu kilometrów i szerokości co najmniej 5 km. Pożar niemalże strawił położone 60 km od Aten miasteczko Kineta – tłumaczy Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro, firmy będącej operatorem chmurowej platformy CREODIAS zbierającej i przetwarzającej dane z satelitów. Jej celem jest zapewnienie łatwego dostępu do danych i informacji, pochodzących z programu obserwacji Ziemi Copernicus.

Dane udostępniane na platformie CREODIAS mają ogromny potencjał nie tylko w analizie klęsk żywiołowych i ekologii, ale także logistyce czy energetyce. Mogą także posłużyć instytucjom publicznym prowadzącym m.in. wspólną, unijną politykę rolną. Statystyki rozłożenia upraw, które teraz realizowane są drogą ankietową, można niemal natychmiast przygotować na podstawie zdjęć satelitarnych. Dane satelitarne pozwalają obserwować, jak zmienia się wegetacja lub monitorować na bieżąco efekty suszy. Zdaniem ekspertów z NASA dane z satelitów pogodowych mogą pozwolić nawet na wykrywanie ognisk epidemii np. cholery.

Pożar w Grecji okiem satelity Sentinel-2

Wypalony pas ziemi. Dane z 8 sierpnia 2018 r.

– Do niedawna dostęp do danych satelitarnych był płatny. Właścicielem satelitów były duże koncerny lub rządy poszczególnych państw. Z kolei giganci, tacy jak Google, prezentują dane archiwalne. Dzięki unijnym staraniom, wystrzeleniu satelitów Sentinel i uruchomieniu chmurowej platformy CREODIAS, dane mogą dzisiaj przeglądać i analizować wszyscy użytkownicy Internetu, i to w czasie niemal rzeczywistym. To doskonałe źródło informacji nie tylko o zanieczyszczeniu atmosfery czy klęskach żywiołowych – tłumaczy Maciej Krzyżanowski z CloudFerro.

O platformie CREODIAS

CREODIAS jest częścią przedsięwzięcia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Kontrakt na budowę i obsługę tej platformy ma wartość 15 mln euro i jest to największa umowa w historii polskiej branży kosmicznej. Kontrakt udało się pozyskać jesienią ubiegłego roku przez konsorcjum w składzie: Creotech Instruments S.A., CloudFerro Sp. z o.o., Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji, Eversis, Sinergise i Geomatys.

Źródło: CloudFerro


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama